Zaradi stavke ni izšla večina časnikov, televizijske in radijske postaje pa ne oddajajo programa. Edina večja časnika, ki sta na voljo v kioskih, sta Il Giornale, ki je v lasti brata italijanskega premierja Silvia Berlusconija, in provladni Libero.
Berlusconijeva koalicija trdi, da je zakon nujen za zaščito zasebnosti. Kritiki pa menijo, da je zakon namenjen zaščiti politikov, zlasti premierja Berlusconija, ki je vpleten v številne finančne in spolne škandale.
Zakon omejuje boj proti mafiji
"Pravi cilj tega zakona je preprečiti poročanje o sodnih primerih, ki imajo politične posledice, o primerih, ki so povzročali in povzročajo zadrego," meni vodja sindikata italijanskih novinarjev Roberto Natale. Mednarodna organizacija Novinarji brez meja je zakon opisala kot avtoritaren.
Med kritiki zakona so tudi številni sodniki in tožilci, ki opozarjajo, da bo zakon omejil njihov boj proti mafiji, terorizmu in pedofilom.
Kazen za medije
Sporni predlog zakona predvideva še, da lahko sodišče v okviru policijske preiskave odredi največ 75-dnevno prisluškovanje, ki ga je nato mogoče podaljšati za največ 72 ur, in do 450.000 evrov kazni za medije, ki bi objavili prepise izsledkov prisluškovanja.
Zakon je pred tedni že potrdil senat. Konec julija naj bi o njem odločala še poslanska zbornica. Zakon, ki ga bo Berlusconi vezal na glasovanje o zaupnici vladi, bo tudi tam najverjetneje potrjen brez težav.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje