
Sintetični opioid fentanil je kar 50-krat močnejši od heroina. "Smrtonosna je, če si predstavljate, lahko že konica svinčnika," opozarja Mina Paš iz združenja DrogArt. Če bi si ga uporabnik, v prepričanju, da gre za heroin, pripravil, bi za kar 70-krat presegel srednjo dozo fentanila in bi skoraj zagotovo umrl, dodaja Paš.
Analiza vzorca, ki so jo opravili v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, je pokazala, da je analizirani vzorec vseboval 61 odstotkov paracetamola, 27 odstotkov kofeina in 3,4 odstotka fentanila.
Sistem anonimnega testiranja, kamor lahko uporabniki prinesejo vzorce drog za testiranje v laboratoriju, je v opisanem primeru uporabniku rešil življenje. Hkrati pa je razkril, da moramo biti tudi v Sloveniji pripravljeni na prihod droge, ki je v ZDA povzročila javnozdravstveno krizo in velik porast smrti zaradi predoziranj.
"Ta najdba nas je presenetila, ker smo verjeli in upali, da fentanila še nekaj časa ne bo v Sloveniji. Kar je bilo sicer iluzorno pričakovati, ker se pojavlja povsod v Evropi," pravi Mateja Jandl, vodja strokovne skupine za prepovedane droge na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje in vodja Slovenske osrednje točke Agencije EU-ja za droge.
Koordinator testiranja drog v DrogArtu Marko Verdenik je pojasni, da so uporabnika obvestili o nevarnosti vzorca in prosili, da informacijo poda tudi preprodajalcu, naj se ta snov umakne s trga. Ker je bil vzorec prinesen v anonimno testiranje, je to vse, kar so lahko storili.
Kaj je fentanil?
Fentanil je že več let registriran in se uporablja kot analgetik, zdravilo za zdravljenje bolečine. Hkrati pa se kot nelegalna droga pojavlja na črnem trgu. Marko Verdenik iz DrogArta pojasni, da je fentanil najpogosteje prisoten tam, kjer je heroin težje dostopen, na primer v Kanadi in ZDA. Najnevarnejši je, če se vzame nevede, tako kot bi se to zgodilo v primeru vzorca s slovenskih ulic.
Fentanil je v ZDA povzročil pravo javnozdravstveno krizo in velik porast smrti zaradi predoziranj. Opioidna kriza, epidemija fentanila, so izrazi, s katerimi v ZDA opisujejo izredne razmere v nekaterih mestih.
V ZDA letno zaradi predoziranja umre več kot 100 tisoč ljudi, večina, več kot 70 tisoč zaradi sintetičnih opioidov oz. fentanilov, izjemen porast se je zgodil v nekaj letih. Po podatkih Evropske agencije za droge pa je bil fentanil v Evropi leta 2022 povezan s 163 predoziranji.
"Pri predoziranju z opioidi pri osebi vidimo ozke zenice, težko diha, omedleva. Pomembno je, da pokličemo prvo pomoč in ukrepamo sami, če lahko," svetuje Mateja Jandl z NIJZ-ja.
Življenje uporabniku lahko reši nalokson, snov, ki je dostopna tudi v pršilu, ki izniči oziroma nevtralizira učinek opioidov pri prevelikem odmerku. V Sloveniji je dostopen prek Centrov za zdravljenje in preprečevanje odvisnosti ali na beli recept.
Če bi tudi Slovenijo zajela fentanilna oziroma opioidna kriza, je v načrtu tudi povečanje anonimnega testiranja in večja dostopnost naloksona. Toda na DrogArtu opozarjajo, da je zdaj nalokson mnogo premalo dostopen, nevladniki ga med uporabnike ne morejo deliti. V ZDA, kjer po zadnjih podatkih število predoziranj prvič rahlo pada, je nekdanja administracija razširila dostop do pršila. "Bomo tudi pri nas čakali, da bodo začeli umirati?" se sprašuje Mina Paš in poudarja, da je vsako življenje pomembno in da odvisnost nikoli ni izbira.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje