Vse več Mehičanov se odpravlja na pot k boljšemu življenju v ZDA. Foto: EPA
Vse več Mehičanov se odpravlja na pot k boljšemu življenju v ZDA. Foto: EPA
George Bush ob podpisu zakona
Ameriški predsednik se že dlje časa zavzemna za rešitev vprašanja priseljevanja v ZDA. Foto: EPA

Ograja naj bi pomagala v boju proti nezakonitem priseljevanju, ki je ena izmed glavnih tem pred novembrskimi kongresnimi volitvami. Ob slavnostnem podpisu v Beli hiši je Bush dejal, da imajo odgovornost, da zavarujejo svoje meje; ZDA jemljejo to odgovornost resno.

Mehiški predsednik Vincente Fox ograjo primerja z berlinskim zidom in meni, da ta ne bo ustavila preseljevanja, ampak bo povzročila le večje število mrtvih Mehičanov na meji z ZDA. Fox pravi, da je človeštvo naredilo veliko napako pri gradnji berlinskega zidu in je prepričan, da ZDA delajo veliko napako pri gradnji ograje. Poleg obsodbe gradnje ograje Mehika razmišlja tudi o prijavi ZDA pred Združenimi narodi.

V ZDA živi več milijonov nezakonitih priseljencev; Bush si je dolgo časa prizadeval, da bi novi zakon vključeval ne samo okrepitev ob meji, ampak celoten program priseljevanja v ZDA. Demokrati so zakon že označili za politični trik, ki bi lahko ogrozil odnose z Mehiko. Bush jim odgovarja, da bo novi program zaposlovanja tujcev omilil pritisk na mejo, poleg tega pa se morajo Američani soočiti s tem, da milijoni nezakonitih priseljencev že živijo v ZDA.

Novo ograjo ob meji z Mehiko, ki je dolga 3.200 kilomterov, nameravajo postaviti v jugozahodnih ameriških zveznih državah Kalifornija, Arizona, Nova Mehika in Teksas. Že leta 1990 so ZDA posatvile zid med Tijuano in San Diegom v Kaliforniji, ki pa ni ustavil nezkonitega priseljevanja, saj so se priseljenci še v večjem številu odpravili čez mejo prek puščave v Arizoni. Med prečkanjem meje je med letoma 2001 in 2006 umrlo najmanj 2.000 ljudi.