Mozaični izbor najboljših svetovalnih, zabavnih in informativnih vsebin iz oddaje Dobro jutro.
Boljše od Dobrega jutra je - Najboljše jutro!
Vsak teden premišljeno izberemo najbolj atraktivne in odmevne rubrike iz dnevne oddaje Dobro jutro. Sobotno jutro je Najboljše jutro!
O svojih spominih bodo pripovedovali trije bratje Suhadolc: najmlajši Janez, legendarni profesor prostoročnega risanja na Fakulteti za arhitekturo, ki je zasnoval in izdelal tudi več sto stolov; Matija, prav tako arhitekt, ki je med drugim avtor načrtov za ureditev številnih samostanskih knjižnic na Slovenskem; in najstarejši, prof. dr. Anton, upokojeni profesor matematike na ljubljanski univerzi ter tudi navdušen botanik, preučevalec in zbiralec različnih vrst lesa. Med drugim se bodo spomnili svojih treh že pokojnih sestra, psihologinje Mete, poročene Krečič; arhitektke in spomeniške konservatorke Nataše, poročene Štupar Šumi, ter zdravnice Andreje, poročene Pipp. Spregovorili bodo tudi o svojih starših. Oče teh šestih otrok, gradbeni inženir in projektant Anton Suhadolc, je bil dve desetletji pred drugo svetovno vojno statik in vodja gradbišč pri največjih projektih arhitekta Jožeta Plečnika (gradnja cerkve v Šiški, stadiona ...) ter Plečnikov tesen prijatelj, obenem pa je samostojno ustvaril tudi več zgradb v Ljubljani. Mama, učiteljica Natalija, izhaja iz v naše kraje davno priseljene italijanske rodbine Sartori, oče pa po mamini strani iz prav tako italijanske družine Peruzzi, v kateri sta bila najbolj znana praded Martin Peruzzi, ki je leta 1875 prvi opozoril strokovnjake Deželnega muzeja Rudolfinum (danes Narodnega muzeja) na zanimive najdbe ostankov kolišč na Barju, ter njegov sin, kipar Svitoslav Peruzzi. Brata Anton in Matija Suhadolc sta bila rojena v desetletju pred drugo svetovno vojno, najmlajši Janez pa med njo. Vsak od bratov je imel zanimivo in ustvarjalno življenjsko pot. Njihove pripovedi v Spominih spremlja na stotine fotografij iz javnih in zasebnih virov. Številne med njimi so bile le redko objavljene. Nekatere fotografije v oddaji pa so bile objavljene prvič. Videti bo mogoče tudi posnetke iz arhivskih dokumentarnih filmov. Spet se napoveduje privlačna freska nekdanjih časov.
Tufan na svojih slikah pripoveduje zgodbo o človeškem življenju in krivicah, ki so doletele njegovo domorodsko skupnost v hribovju Čitagong.
Tufan Čakma na svojih slikah pripoveduje zgodbo o človeškem življenju in protestira proti krivicam, ki so doletele njegovo domorodsko skupnost v bangladeškem hribovju Čitagong. S tem ogroža svoje življenje, saj oblastniki oporečnikov ne trpijo. Dela tega likovnega umetnika so čudovita hvalnica naravi. Uničili so jo, da so dobili zadrževalno jezero, ki je preplavilo zemljo njegovih dedov.
Tri ljubezni Josipa Primožiča Toša je film o izjemnem človeku mnogih talentov, ki ga večina Slovencev ne pozna.
Bil je podobno uspešen telovadec kot Leon Štukelj, slikar, ki je zapustil ogromen slikarski opus, in več kot dvajset let odličen gledališki scenograf. Kot telovadec je med prvimi na svetu začel uveljavljati kolebni način izvajanja vaj. Kot človek neizmerne energije se je do poznih let posvečal slikarstvu. Tudi njegova scenografska zapuščina je ogromna. Bil je topel, čuteč in predvsem skromen človek. Prav zaradi svoje skromnosti pa je verjetno utonil v pozabo.
V tokratni oddaji primerjamo zadnjo generacijo izredno priljubljenega Volkswagnovega passata s volkswagnom ID.7 tourer, torej z enako velikim karavanom, ki pa ga poganja elektrika.
Nato se po dirkališču na Mallorci zapeljemo z malim električnim alpinom, ki skuša vzbuditi enake občutke, kot jih je pred 40 leti renault 5 turbo. Statično pa smo spoznali še enega alpina, ki naj bi bil lahkoten v vožnji, pa čeprav ima električni pogon in prostora za štiri potnike; recept naj bi bil v programski opremi.
Za konec se z avtom zavrtimo po ledu; skupaj z umetnostnimi drsalci se namreč že začenja ogrevanje pred milanskimi zimskimi olimpijskimi igrami. Suzuki je namreč na ledu predstavil svoj prvi električni terenski avto: e-vitaro.
Štefan Kovač (1910–1941) je v Prekmurju znano ime, po njem so poimenovali vse večje ulice, šole in druge ustanove. Zunaj pokrajine ob Muri pa je skorajda neznan. Štefan Kovač je bil po izobrazbi pravnik, udobno službo v Mariboru je pustil in se vrnil v rodno Prekmurje, da bi pomagal rojakom v boju proti imperializmu in fašizmu, ki je bil na pohodu sredi 30-tih let prejšnjega stoletja. Zaradi politike je bil večkrat zaprt, leta 1941 pa so ga ubili madžarski fašisti. Narodnoosvobodilni boj v Pomurju je nato zamrl. Štefan Kovač je bil po vojni razglašen za narodnega heroja, po letu 1991 pa je njegov pomen zbledel, nekatere ustanove so ohranile njegovo ime, druge so se preimenovale. V novejšem času pa njegov lik in delo zelo spoštujejo mladi aktivisti v Prekmurju. Po njem so imenovali alternativne mladinske klube in celo rok skupino. Pri mladi generaciji Prekmurcev ja Štefan Kovač spoštovan bolj, kot je bil kadarkoli prej.
Ne glede na število različnih dobrodelnih projektov, s katerimi se ukvarja producent in didžej Stephen Budd, bi med njimi lahko poiskali skupno točko. To je premostitev razlik – predvsem v naših glavah – in grajenje mostov med zahodno in ostalimi kulturami po svetu. Tako sta z Damonom Albornom iz skupin Blur in Gorillaz leta 2006 zagnala pisani mednarodni projekt Africa Express, ki se ni upehal ali iztiril do dandanašnjih dni.
Dokumentarna oddaja pripoveduje o prvih zvočnih zapisih glasu Enrica Carusa na gramofonskih ploščah, ki so nastale leta 1902. Oddaja predstavlja življenjsko in ustvarjalno pot znamenitega tenorista, razpeto med Neapljem, Milanom, Toskano in New Yorkom, ter natančno delo raziskovalcev zgodovinskega zvočnega gradiva, ki s sodobno tehnologijo odkrivajo resnični zven Carusovega glasu.
CARUSO - THE VOICE, THE BIRTH OF RECORDED MUSIC / Italija / 2021 / Režija: Simona Risi
Ian sprašuje Daphne Sparrow o Scottovih obiskih strelišča, a mu ta noče nič izdati. Garyjevi prijatelji rudarji s severa obiščejo vas, da bi počastili njegov spomin. Ko so vsi v cerkvi, Scott obišče Garyjevo hišo in igra videoigrice. Družina Sparrow Julie ponudi plačilo računa v gostilni, kamor po slovesnosti pridejo vaščani. Policija preiskuje umor Sarah Vincent in Kevin izve, kdo je podpisal prejem paketa, v katerem je bila lopata, s katero so jo ubili. Ko Andy to izve, zbeži v gozd.
SHERWOOD / Velika Britanija / 2022
V glavnih vlogah: David Morrissey, Joanne Froggatt, Lesley Manville, Robert Glenister, Adeel Akhtar, Lorraine Ashbourne, Kevin Doyle
Scenarij: James Graham
Režija: Lewis Arnold
33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja bo sledila dogodkom na sceni, jih napovedovala in gostila glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga bodo gledalci izbrali na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.
Jet Black Diamonds so nase prvič opozorili s singlom Retro anorak in od tedaj je šla njihova glasbena pot samo navzgor. Še zadnjič, Večvredne romance, Daj le daj, Strah me je, Pridni fantje, Belo sonce, Vlak … so uspešnice, ki so peterico kmalu ponesle med najvidnejše predstavnike novega vala slovenske glasbe. Aprila 2024 so se na velikem odru predstavili svoj dolgometražni prvenec Sladki problemi, ki je še vedno mladostno razigran, a zvokovno že zrelejši. V ritmu sladkih problemov je zaplesala razprodana dvorana Kina Šiška.
Režija: Urška Žnidaršič.