ZDA so oktobra lani po dogovoru med venezuelsko vlado in opozicijo na Barbadosu o izvedbi letošnjih volitev nekoliko omilile sankcije proti Venezueli.
Maduro je obljubil svobodne volitve. A venezuelsko vrhovno sodišče je v petek odločilo, da vodilna opozicijska kandidata za predsednika države María Corina Machado in Henrique Capriles ne bosta smela kandidirati, ker zanju velja 15-letna prepoved opravljanja javnih funkcij.
ZDA to razumejo kot izigravanje dogovora z Barbadosa. "Če ne bo napredka med Madurovo vlado in opozicijo glede opozicijskih kandidatov za predsednika, ZDA ne bodo obnovile licenc za izvoz nafte in plina, ki jim veljavnost poteče 18. aprila," je dejal Miller.
Caracas: To je nevljudno in neprimerno izsiljevanje
Podpredsednica Venezuele Delcy Rodríguez je na družbenem omrežju X objavila, da je to nevljudno in neprimerno izsiljevanje. Zagrozila je, da bo Venezuela nehala sprejemati svoje državljane, ki jih ZDA vračajo v domovino.
"Če bodo storili napačen korak in bodo okrepili gospodarsko agresijo proti Venezueli, se bodo repatriacijski poleti prekinili 13. februarja, pregledali pa bomo tudi druga področja sodelovanja," je sporočila po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
ZDA so oktobra lani začele s čarterskimi poleti v Venezuelo vračati Venezuelce, ki so v ZDA brez potrebnih dovoljenj, o čemer sta se državi dogovorili na Barbadosu.
Vlada nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa je Madurovo vlado razglasila za nezakonito in poostrila sankcije, ki pa Madura niso odnesle s položaja. Predsednik Joe Biden se je odločil poskusiti s spodbudo, še posebej po tem, ko sta sosedi Venezuele Brazilija in Kolumbija za predsednika izvolili levičarja.
Po dogovoru na Barbadosu so ZDA podjetju Chevron dovolile izkoriščanje in prodajo nafte iz Venezuele ter celo sprejele dogovor o izmenjavi zapornikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje