O udeležbi severnokorejske vojske v ukrajinski vojni se je glasno razpravljalo zadnja dva tedna. Foto: AP
O udeležbi severnokorejske vojske v ukrajinski vojni se je glasno razpravljalo zadnja dva tedna. Foto: AP

"Po podatkih obveščevalcev naj bi Rusija prve severnokorejske vojake na bojna območja poslala že 27. in 28. oktobra. To je jasna eskalacija s strani Rusije," je na omrežju X sporočil Zelenski. Opisal je tudi razmere na fronti, vendar ni pojasnil, kam naj bi napotili severnokorejske vojake.

Ukrajinska vojaška obveščevalna služba je v četrtek sporočila, da so prisotnost severnokorejskih sil zaznali v ruski obmejni regiji Kursk, kamor so avgusta vdrle ukrajinske sile, in tam še vedno izvajajo operacije. Po njihovih podatkih naj bi bilo v Rusiji že približno 12.000 vojakov iz Severne Koreje, vključno s 500 častniki in tremi generali, ki se urijo v petih ruskih oporiščih.

"Svet lahko jasno vidi pravi namen Rusije: nadaljevanje vojne. Zato je nujen načelen in odločen odziv svetovnih voditeljev. Udeležbe Severne Koreje v vojni ne bi smeli sprejeti z ravnodušnostjo ali negotovimi komentarji, temveč z oprijemljivim pritiskom – tako na Moskvo kot na Pjongjang," je še dodal Zelenski.

Da imajo obveščevalne podatke o severnokorejskih vojakih, ki se pripravljajo na boje v ruski regiji Kursk, je sporočilo tudi nizozemsko obrambno ministrstvo.

Scholz: To kaže, da je Putin v hudi stiski

Na navedbe in pozive Zelenskega so se že odzvali v Berlinu in Seulu. Nemško zunanje ministrstvo je pozvalo Pjongjang, naj ne prispeva k eskalaciji, nemški kancler Olaf Scholz, ki je na obisku v New Delhiju, pa je opozoril, da bi bilo kaj takega "zelo skrb vzbujajoče", saj bi še zaostrilo razmere. Scholz je dodal, da poročila o vključitvi severnokorejskih vojakov kažejo na to, da je Putin "v veliki stiski", zato morajo zaveznice še naprej podpirati Kijev.

Južnokorejsko ministrstvo pa je jasno pozvalo k prekinitvi "nezakonitega sodelovanja" med Severno Korejo in Rusijo.

Možnost vključevanja vojakov iz Severne Koreje v vojno v Ukrajini na strani Rusije je tako v Evropi kot v ZDA v zadnjem času dvignila veliko prahu.

"Smo v stiku z našimi severnokorejskimi prijatelji in ko bo treba, se bomo odločili v skladu s 4. členom sporazuma o obrambnem sodelovanju," je o morebitni vključitvi severnokorejskih vojakov na fronto v Kazanu dejal Vladimir Putin. Foto: AP

Putin: Kaj počnemo v okviru sporazuma s Pjongjangom, je naša stvar

Odzivi Moskve na obtožbe Zahoda in Južne Koreje o eskalaciji medtem ostajajo dvoumni, vendar pa se je ruski predsednik Vladimir Putin odzval na poročila uradnikov in medijev v ZDA o satelitskih posnetkih, ki naj bi prikazovali namestitev severnokorejske vojske na ozemlju Rusije. Putin ob robu zasedanja držav BRICS teh obtožb ni ne zanikal in ne potrdil. Dejal je, da so satelitski posnetki "resna stvar", vendar je dodal, da so Natove sile že dlje neposredno vpletene v ukrajinski konflikt. Ob tem je spomnil, da imata Rusija in Severna Koreja podpisan sporazum o strateškem partnerstvu, ki vključuje tudi medsebojno vojaško pomoč. "Kaj počnemo v okviru tega sporazuma in na kakšen način, pa je naša stvar," je dodal ruski predsednik.

ZDA se sklicujejo na satelitske posnetke in trdijo, da imajo dokaze, da je Pjongjang v Rusijo poslal 3000 vojakov, ki naj bi nato odšli v boje v Ukrajini.

Pjongjang sprva zanikal, zdaj dvoumen

Oglasilo se je tudi severnokorejsko zunanje ministrstvo. Potem ko je severnokorejski odposlanec v Združenih narodih namestitev vojakov na ruskem ozemlju sprva zanikal, tamkajšnje zunanje ministrstvo teh navedb v petek ni ne zanikalo ne potrdilo. "Če bi se Severna Koreja odločila za takšen korak, bi bilo to v skladu z mednarodnimi pravili, čeprav se nekateri trudijo, da bi to potezo prikazali kot nezakonito," je dodal namestnik zunanjega ministra Kim Jong Gyu.