Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
V Novem mestu smo obiskali zaključne večere pripovedovalskega festivala Reku reku, na katerih je nastopilo 15 pripovedovalcev, od domačinov do uveljavljenih igralcev in pisateljev. Predstavljamo album Brez besed, posvečen glasbi Mojmirja Sepeta, v izvedbi Marko Churnchetz Tria, ki smo mu premierno prisluhnili v novem džezovskem klubu Kazina. V Žlebah nad Medvodami smo obiskali skupinsko mednarodno razstavo sodobne umetnosti v Hiši nad hribom, na festivalu Mladi levi pa smo si ogledali predstavo Haribo Kimči južnokorejskega gledališkega in glasbenega umetnika Jahe Kooja.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
So zajčki res strahopetne živalce? Kje pa, kar dobro prisluhnite pesmici, ki se jo bodo naslednjo soboto učili otroci skupaj z ribičem Pepetom. Zajčki so prav tako neustrašni kot Kakadudu in Foksner, ki se rada pomerita v znanju. Le kdo bo v kvizu zmagal tokrat? Nas pa še bolj zanima, kaj bodo izdelovali spretni prstki.
Koyaa prinese Krokarju kup blata, material za novo ptičjo hišico, in se umazanih rok odpravi v
kopalnico. Ob umivanju mu milo spolzi med prsti; Koyaa ga nespretno lovi in še predno se dobro
zave, že drsa na njem kot umetnostni drsalec. Ko nerodno pristane na tleh, malce razmišlja, potem
pa ga odlična ideja izstreli visoko v zrak in mu na obraz nariše nasmešek. Prepričan, da bo uspel
zadržati milo, se loti težave na svojstven način, kot to zna le on.
Rija in Krokodil na babičinem vrtu uredita zelenjavni vrtiček. Posejeta in posadita korenje, kumare in grah. A prileti ptiček. Še nekaj potrebujeta. Ptičje strašilo! Je sploh lahko kdo strašnejše strašilo kot Krokodil?
Bubi na obali jezera opazuje poskočnega žabca, pri tem pa zagleda nenavadne ribice. Žabec ji pojasni, da so njegovi bratci. Pove ji, da je bil sprva tudi sam taka ribica. Bubi je navdušena nad preobrazbo. Odloči se, da se bo spremenila v slona. Bibi dvomi, Bubi pa je odločna. Sovice poiščejo slončka, a ta jim pove, da ni bil niti sovica, niti se ni izvalil iz jajčka. Bubi je razočarana, ker se ne more preobraziti, a jo Bibi in Boni tolažita, da je ljubka mala sovica. Bubi misli, da se je žabica prej z njo pošalila, zato se preobleče v slončka: ušesa iz listov, trobec iz rožic in vejica za rep. A žabec jim pojasni, da ni šlo za šalo, ampak da je bil v resnici paglavec, ko je bil majhen. Doma v gnezdu sovice pripovedujejo mami in očku o preobrazbah in Bubi spozna, da je prav rada ljubka mala sovica.
Celestinca in njeni mišji prijatelji v gozdu iščejo prostor, kjer bi si postavili kočo. Toda drevo, ki ga izberejo, začne govoriti in se celo norčuje iz njih! Skrivnost še ni razrešena, novica pa se že širi po mestu in povzroči razburjenje ...
Nia in Vitan se odpravita na potep po zelo znanem slovenskem mestu. Prisluhnimo namigom in uganimo, v katerem kraju se nahajata. Nia je tabornica in bo Vitanu zastavila zelo zanimiv taborniški preizkus. S kakšnimi preizkusi pa se bodo soočali navihani Kriškraški v studiu? Hitro poglejmo!
Pozor, ob Zofki je gradbišče! Anka in Izabela pridno prestavljata tovore raznoraznih velikosti. Vse težji so, zato bi nujno potrebovali pomoč žerjava. Kaj sploh gradita? Naj vprašamo drugače … Ali sploh kaj gradita? P kot preverite v družbi zadnjih dveh črk abecede. To sta Z in Ž.
Klemen se bo prelevil v kriminalista. Za vzor si bo postavil noje. Noje, ki glavo zarivajo v pesek? Je to sploh res? So res strahopetni? Bo Klemnova raziskovalna žilica pripomogla, da z Niko uganko razrešita v prvem poskusu? Morda bosta ugibala vse do noči … Noč pa ima svojo moč ... Napnite oči in sledite repu.
Babica ošteva Teodozijo in odloči, da bo deklica v prihodnje nosila oblačila, primernejša za njeno starost. Teodozijini in Henryjevi starši se odpravljajo izkopavat v Egipt, zato so poskrbeli, da bosta imela guvernanto. To bo njuna sestrična Nigella, ki je vešča poučevanja.
THEODOSIA/Francija, Nemčija/ 2021
Scenarij: Joe Williams (po knjižni predlogi Theodosia and the Serpents of Chaos avtorja R.L.Lafeversa)
Režija: Matthias Hoene
V glavnih vlogah: Eloise Little, Yasmina El-Abd, nana Agyeman-Bediako, Frankie Minchella
Nigella osupla ugotovi, da je bila starka, na katero je naletela v muzeju, pravzaprav Teodozija. Ta je prepričana, da Nigelli lahko zaupa, zato ji pove vse svoje skrivnosti. Tudi to, da ji je všeč Will. Potem se posveti učenju klinopisa in dešifriranju dedkovega dnevnika.
THEODOSIA/Francija, Nemčija/ 2021
Scenarij: Joe Williams (po knjižni predlogi Theodosia and the Serpents of Chaos avtorja R.L.Lafeversa)
Režija: Matthias Hoene
V glavnih vlogah: Eloise Little, Yasmina El-Abd, nana Agyeman-Bediako, Frankie Minchella
V 23. oddaji možgane kodrajo Metka, Vita in David iz OŠ Božidarja Jakca Ljubljana (rumeni) ter Metka, Anja in Ruben iz OŠ Elvire Vatovec Prade, podružnična šola Sveti Anton (vijolični), piramide postavljajo Tara, Kim in Kaja iz OŠ Jakobski Dol ter Miha, Lucas in Jaša iz OŠ Vojnik. Hitre celice hitijo na pustolovščino s prijatelji, se izogibajo strupenih rastlin in iščejo telesni par, nekaj težav tekmovalcem povzročajo plodovi in dvoživke, uspešno pa najdejo pentagon. Vijolični bolje vijugajo med rodovniki, rumeni skozi labirint. Za koga je odločilno zadnje vprašanje, in komu 77. dan v letu prinese srečo, poglejte v Malih sivih celicah.
Edini in zelo popularen kviz za mlade Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
Počitnicam so žal šteti dnevi, le še konec tedna, in spet se boste srečali s sošolci. Da boste pripravljeni na vse, kar vas čaka v novem šolskem letu, smo za vas v Poletnem Infodromu zbrali nekaj uporabnih nasvetov.
V novi Osvežilni frontI bodo ustvarjalci ugotavljali, zakaj sploh imamo imena, kakšna imena imamo in kaj vse v svojem življenju poimenujemo. O imenih bodo na svoj način razmišljali Mila in Angelika in jamski ljudje, Retrolaverja pa bosta zaupala tudi deset nasvetov, kako si imena zapomniti. Za finale se bosta v Kviki kvizu tokrat pomerili Gaja Filač in Ajda Toman.
Letos mineva 100 let od podelitve Nobelove nagrade za fiziologijo in medicino za odkritje inzulina. Od leta 1922, ko je prvi otrok s sladkorno boleznijo tipa 1 prejel inzulin, se raziskovalci trudijo odkriti nove načine zdravljenja in obvladovanja bolezni. Napredek je izjemen. Danes imajo bolniki s sladkorno boleznijo tipa 1 lahko inzulinsko črpalko, ki neprekinjeno meri raven glukoze in dovaja inzulin glede na podatke, ki jih sporoča senzor. Bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2 pa bodo inzulin kmalu lahko dodajali le enkrat na teden. Raziskovalci iščejo še druge rešitve, na primer presaditev celic beta, ki jih pri sladkorni bolezni tipa 1 napade naš imunski sistem.
Sladkorna bolezen je najbolj razširjena kronična bolezen na svetu, s katero živi vsak deseti zemljan, in več kot 90 % jih ima sladkorno bolezen tipa 2. Do leta 2050 se bo število obolelih predvidoma več kot podvojilo.
“Bhakti” pomeni ljubezen in predanost božanskemu. Živeti bhakti je pot zavestne ljubezni do Boga, ne samo na površju, ampak globoko v svojem srcu v vsakem trenutku življenja. To je vodilo in poslanstvo razsvetljenega mojstra Paramahamse Vishwanande, ustanovitelja mednarodnega gibanja Bhakti Marga.
Slovenska igralka Mia Skrbinac je v studiu spregovorila o svojih bosansko-hrvaških koreninah in o tem, kako ji dvojezičnost pomaga pri ustvarjanju na filmu in v gledališču. Gledalci bodo videli prav posebne razglednice iz Sarajeva, ki sta jih med vojno ustvarjala oblikovalca in zakonca Dalila in Bojan Hadžihalilović. Veliko jih je končalo na naslovnicah svetovnega časopisja. Z režiserko filma Sevdah Marino Andree Škop smo se mudili na čustvenem popotovanju po Bosni in Hercegovini.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Človeku so živali že od začetka njegovega obstoja pomagale preživeti. Vsak, ki ima za družabnika psa, mačko, konja ali drugo žival, ve, da so živali za človeka preprosto zdravilne. So namreč zvesti prijatelji in človeku podarjajo neomejeno naklonjenost in ljubezen. Danes človek nosi odgovornost, da živali v njegovi oskrbi ne trpijo. V oddaji O živalih in ljudeh skušamo osvetliti različne vidike odnosa človek - žival. Vabljeni k ogledu.
ozivalih@rtvslo.si
Vizionar je oddaja, v kateri v ospredje postavljamo obrtnike in podjetnike. V njej predstavljamo zgodbe o uspehu ambicioznih posameznikov, ki navdihujejo, so drzni in vidijo v prihodnost.
Je deficitarni poklic lahko tudi sanjska služba? Na podjeten in privlačen način boste z obrtniškim delom in šolsko prakso spoznavali številne poklice, ki veliko obetajo. Seznanjali vas bomo z novostmi v svetu, ki kroji obrt in podjetništvo.
V oddaji pa bomo gostili podjetnike in obrtnike, ki močno izstopajo iz vsakodnevnih slovenskih okvirov. Njihova pogum in vztrajnost sta temelj za uspeh.
Cene in župnik hitro postaneta redna sogovornika. Pogovorita se o marsičem, največkrat pa beseda teče o nesrečni kuharici, ki župniku greni življenje. Cene mu pomaga po svojih močeh, nato pa se oglasi pri gospodu Marjanu, da bi odpeljal zajkljo nazaj k Stari mamci, vendar pride do nepričakovanega zapleta, ki ga nato vendarle razreši gospa Vera. Cene odpelje zajkljo nazaj k Stari mamci, delovni dan pa zaključi s klepetom pred pekarno, ki počasi postaja njegov drugi dom. Na koncu se v dobri družbi pri Fraklju najde še ime za njegovo štirinožno prijateljico, s katero Cene deli vse svoje skrivnosti.
Dolgotrajna oskrba je namenjena ljudem, ki v daljšem obdobju ali za stalno potrebujejo pomoč druge osebe pri opravljanju osnovnih in podpornih opravil. Zakon o dolgotrajni oskrbi prinaša štiri temeljne pravice: pravico do oskrbovalca družinskega člana, dolgotrajno oskrbo na domu, dolgotrajno oskrbo v instituciji in denarni prejemek, obenem pa še dodatni pravici: e-oskrbo in storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti. Več o uveljavljanju dolgotrajne oskrbe, upravičencih, komisijah in izzivih boste izvedeli v tokratni oddaji.
Oddaja »Obrazi naših rojakov« je most med domovino in Slovenci, ki živijo zunaj njenih meja. Pesem, literatura, folklora in številne druge oblike izražanja ohranjajo živo slovensko besedo in tradicijo. Slovenstvo živi naprej tudi po zaslugi novih gospodarskih povezovanj, raziskovalnih in turističnih pobud ter izjemnih posameznikov, ki bogatijo naš skupen prostor. Vse to so Rojaki, spoznajte jih skupaj z nami.
Obiskali smo razpršene vasice v zaledju slovenske Istre in preverili, kako domačini razumejo in živijo turizem, kako živo je povezovanje s hrvaško stranjo in zakaj se še vedno ne trži Istra, kot enotna blagovna znamka z globalno prepoznavnostjo?
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Oči se z Brino in Binko odpravlja kopat v bazen. Z Brino zasmehujeta mami, da je preveč malenkostna, ker jih opozarja, naj vzamejo torbo z vso plavalno opremo, ne le tistih reči, ki so zgolj za zabavo. Saj to je vendar dolgočasno. A izkaže se, da je lahko le s temi dolgočasnimi rečmi čofotanje v bazenu sproščeno in zabavno.
Binka zboli in se zdravi v bolnišnici. Brina in oči ji posnameta domači video, da bi jo razvedrila. Pripoveduje zgodbico o mladenki Barici, ki brezupno išče zdravilo za svojega bolnega kužka Bertija. Po pomoč se zateče tudi k modremu staremu Volčjaku.
Če je bila Manila 1978, vrhunec igralske kariere Petra Vilfana, je bil Istanbul 2017 vrh njegove komentatorske poti. V teh štiridesetih letih je zamenjal državo, sistem, nekaj klubov, reprezentanco, cel kup trenerjev, soigralcev, dvoran, mikrofonov in televizij.... A ena stvar je ostala enaka: strast do košarke.
Dokumentarec zajema pol stoletja jugoslovanske in slovenske košarke, čas, ki ga je Vilfan preživel na igrišču ali ob njem. Ker življenje je igra: lahko jo igraš ali spremljaš. Tretje opcije ni.
Scenarij in režija: Bojan Krajnc
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Predstavljajte si, da kupite novo vrtno mizo, iz katere se začne, ko nanjo postavite nekaj kozarcev, kaditi. Prav to se je zgodilo našim gledalcem, ki jih je še bolj kot vnetljiva miza presenetilo pojasnilo trgovca. Kako je odpravil potrošnike, izveste v oddaji, v kateri bomo govorili tudi o težkih kovinah v tamponih. Ta intimni pripomoček uporablja več kot 100 milijonov žensk po vsem svetu. Verjetno pa uporabnice ne pričakujejo, da se v njih – kot so v raziskavi ugotovili ameriški znanstveniki – skrivajo številne težke kovine. O njihovem vplivu na naše zdravje takoj po Dnevniku, na prvem.
UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Magnifico v ljubljanskih Stanežičah pripravlja enkraten in neponovljiv koncert ob 30-letnici glasbene kariere s štirimi pihalnimi godbami, simfoničnim orkestrom in številnimi eminentnimi gosti. Gre za njegov največji in najambicioznejši glasbeni projekt v karieri. Magnifico je v treh dekadah močno zaznamoval slovensko kulturo. »Enfant terrible« slovenske glasbe je začel s 24.000 poljubi, nam predstavil Silvijo in Emanuelle, odpeljal iz Ljubljane v Portorož in ob tem razbijal tabuje in stereotipe. Besedi čefur je vdahnil ponos, »pedrom«, »lezbijkam« in ostalim manjšinam legitimnost. Naučil nas je Marš na Drino in nam podaril samo ljubezen. Ko je zapel Hir aj kam hir aj go, se mu je zgodil export-import, potem pa še šarlatanska Tivoli in Cici Mici. V svoji karieri je izdal osem avtorskih plošč in tri filmske albume, imel preko 1000 koncertov doma in po svetu. Njegove pesmi se vrtijo v 53 državah sveta. Pesem Pukni zoro je kmalu po izdaji ponarodela do te mere, da mnogi v Srbiji javno trdijo, da je to stara narodna pesem.
31. 8. 2024 ob 20. uri se bo zgodil koncert, na katerem bodo nastopili: Magnifico s svojim stalnim spremljevalnim ansamblom in prvič s svojim novoustanovljenim simfoničnim disco šlager orkestrom, ki bo pripomogel, da bo publika lahko uživala v njegovih filmskih in pop glasbenih uspešnicah, ki jih je nanizal v 30 letih. Na odru se mu bodo pridružili še glasbeni gostje, ki so v vseh teh letih z njim sodelovali in pustili pečat v njegovem ustvarjanju.
Na majhnem znanstvenem inštitutu na Škotskem si je skupina biologov neumorno prizadevala, da bi iz celice odrasle živali ustvarila ovco. In 5. julija 1996 se je skotila znamenita klonirana ovca Dolly, kar je temeljito pretreslo ne le svet znanosti. V dokumentarni oddaji so posneta pričevanja strokovnjakov, ki so sodelovali pri tem prelomnem projektu.
DOLLY: THE SHEEP THAT CHANGED THE WORLD / Velika Britanija / 2021 / Režija: Graeme Hart
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.