Bertold Wiesner in njegova žena Mary Barton sta kliniko za umetno oploditev ustanovila v Londonu sredi 40. let prejšnjega stoletja in pomagala več kot 1.500 ženskam, da so zanosile.
Sprva je veljalo, da kontroverzna klinika za oplojevanje uporablja nekaj deset zelo inteligentnih "prijateljev" para, zdaj pa je prišlo na dan, da je bilo okoli 600 ljudi spočetih z uporabo Weisnerjeve sperme.
Dozdajšnji rekorder zaplodil 150 otrok
Dva moška, ki sta bila spočeta v kliniki, Barry Stevens, režiser iz Kanade, in odvetnik iz Londona David Gollancz, sta sprožila preiskavo. S pomočjo testov DNK-ja na 18 ljudeh, spočetih v kliniki med letoma 1943 in 1962, so pokazali, da je avstrijski biolog priskrbel dve tretjini sperme za oplojevanje. Ko so to ugotovitev ekstrapolirali na druge otroke, spočete na kliniki, so ugotovili, da bi imel Wiesner lahko okoli 600 potomcev v Avstriji in drugje po svetu.
Gollancz je za britanski časnik Sunday Times povedal, da je po previdnih ocenah Wiesner prispeval spermo po 20-krat na leto. "S pomočjo statističnih podatkov o številkah živorojenih otrok po oploditvi, ocenjujem, da je odgovoren za od 300 do 600 otrok," je še dejal. Do zdaj je za "rekorderja" veljal anonimni darovalec iz ZDA, ki je biološki oče 150 ljudi.
Prepovedano prekomerno doniranje sperme
Z zakonom je prepovedano, da bi en darovalec prispeval tako veliko sperme, zaradi velike nevarnosti, da bi se potomci istega starša nekega dne lahko srečali in se zaljubili, ne da bi vedeli, da so polbrat in polsestra, kar bi lahko vodilo do resnih genetskih zapletov, če bi imeli skupne otroke.
Donatorji sperme lahko prispevajo vzorce za začetek do desetim družinam. Omejitev omenja družine in ne otroke, zato da lahko starši izberejo istega donatorja tudi za drugega, tretjega in morebitne nadaljnje otroke, donator pa tako ne preseže svoje omejitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje