Američani z zavezniki skušajo pripraviti 'teren' ob morebitnem padcu Gadafija. Foto: EPA
Američani z zavezniki skušajo pripraviti 'teren' ob morebitnem padcu Gadafija. Foto: EPA

Časniku so novico potrdili trije neimenovani predstavniki ameriške vlade. Seznam držav, ki bi lahko sprejele Gadafija, je precej kratek. Kot so za sobotno izdajo časopisa povedali omenjeni viri, bi ga lahko sprejele le tiste, ki niso pogodbenice rimskega statuta Mednarodnega kazenskega sodišča, saj Gadafiju grozi tožba pred tem sodiščem zaradi nasilnega zatrtja ljudskega upora.

Gadafijeve sile so s topništvom silovito obstreljevale območje v bližini mesta Adždabija na vzhodu države in prisilile več sto upornikov in prebivalcev k begu. Uporniki so se bili prisiljeni umakniti iz Adždabije le dan po tem, ko so sporočili, da so zavzeli puščavsko območje v bližini tega mesta in obmorsko pot, ki vodi do 80 kilometrov oddaljene Brege, najpomembnejšega nahajališča nafte. Libijski uporniki medtem poročajo o uspehih v spopadih z Gadafijevimi silami v Misrati na zahodu države.

Države, ki niso podpisnice rimskega statuta
Tako naj bi bile med mogočimi destinacijami predvsem afriške države, saj statuta ni podpisala približno polovica držav s te celine. Gadafi ima tesne gospodarske stike s kar nekaj afriškimi voditelji, kot so predsedniki Čada, Malija in Zimbabveja, a za zdaj še ni jasno, katera država, če sploh, bi ga bila pripravljena sprejeti. O mogočih državah se po tiho, za močno zaprtimi vrati, pogovarja tudi Afriška unija. Med podpisnicami rimskega statuta sicer niso niti ZDA.

"V Iraku smo se naučili nekaj lekcij in ena izmed pomembnejših je ta, da morajo biti za spremembo režima odgovorni Libijci sami, ne pa mi," je za New York Times dejal visoki predstavnik Obamove administracije. "Kar skušamo narediti, je zgolj poiskati mirno pot za pripravo izhoda, če bi se pojavila priložnost," je dodal.