Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Aktualno

S hemofilijo na Mont Blanc

Julija lani si je ekipa devetih posameznikov iz različnih delov Evrope postavila cilj, da bo osvojila enega najvišjih in najzahtevnejših vrhov v Alpah, Mont Blanc. Podvig ne bi bil tako poseben, če ne bi šlo za osebe, ki imajo hemofilijo, bolezen, ki ima lahko resne posledice v primeru notranjih krvavitev. Čeprav vrha niso osvojili, je že samo plezanje zanje svojevrsten uspeh. Najmlajši član ekipe je bil Slovenec Jošt Paternoster, ki se s to redko boleznijo spopada od otroštva. Njihova zgodba, ki so jo ves čas spremljale tudi kamere, je dokaz poguma in moči ter upanja za bolnike s hemofilijo, da lahko kljub bolezni in omejitvam živijo polno in aktivno življenje. Nina Mrzlikar.

Porcelanasta, rubinasta, diamantna

Pred 30 leti so v podzemni jami Divje babe pri Cerknem našli 60 tisoč let staro piščal, ki je najstarejše najdeno glasbilo na svetu. To odkritje potrjuje, da je bil neandertalec duhovno bitje, zmožno prefinjenega umetniškega ustvarjanja, kot je glasba. Od preprostega glasbila, narejenega iz stegnenice jamskega medveda, pa se je glasbeno ustvarjanje razmahnilo v vse mogoče smeri. Letos je v slovenskem glasbenem svetu leto obletnic. Skupina Kameleoni praznuje 60 let ustvarjanja, Helena Blagne 40, Nina Pušlar in Uroš Perić 20 let. Z njimi se je pogovarjala Anka Pirš.

Alkohol v parlamentu

Svetovna zdravstvena organizacija je pred dnevi pozvala k uvedbi podobnih opozoril na alkoholnih pijačah, kot so na tobačnih izdelkih, saj je med ljudmi zelo nizka ozaveščenost o povezavi med alkoholom in rakom. Pri nas pa je razburjala parlamentarna razprava o spremembah zakona o omejevanju alkohola. V opozicijskem SDS-u so namreč predlagali, da bi razrahljali omejitve glede prodaje alkoholnih pijač na šolskih in obšolskih površinah, ko tam ni šolskih dejavnosti. Da bi torej, kot pravijo, legalizirali sedanje stanje, saj ponekod, zlasti v manjših krajih, ni drugih površin za prirejanje različnih, tudi gasilskih prireditev. Poudarke iz razprave je zbral Dejan Ladika.

Črn dim nad mestom

Po ogromnem požaru prejšnji konec tedna na Téznem v Mariboru, ko je gorelo 9 tisoč kvadratnih metrov veliko skladišče podjetja Plana, polno različnih plastičnih izdelkov, med tamkajšnjimi prebivalci vse bolj vre. Severni veter je sicer odnesel črn oblak dima in zato ni prišlo do večjega onesnaženja zraka, so pokazale meritve Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. A ekologi opozarjajo, da plastika ni izpuhtela v nič. Poleg tega to ni edini požar v zadnjih letih, zato se želijo jezni prebivalci sestati s predstavniki občine, cone Tézno in gasilci. Poroča naša mariborska dopisnica Jasmina Gregorec Kozole.

Kaj je res in kaj je laž?

Kaj je laž, kaj resnica, kaj je dejstvo in kaj mnenje? Z vrnitvijo Donalda Trumpa v Belo hišo slavijo tudi podporniki neomejene svobode govora, sploh na družabnih omrežjih. Veliko prahu je dvignila odločitev platforme Meta, ki ima v lasti Facebook in Instagram, da v Združenih državah Amerike ukine program preverjanja dejstev. Bo zato več dezinformacij, lažnih novic in polresnic tudi v Evropi in pri nas? Odgovore je iskala novinarka Anja Nab Huš.

Izkoriščani študenti

Za študentsko delo velja, da gre za občasno in začasno delo, pa kljub temu marsikateri delodajalec še vedno išče študente za dela, ki bi jih morali opravljati redno zaposleni. Zgodbe študentov, ki smo jih pridobili, pričajo o tem, da delodajalci še vedno pogosto izkoriščajo študente, ti pa največkrat nimajo druge možnosti, kot da poiščejo drugo delo oziroma ostanejo brez njega. Kot ugotavlja novinarka Alenka Frantar, inšpekcijske službe ukrepajo šele po več mesecih od prijave, takrat pa kršitve ne zaznajo več.

Več

Članki

Več
Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov