Deseti brat je po folklornem izročilu človek, ki se ne more nikjer ustaliti in je večni popotnik. V literaturi ga je upodobil Josip Jurčič, s pesmijo pa so ga na pot okoli sveta v podobi osmih fantov z imenom Deseti brat poslali s praga Ljubljane pred petintridesetimi leti. V tem času se je zamenjalo kar nekaj pevcev, dokler se ni zasedba ustalila in se dvignila do visokega mednarodnega nivoja. Pod umetniškim vodstvom Jožeta Koresa, nekdanjega opernega pevca je oktet v vseh teh letih dosegel visoko umetniško raven, nastopal širom po Sloveniji in tujini ter gostoval tudi v Avstraliji, Južni Ameriki ter ZDA in Kanadi. V posnetku njihovega slavnostnega koncerta iz leta 2010 (nastal je ob 30-letnici ansambla) bomo lahko prisluhnili priredbam slovenskih ljudskih pesmi ter skladbam skladateljev Slavka Avsenika, Franza Liszta, Jakoba Petelina Gallusa, Franza Schuberta, Petra Iljiča Čajkovskega, Jakoba Ježa, Radovana Gobca, Vinka Vodopivca in drugih.
Folklorna skupina Tine Rožanc se je sedemdeseti obletnici obstoja poklonila s predstavo, ki nosi naslov »Sem.« in pripoveduje o človeški biti in cikličnosti človeškega razvoja, družbe in posameznika. Plesna točka »Smrt« z igro, plesom in glasbo simbolično pripoveduje o zadnjem obdobju človeškega življenja, o poslavljanju, obujanju spominov in samoti ter ponovnem srečanju. Koreografijo točke je pripravila Anja Cizel, glasbeno priredbo ljudskih plesov in pesmi pa Klemen Bojanovič.
Številni tuji popotniki se že ob prvem stiku s slovensko naravo in pokrajino zaljubijo v našo prelepo državo. Nič drugače ni bilo z nemškim parom, ki je šel še korak dlje. Odločil se je za nakup parcele ob robu Vipavske doline, ki se ponaša s čudovitim razgledom, in na njej postavil sodoben počitniški dom.
Med številnimi starimi objekti, potrebnimi prenove, je veliko hotelov. V Škofji Loki je hotel Transturist propadal skoraj 20 let in v tem času zamenjal nič koliko lastnikov, dokler v zgodbo ni vstopil naš vrhunski kolesar Luka Mezgec in s še tremi soinvestitorji spisal novo poglavje hotela. Bo že držalo, da ko so zraven slovenski športniki, se hitro vse spremeni v nekaj bolj žlahtnega. Hotel je temeljito prenovljen po načelih trajnosti in energetske učinkovitosti.
Spremljamo temeljito prenovo 47 let starega blokovskega stanovanja, ki je bilo pred začetkom del v prvotnem, originalnem stanju. Tokrat se bomo posvetili strojnim in elektro inštalacijam. V starejših stanovanjih je po navadi treba zamenjati obstoječe vodovodne cevi, radiatorje in prezračevalne naprave, prav tako razvod električnih kablov, električno omarico in vstaviti nove doze. Zlasti velik izziv je v tem pogledu posodobitev kopalnice. Predstavimo, kako torej inštalacijske posege izvesti s čim manj zapleti.
Serija televizijskih portretov prinaša opomnik na življenje ljudi, pomembnih za slovensko zgodovino, družbo in kulturo, ki so danes skoraj pozabljeni.
Gre za deset kratkominutnih zgodb, ki jih je poznavalka zgodovine Darinka Kladnik spletla v zanimive kratke zgodbe, polne zgodovinskih podatkov, pa tudi humornih ali nenavadnih anekdot o bolj ali manj poznanih a pomembnih zgodovinskih osebnostih.
Namen miniatur je poleg obogatitve programa tudi izobraževanje o družbeni in kulturni preteklosti prostora, v katerem živimo.
V tokratni oddaji primerjamo zadnjo generacijo izredno priljubljenega Volkswagnovega passata s volkswagnom ID.7 tourer, torej z enako velikim karavanom, ki pa ga poganja elektrika.
Nato se po dirkališču na Mallorci zapeljemo z malim električnim alpinom, ki skuša vzbuditi enake občutke, kot jih je pred 40 leti renault 5 turbo. Statično pa smo spoznali še enega alpina, ki naj bi bil lahkoten v vožnji, pa čeprav ima električni pogon in prostora za štiri potnike; recept naj bi bil v programski opremi.
Za konec se z avtom zavrtimo po ledu; skupaj z umetnostnimi drsalci se namreč že začenja ogrevanje pred milanskimi zimskimi olimpijskimi igrami. Suzuki je namreč na ledu predstavil svoj prvi električni terenski avto: e-vitaro.
Osebna zgodba človeka, ki svojimi stališči in dejanji dviga prah v svoji okolici.
Simon Mihorič Simke vleče pozornost na prvi pogled. Njegovo telo je prekrito s preko 900 tetovažami in je svojevrsten umetniški artefakt - avtobiografski almanah, ki razkriva njegovo pestro življensko zgodbo. Čeravno ima za sabo kriminalno preteklost pa se za tetovažami skriva občutljiva in odgovorna oseba. Simon vodi društvo za zaščito živali Srce za bulle. Rešuje zlorabljane in trpinčene pse. Mnogi ga kličejo kar “pasji oče”. V resnici pa je Simon oče enoletnega sinka in triletne hčerkice. Zaradi videza ima v vsakdanu nemalo problemov. A obsedenost s tatuji je življenjska odločitev, Simonov statement, ki ga je skozi leta naredil močnejšega, neomajnega. Ne prenese krivice oz. zlorabljanja šibkejših – v takih primerih pa pride do izraza njegova narava, ki sovpada z videzom.
Družinski dokumentarni film pripoveduje zgodbo dve otrok, petnajstletne Brine in desetletnega Lukca, dveh nadobudnih planincev, ki navdušeno sprejmeta očetov izziv, da bi se skupaj povzpeli na Kilimandžaro. Spremljamo njune enoletne priprave na ta velik podvig, ki pa niso vključevale samo dvigovanja ravni fizične kondicije, temveč so zahtevale tudi učenje zakonitosti obnašanja človeškega telesa na veliki višini in s tem povezane višinske priprave. Njun zaključni vzpon proti zasneženi strehi Afrike, proti znamenitemu vrhu visokem skoraj šest tisoč metrov se je začel ob polnoči, na Božič leta 2019. Film je delo znanega slovenskega alpinista in režiserja Gregorja Kresala, ki se je podpisal tudi pod večkrat nagrajeni film Sfinga.
Tempo, oddaja o parašportu, vsak mesec prinaša afirmativne življenjske/športne zgodbe o parašportnikih. S kamero spremljamo domača in mednarodna tekmovanja, v katerih se za najvišja mesta merijo tudi Slovenci. V prispevkih tudi o pomenu športa za invalide. Prav šport je tisti most socializacije, ki (mladim) invalidom izboljšuje kakovost življenja.
V najstarejši vrtnarski oddaji pri nas vam vsak petek svetujejo, kako gojiti vrtnine na ekološki način, z ekološkimi in bio-dinamičnimi pripravki, kako pravilno saditi sadno drevje in ga na začetku pomladi tudi ustrezno porezati. V njej predstavljamo smernice v cvetličarstvu in gojenju rezanega cvetja in lončnih rastlin, pogosto pa kot začimbo oddaje pripravimo tudi kakšno pozabljeno jed. Vabljeni k ogledu.
navrtu@rtvslo.si
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Dokumentarna serija Planet Zemlja (III.) nas popelje na neverjetno popotovanje po različnih življenjskih okoljih, ki jih najdemo na Zemlji. Čeprav so se ta tudi v preteklosti vedno spreminjala, se je zaradi segrevanja planeta, ki ga povzroča človek, ter širjenja površin za kmetijsko, gospodarsko in poselitveno rabo zdaj ta proces tako pospešil, da nekatere živali komaj še lovijo korak z njim.
7. del: Ljudje
Na Zemlji živi že osem milijard ljudi, s katerimi si morajo zdaj deliti svet vse druge živali. Nekatere med njimi so izgubile že toliko življenjskega prostora, da so celo svoje vedenje prilagodile dejstvu, da zdaj živijo med nami. Njihova in naša usoda sta vedno bolj prepleteni.
PLANET EARTH III. / Velika Britanija / 2023 / Režija: Fredi Devas
Loto je najbolj priljubljena igra na srečo v Sloveniji, saj jo igra več kot 860 tisoč polnoletnih Slovencev. Voditeljica nas popelje skozi žrebanje Lota in Lota plus, poleg rezultatov obeh žrebanj pa si ogledamo tudi aktualne dobitke igre Joker.
Zgodovinarka Lucy Worsley razkriva, kako so zgodnje izkušnje Arthurja Conana Doyla prispevale k temu, da si je izmislil Sherlocka Holmesa, in zakaj je to "pošast" šest let pozneje ubil. Toda izmišljeni detektiv je ostal neverjetno priljubljen in Doyle ga je bil prisiljen oživiti. Stvaritelj in njegova stvaritev sta zamenjala vlogi – glavno besedo je dobil Holmes. Doyle je tudi zaradi njega razvozlaval zločine in raziskoval nenavadne nadnaravne skrivnosti. Dokumentarna nadaljevanka v treh delih je vzporedna biografija pisatelja in lika, ki si ga je izmislil. Prikazuje, kako sta se Doylovo življenje in fikcija, ki jo je ustvaril, prepletla, in kako se Doyle na koncu ni mogel kosati s svojo stvaritvijo.
3. del: Sence in detektivi
Arthur Conan Doyle je Sherlocka "oživil", pa ne le zaradi pritiska oboževalcev, toda v resničnem življenju se je navdušil nad spiritizmom. Kako so njegova nova prepričanja spremenila Sherlocka Holmesa in kako sta filmska industrija ter gledališče poskrbela, da se je slavni detektiv povsem osamosvojil od svojega stvaritelja?
KILLING SHERLOCK / Velika Britanija / 2023 / Režija: Linda Sands
Priporoči:
3. del: Sence in detektivi
Arthur Conan Doyle je Sherlocka "oživil", pa ne le zaradi pritiska oboževalcev, toda v resničnem življenju se je navdušil nad spiritizmom. Kako so njegova nova prepričanja spremenila Sherlocka Holmesa in kako sta filmska industrija ter gledališče poskrbela, da se je slavni detektiv povsem osamosvojil od svojega stvaritelja?
KILLING SHERLOCK / Velika Britanija / 2023 / Režija: Linda Sands','https://www.rtvslo.si/tv/spored/tvs2/2024-11-24/15853583')">Deli
Drama. Malta, danes. Jesmark je malteški ribič, ki preživlja mlado družino z ribolovom na svoji leseni, podedovani barki, imenovani Luzzu. Življenje samostojnega sodobnega ribiča ni lahko. Njegov oče in dedek, oba nekoč lastnika iste barke, sta imela več sreče. Živela sta v času relativne ribiške blaginje, ko ribiška industrija še ni bila tako požrešna, okolje in podnebje pa nista bila tako zaostrena. Ko začne barkača puščati, začne Jesmark iskati drugo delo, saj mora poskrbeti za svojega novorojenca, ki zaradi neskladnega razvoja potrebuje zdravljenje, kar pa ni zastonj. Na Malti za preprostega ribiča ni veliko priložnosti za delo. Še najbolj priročno se zdi delo na črno v malteški ribiški industriji. Hiter in dober zaslužek za tihotapljenje izbranih rib restavracijam in posameznikom se zdi prava izbira. A če hoče Jesmark dovolj zaslužiti za svojo družino, mora posel še razširiti. Da to lahko stori, se mora posloviti od Luzzuja, ki je več kot samo lesena ribiška barkača …
LUZZU / MALTA / 2021
Režija: Dominique Deruddere / Scenarij: Dominique Deruddere / Igrajo: Jamie Dornan, Anthony Head, Charlotte De Bruyne, Numan Acar, Max Pirkis, Sharon Maughan, Ali Suliman, Jan Decleir, Eline Van der Velden, Mitchell Mullen, Gene Bervoets …