
Omenjeno število je del napotitve 20.000 pripadnikov ameriške vojske, ki jo je za okrepitev vzhodnega krila Nata po ruskem napadu na Ukrajino leta 2022 odobril takratni predsednik ZDA Joe Biden.
O točnem številu vojakov, ki naj bi jih umaknili iz vzhodne Evrope, naj bi sicer pristojni še razpravljali. Po napovedih naj bi zmanjšali zlasti število vojakov v Romuniji in na Poljskem.
Analitiki se bojijo, da bi takšna poteza lahko spodbudila pripravljenost Moskve na vmešavanje v Evropo.
V Evropi je sicer trenutno nameščenih okoli 100.000 ameriških vojakov, od tega 65.000 stalno, preostali pa so del rotacij in okrepitev, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Ameriški obrambni minister Pete Hegseth je evropskim kolegom sicer dejal, da ne smejo domnevati, da bo ameriška prisotnost trajala večno.
"Rusija bo zmanjšanje števila ameriških vojakov vzela kot slabitev dejavnika odvračanja in se bo pripravljena vpletati v Evropo na različne načine," je za NBC ocenil podpredsednik Centra za strateške in mednarodne študije v Washingtonu Seth Jones.

Nasprotovanje tudi med republikanci
S Trumpovo politiko umika iz Evrope in posvečanja predvsem Kitajski se senatni republikanci še ne strinjajo. Predsednik odbora za oborožene sile Roger Wicker iz Misisipija je prejšnji teden izjavil, da ga pripravljenost nekaterih v vladi za zmanjšanje ameriške vojaške prisotnosti v Evropi skrbijo.
"Zaskrbljen sem zaradi teh zelo zgrešenih in nevarnih stališč, ki jih imajo nekateri birokrati na srednji ravni v obrambnem ministrstvu. Prizadevajo si za umik ZDA iz Evrope in to pogosto počnejo brez usklajevanja z obrambnim ministrom," je izjavil Wicker.
Najvišji ameriški general v Evropi Christopher Cavoli je na zaslišanju v odboru za oborožene sile dejal, da bi morale ZDA ohraniti sedanjo vojaško prisotnost na celini. "Svetujem vam, da ohranite takšno razporeditev sil, kot je zdaj," je dejal Cavoli.
Med zaslišanjem so tako republikanci kot demokrati opozorili, da bi bil umik vojakov iz Evrope napaka. Pomočnice ministra za obrambo za mednarodne varnostne zadeve Katherine Thompson je članom odbora dejala, da je v teku "svetovni pregled", ki bo temeljil na "interesih, ki jih je izrazil Trump".
Thompson je še dejala, da Pentagon ne razmišlja o tem, da bi na položaj vrhovnega poveljnika zavezniških sil Nata v Evropi (SACEUR), ki ga je doslej zasedal le Američan, prišel pripadnik neameriške vojske.
"Predsednik nenehno pregleduje napotitve in prednostne naloge, da bi zagotovil, da je Amerika na prvem mestu," pa je v izjavi za NBC News dejal tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost Brian Hughes.
Premik vojakov z glavnega vozlišča na Poljskem
Ameriška vojska je v ponedeljek sporočila, da bodo iz Jasionke na jugovzhodu Poljske, ki je vozlišče, prek katerega se dostavlja vojaška pomoč Ukrajini, premestili vojake in opremo.
Vojaki bodo premeščeni v druge dele Poljske. "Po treh letih bivanja v Jasionki je to priložnost, da spremenimo našo prisotnost in ameriškim davkoplačevalcem prihranimo več deset milijonov dolarjev na leto," je dejal general Christopher Donahue, poveljujoči general ameriške vojske v Evropi in Afriki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje