Vodja najemniške vojske Wagner Jevgenij Prigožin, ki vodi rusko ofenzivo v Bahmutu, je opozoril, da bi v primeru umika njegovih mož iz Bahmuta padla celotna frontna linija. Prigožin je znova kritiziral rusko obrambno ministrstvo, da Wagnerjevim borcem ne nudi dovolj podpore, tako v številu mož kot streliva. "Če se bo zasebna najemniška vojska Wagner umaknila iz Bahmuta, se bo zlomila celotna frontna črta. Morda se bo premaknila do meje z Rusijo, morda še dlje. Wagner je kot cement. Vso ukrajinsko vojsko vlečemo nase, lomimo jih in uničujemo," je dejal v nedeljskem videonagovoru.
Ukrajinski poveljnik Volodimir Nazarenko je medtem razmere v Bahmutu označil za "pekel", a dodal, da so utrdili frontno linijo in da so ruske sile obstale v predmestju Bahmuta, poroča Guardian. Dodal je, da ruskim silam primanjkuje streliva in da je obstreljevanje mesta "kaotično". A tudi pripadniki ukrajinskih sil so že večkrat opozorili, da imajo tudi sami težave s pomanjkanjem streliva.
Raje ukrajinski umik kot predaja?
Ruske sile naj bi zdaj zasedale območja na vzhodu, severu in jugu Bahmuta, do območja, ki je pod nadzorom ukrajinske vojske, pa naj bi vodila le ena cesta. A ameriški institut za preučevanje vojne (ISW) je sporočil, da bodo ruske sile zelo težko obkrožile celotno mesto, saj je njihov napredek zelo počasen in postopen. Nekateri zahodni vojaški analitiki so tudi napovedali, da bi lahko Kijev ukazal taktični umik iz Bahmuta, da bi preprečil nadaljnje vojaške izgube in omogočil vojski, da se prerazporedi. Predstavnik ukrajinskih sil na vzhodu države Sergej Čerevatji pa je v pogovoru za CNN zanikal, da načrtujejo umik.
ISW je še dodal, da v okolici mesta potekajo srditi spopadi, in opozoril, da se ukrajinske dobavne poti zožujejo. "Rusi so morda nameravali obkoliti ukrajinske sile v Bahmutu, vendar je ukrajinsko poveljstvo nakazalo, da se bodo verjetno umaknili, namesto da bi tvegali obkolitev," je v soboto sporočil inštitut.
Če bi se ukrajinske sile umaknile iz Bahmuta, bi se frontna linija premaknila v sosednji mesti Konstantinovka in Kramatorsk. A, kot piše Guardian, obstajajo znaki, da bi Kijev dejansko načrtoval umik, saj so se v zadnjih nekaj tednih pojavili videoposnetki uničenih mostov na območju, ki je pod nadzorom Ukrajine.
Ukrajinska vojska je predtem sporočila, da zadržuje napade ruskih sil pred Bahmutom. Odbila naj bi več kot 130 napadov v Bahmutu in drugih krajih. Ukrajina je obljubila, da bo branila "trdnjavo Bahmut", kot je mesto večkrat označil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Generalštab ukrajinske vojske je sporočil, da so v zadnjem dnevu odbili "več kot 130 sovražnikovih napadov", med drugim v Kupjansku, Limanu, Bahmutu in Avdijivki, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Sovražnik nadaljuje poskuse, da bi obkolil mesto Bahmut," so sporočili zjutraj.
Bahmut ima velik simbolični pomen
V bitki za Bahmut je bilo ubitih in ranjenih na tisoče Ukrajincev in Rusov, vojaški strokovnjaki in ukrajinske sile pa so dejali, da bi bila osvojitev Bahmuta za Rusijo velika simbolična zmaga. Videoposnetki iz Bahmuta v zadnjem tednu kažejo, da je veliko stavb zgorelo, so porušene ali brez oken. Okoli 4000 civilistov, ki so ostali v mestu, že več mesecev živi v kleteh brez tekoče vode, elektrike in plina.
Medtem ko je žarišče spopadov v Ukrajini na vzhodu države, pa so tarča napadov tudi cilji na jugu Ukrajine. V ruskem zračnem napadu na stanovanjsko stavbo v mestu Zaporožje v četrtek ponoči je po zadnjih podatkih umrlo 13 ljudi, še poroča AFP.
EU: Za zdaj ni dokazov o kitajskih dobavah orožja Rusiji
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je izjavila, da Evropska unija od ZDA "do zdaj ni prejela nobenih dokazov", ki bi nakazovali, da Kitajska razmišlja o dobavi orožja Rusiji za vojno v Ukrajini.
Glede sankcij proti Kitajski v primeru takšnih dobav je von der Leyen dodala, da je to "hipotetično vprašanje, na katero bo mogoče odgovoriti le, če postane resničnost in dejstvo". Dodala je, da EU vsakodnevno spremlja odnose med Kitajsko in Rusijo.
Predsednica Evropske komisije je izjavo podala skupaj z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem v palači Meseberg na vzhodu Nemčije, kjer se je kot gostja udeležila izrednega srečanja Scholzevega kabineta za zaprtimi vrati. "Vsi se strinjamo, da se tovrstne dobave orožja ne smejo zgoditi," je ob tem dejal Scholz. Nemški kancler je zaradi trditev ZDA, da Kitajska razmišlja o pošiljanju orožja Rusiji, Peking že v petek pozval, naj tega ne naredi.
Savdska Arabija Ukrajini poslala za 94 milijonov dolarjev pomoči
Ukrajina je od Savdske Arabije prejela sveženj humanitarne pomoči v vrednosti 94 milijonov evrov, ki med drugim vključuje tudi električne generatorje. Te Ukrajina potrebuje po številnih ruskih raketnih napadih na objekte za proizvodnjo električne energije.
"Med prejetim blagom je bilo 135 zmogljivih generatorjev z močjo od 20 do 400 kilovatov, toplotne odeje in higienski material," je na svojem kanalu na omrežju Telegram zapisal vodja urada ukrajinskega predsednika Andrij Jermak, ki je dodal, da je Kijev izredno hvaležen za pomoč.
Po besedah Jermaka bo blago, ki je v državo prispelo s tremi transportnimi letali, razdeljeno v šest ukrajinskih regij, kjer bo koristilo več tisoč ljudem.
"Humanitarna pomoč je znak solidarnosti in podpore, ki obstajata med našima državama," je dodal Jermak.
Pomoč Savdske Arabije ima tudi simbolni pomen, saj se Ukrajina in njeni zahodni zavezniki z Rusijo borijo tudi za podporo v drugih regijah sveta, vključno z Bližnjim vzhodom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje