Socialdemokrati (SPD) so tako v tej zvezni deželi na vzhodu Nemčije ohranili večino, ki jo imajo že vse od združitve države leta 1990. V stranki je zato čutiti olajšanje, popustil je, vsaj začasno, neznosen pritisk na njihovega kanclerja Olafa Scholza, ki ga krivijo za slabo podobo SPD-ja.
V Brandenburgu je zmaga socialne demokracije sicer bolj zasluga taktike volivcev in priljubljenosti dozdajšnjega deželnega ministrskega predsednika Dietmarja Woidkeja. "Od samega začetka je bil naš cilj, da preprečimo, da naša dežela dobi velik rjavi pečat," je po zmagi dejal Woidke.
AfD bo lahko ustavil nekatere odločitve
Rjavi pečat kot oznaka za desno Alternativo za Nemčijo (AfD), ki jo v Brandenburgu zaradi suma desnega ekstremizma preiskuje urad za zaščito ustave, je kljub vsemu neizbrisen. AFD volivce pridobiva, in to hitro, zlasti med mladimi, je poročala dopisnica RTV Slovenija iz Berlina Maja Derčar.
AfD je namreč v primerjavi z volitvami pred petimi leti prepričal skoraj šest odstotkov volivcev več. Ima tudi dovolj sedežev – 30 izmed 88, da bo blokiral odločitve, ki jih sprejemajo z dvetretjinsko večino, med njimi imenovanje sodnikov.
AfD je v prvem odzivu izrazil zadovoljstvo ob svojem volilnem uspehu, pa tudi ob hudem porazu Zelenih. Vodja AfD-ja Tino Chrupalla je v Berlinu ocenil kot dobro, da Zelenih kot najnevarnejše nemške stranke ne bo več v deželnem parlamentu v Potsdamu.
Sopredsednica AfD-ja Alice Weidel pa je izrazila prepričanje, da je stranka na dobri poti do uspeha tudi na volitvah v zvezni parlament prihodnje leto in da mora le držati smer. Ocenila je še, da koncept požarnega zidu proti AfD-ju dolgoročno ne bo deloval.
Najvišja udeležba na volitvah v Brandenburgu do zdaj
Levo Zavezništvo Sahre Wagenknecht (BSW) je osvojilo tretje mesto, saj je prepričalo 13,5 odstotka volivcev, na četrtem mestu je končala razočarana Krščanskodemokratska unija (CDU) z 12,1 odstotka glasov. Še bolj so razočarane stranke, ki se jim ni uspelo prebiti v deželni zbor, to so Zeleni, Levica in liberalni FDP.
Predstavniki strank se bodo sešli danes. Če se zedinijo, bi lahko vladale stranke SPD, CDU in stranka Sahre Wagenknecht.
Volilna udeležba je bila najvišja v zgodovini deželnih volitev v Brandenburgu, 72,9-odstotna. Volilne teme so se po pričakovanju vrtele okrog migracij, meja, varnosti, pa tudi zdravstva in šolskega sistema, ki je v Brandenburgu kljub dobremu gospodarskemu položaju dežele, najbolj žgoča tema zaradi pomanjkanja učiteljev in slabših učnih rezultatov.
Koalicija na majavih nogah
Nemški kancler Scholz, ki je na zasedanju generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku, je dejal, da je razpoloženje v stranki po objavi izidov "seveda zelo dobro". A kot poročajo nemški mediji, bi lahko zmaga v Brandenburgu Scholzu prinesla le začasno olajšanje.
Veliko pove že podatek, da Woidke na predvolilnih plakatih ni želel biti fotografiran z njim, ni ga želel v predvolilni kampanji, za nameček je tudi kritiziral številne zvezne ukrepe. Zato kritike na račun Scholzevega vodenja stranke verjetno ne bodo potihnile. Poleg tega poznavalci menijo, da številni volivci v Brandenburgu niso glasovali za program SPD-ja, ampak bolj proti AfD-ju.
SPD ima na zvezni ravni le približno 15-odstotno podporo – na volitvah leta 2021 je stranka prejela skoraj 26 odstotkov glasov. Na zvezni ravni imajo, sodeč po anketah, opozicijski konservativci 32-odstotno podporo, AfD pa 20. Tri koalicijske stranke imajo skupaj manj podpore kot CDU, zato je kljub številnim sporom znotraj koalicije malo verjetno, da se bo Scholz odločil za razpis predčasnih volitev.
Predtem so deželne volitve potekale tudi v Turingiji in na Saškem, kjer koalicije še niso sestavljene.
Po volitvah v treh vzhodnih nemških deželah se začenja tekma za bundestag, ki bo odločena čez eno leto.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje