Odločitev o namestitvi vojakov na mejo z Mehiko je Bush objavil maja kot del programa za omejevanje priseljevanja, potrdil pa ga je tudi senat. Do začetka julija naj bi tako na ameriško-mehiško mejo namestili okoli 2.500 vojakov, do prvega avgusta pa naj bi jih prispelo še 3.500.
Nacionlna garda poudarja, da z namestitvijo svojih pripadnikov na mehiško mejo ne militarizira meje, ampak želi le pomagati policistom pri njihovem delu. To pa po besedah vodje urada nacionalne garde, generalporočnika Stevena Bluma, še ne pomeni, da vojaki ne bodo nosili orožja in bodo, kot dodaja Blum, na morebitno streljanje odgovorili.
Projekt pošiljanja vojakov na mejo z Mehiko je razdelil Ameriko in povzroča ostre razprave v kongresu med republikanci in demokrati o tem, kako ostri naj bi bili ukrepi. ZDA skušajo s postavljanjem vojakov na mejo omejiti nezakonito priseljevanje, naloga vojakov pa je predvsem zavarovanje meje in ne aretacije priseljencev.
Odločitev senata so podprli ameriški desničarji, ki nasprotujejo vsakršnim pravicam nezakonitih pribežnikov. Kljub temu pa se je v znak protesta proti sprejetju zakona o kriminalizaciji pribežnikov po ameriških mestih pretekli mesec sprehodilo več milijonov ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje