Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Vabimo vas, da se pridružite jutranjemu programu, kjer bomo poskrbeli za zanimive pogovore, koristne nasvete in odlično družbo. Med aktualnimi temami bomo raziskali, kaj prinaša zimska sezona na Pohorju in kako se gorski kolesarji poslavljajo od jesenskih strmin. Iztok Kvas nam bo razkril, kdaj bodo na vrsto prišli smučarji. Opozorili bomo na nevarne izzive na družbenih omrežjih, ki lahko mladim ogrozijo življenja. Vodja skupine za mladoletniško kriminaliteto bo pojasnila, kako prepoznati in ukrepati ob teh tveganjih. S strokovnjakom dr. Markom Divjakom bomo odkrivali, kako lahko pozitivna psihologija izboljša naše življenje in delo. Pokazali bomo tudi, kako ustvariti čudovit adventni venček iz naravnih materialov, za konec oddaje pa glasbeni užitek! Dejan Dogaja in skupina Skater bosta poskrbela za energične zimske ritme, ki bodo popestrili vaš dan. Oddajo bosta vodila Katja Treer in Andrej Geržina.
Oddaja »Rojaki« je most med domovino in Slovenci, ki živijo zunaj njenih meja. Pesem, literatura, folklora in številne druge oblike izražanja ohranjajo živo slovensko besedo in tradicijo. Slovenstvo živi naprej tudi po zaslugi novih gospodarskih povezovanj, raziskovalnih in turističnih pobud ter izjemnih posameznikov, ki bogatijo naš skupen prostor. Vse to so Rojaki, spoznajte jih skupaj z nami.
Gaber se z vlakom odpelje v Pivko, kjer ga na svoji kmetiji pričaka Timotej, ki mu razkaže zorilnico govejega mesa in mu ob slovesu podari prekrasen kos kavbojskega steaka. Medtem Primož na vrtu pripravi žar in že skuha prvo prilogo - polento. Brž ko je meso na žaru, skupaj pripravita še zelenjavne priloge in ker se po takšni požrtiji prileže nekaj sladkega, naredita še kakijevo sladico s skuto in orehi. Njamiiii! Pa en velik dober tek vam želimo!
V soboto bomo spoznali Taro Stefanišin iz Kamnika. Po izobrazbi je pedagoginja in antropologinja, zaposlena pa je v banki kot analitičarka. Včasih je aktivno igrala rokomet, danes pa svoj prosti čas namenja motorjem ter sestavljanju lego kock. Rada tudi potuje. Njena superjokerica bo njena žena Nina Tupy. Možnost dodatnega jokerja pa ji bo ponudil igralec in voditelj Aljoša Ternovšek.
Serija Novi sosedje pripoveduje zgodbe o ljudeh, ki so iz različnih vzrokov zapustili svoje domove in se skušajo vključiti v novo okolje.
Danes 6-članska kurdska družina Hasan Khalil je pred osmimi leti zaradi vojne zapustila domači kraj na severu Sirije. Ob spominih na Sirijo mami Romat privrejo solze v oči. Imeli so lepo življenje. Romat je bila vzgojiteljica, mož Ismail pa krojač.
Ko se je začela vojna, sta reševala gola življenja – s hčerko in sinom sta za sabo pustila vse – družino, hišo, prijatelje … 8 let so bili na poti v neznano: Irak, Turčija, Grčija. Na poti sta se rodila še dva otroka. Zdaj živijo v Sloveniji, kjer si življenje postavljajo na novo.
Pred tremi meseci so se preselili iz centra v vas na robu mesta. Hiša sicer stoji ob ravni prometni cesti, a je prostorna, z velikim ograjenim dvoriščem, kjer se otroci lahko varno igrajo, za hišo je zelen vrt. Z njimi živita še dve sirski družini z veliko otroki. Kljub različnim koreninam (dve družini sta kurdski, ena arabska) se odlično razumejo – druži jih skupna travma preteklosti. Pomagajo si med sabo, otrok je veliko in na dvorišču je vedno živahno. Za ograjo torej biva samozadostna sirska druščina, ki odprto in pozitivno sprejema slovensko kulturo, a več kot bežnega stika z okolico ne potrebuje.
Prijatelji, ki jim je uspelo priti do Nemčije ali Nizozemske, jih vabijo, naj se vendar preselijo tja – zaradi otrok in boljšega standarda. Vendar je mama Romat odločena, da bodo ostali tukaj. Dovolj ima življenja na begu – presrečna je, da so otroci tukaj varni, da se lahko zunaj v miru igrajo, da jih lahko brez strahu pošlje v šolo.
Otroci pridno hodijo v šolo in vrtec. Tekoče govorijo slovensko. V želji po samostojnosti se tudi starša učita novega jezika. Romat je zelo komunikativna in pozitivnega duha ter odlična kuharica. Zdi se, da uspešna integracija ne bi smela biti težava ... Če ne bi bila odvisna od vpetosti v okolico. Večjih zadržkov oz. predsodkov med sosedi in novimi prišleki sicer ni, vendar ne eni ne drugi ne kažejo potrebe po bližnjem srečanju. Stopiti iz varnega zavetja ožjega socialnega kroga in narediti korak k novim poznanstvom – to bo izziv za sosede tako na eni kot na drugi strani ograje.
Jim bo uspelo vzpostaviti stik in razviti sosedske odnose?
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
V tokratni Avtomobilnosti smo poiskali načine, kako se nam lahko ob novem načinu obračunavanja elektrike naš račun ne poviša. Predstavimo napravo, ki naš odjem prilagaja trenutnim cenam elektrike.
Z Mercedesovimi inženirji smo se pogovorili o novi generaciji priključnih hibridov. Omogočajo namreč sto kilometrov dosega in hitro polnjenje, lahko celo brez plačilnih kartic ali aplikacij.
Pika na i pa je popolnoma ne-električna. Vozili smo namreč V8 bencinskega orjaka iz Amerike - legendarnega forda mustanga!
Becca in Rosaline še vedno ne moreta doumeti materinih skrivnosti. Še bolj ju pretrese, ko jima razkrijejo vzrok smrti. Od Peta in Cathy poskušata izvedeti čim več, a ju njune pripovedi le še bolj zmedejo, saj ne prepoznata ženske, ki jo materina prijatelja opisujeta. Rosaline najde uteho v pogovoru s taksistom Jacobom, Becca pa v pijači, ki jo pripelje do tega, da stori neumnost.
MARYLAND / Velika Britanija / 2023
Scenarij: Anne Marie O’Connor, Suranne Jones
Režija: Susan Tully
V glavnih vlogah: Suranne Jones, Eve Best, Stockard Channing, Hugh Quarshie, Andrew Knott, Dean Lennox Kelly
Letošnja Zlata gazela, ljubljansko podjetje Hyla, je svetovno priznani proizvajalec sesalnikov z vodnim filtrom. Soustanovitelja podjetja, inženirja Doro Erjavec in Janez Pogačar, sta prvi prototip izdelala leta 1990 iz lastne potrebe, njun izum je od takrat doživel številne izboljšave, ki jih ščitijo s patentnimi pravicami. Podjetje s 75-imi zaposlenimi in skoraj 156 000 evri dodane vrednosti na zaposlenega večino proizvodnje izvozi v več kot 70 držav sveta.
posebnih izdajah se oddaja Kaj dogaja? ta petek vrača v stare tirnice. Kaj delajo Američani, kaj so naredili Italijani in zakaj ostajajo cene elektrike enake kot lani? Na terenu smo spremljali dražbo, s katero Janez Janša zbira sredstva za plačilo sodnih stroškov, v rubriki (s)HIT tedna pa se poklonimo strpnosti. Telenovela Palomar ureja vse potrebno za obisk kitajskega predsednika, naša gostja v studiu pa bo pevka Tina Marinšek. V Glas ljudstva smo tokrat povabili hitrostnega jezikavca Marcela Š., na odru Male terase pa bo skupaj z gostjo nastopil raper Osnovko in v skladbi "Nas je premal'" opozoril na krizo v slovenskem šolstvu.
Leta 1971 je znameniti italijanski režiser Luchino Visconti ob svetovni premieri svojega filma Smrt v Benetkah dečka v vlogi Tadzia, takrat komaj najstnika, razglasil za najlepšega dečka na svetu. Danes senca tega poimenovanja še vedno obremenjuje življenje Björna Andrésena. Dokumentarni film je dramatična pripoved o ceni lepote, pa tudi o potrebi po bližini in ljubezni ter o praznini, ki nepopravljivo zazija, ko skrb za otroka, za človeka umanjka.
THE MOST BEAUTIFUL BOY IN THE WORLD / Švedska, Nemčija, Francija / 2021 / Režija: Kristina Lindström in Kristian Petri