Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Začnite teden z oddajo Dobro jutro! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. V rubriki »Ali je res?« raziskujemo in iščemo odgovore na večne dileme, znani Slovenci pa vam ponudijo idejo za zajtrk. V rubriki Jutranji heroji spoznavamo posameznike, ki so s svojimi dejanji navdihnili skupnost in pokazali, kaj pomeni biti pravi junak vsakdanjega življenja. Ponedeljek je tudi v znamenju zdravstvenih minut in domače lekarne, v kateri predstavljamo naravne rešitve za vsakodnevne težave. Skok v nov teden bo lepši v družbi oddaje Dobro jutro!
Gaber in Primož na vrtu pripravljata žar za prvi pomladanski piknik! Veselita se ga kot majhna otroka, saj oba obožujeta peko na ognju.
V kuhinji se med različnimi dobrotami odločata za tiste, ki bodo prave za oceno obeda » za prste polizat ». Pripravljata marinado, režeta suhe slive, slanino, pereta zelenjavo, med surovinami izbereta testene kroglice fregola, škampe, čemaž, skuto ter obilico dišečih zelišč.
Bernarda in Jože gostitar najbolj uspešno predstavnico glasbenikov mlade generacije, Nino Pušlar in izvrsten duet Romachild. Zanimivo bo spoznati tudi družino, v kateri se prepletajo gledališče, šport in veliko ljubezni z Nino Rakovec in Matejem Korošcem.
Ledeno kopanje bo tokrat v središču rubrike Imamo to! Se bo namočil ali se ne bo namočil, to je zdaj vprašanje za Jožeta.
Če posedujete krasno spretnost ali talent, vas vabimo, da nam pišete na naslov nedelja@rtvslo.si. V kolikor bi si želeli doživeti snemanje oddaje Nedeljsko popoldne, sodelovali v nagradni igri Zavarovalnice Sava, prav tako.
SETVENI KOLEDAR IN ROLADA
(4. 4. – 10. 4.)
Vse rastline, ki jih bomo kasneje presadili na prosto, presajamo v večje lončke, da bolje razvijejo korenine. Fanči Perdih iz Amaranta pa bo tokrat liste kitajskega zelja, ki je že šlo v cvet (in je tudi uporaben v kuhinji), uporabila za testo rolade.
REZ SLIVE
Z agronomom Adrijanom Černelčem iz Kozjanskega parka se podamo v precej neokrnjen kozjanski travniški sadovnjak. Na mlajši slivi se naučimo, kako jo pravilno obrezati, da se lahko nadejamo kakovostnega pridelka, številnim živalim pa ohranimo življenjski prostor.
VANESOVI VRTNI NASVETI – OSKRBA AMERIŠKIH BOROVNIC
Vanes Husić, Metrobov strokovnjak, pa bo spomnil, kako ob začetku pomladi oskrbeti ameriške borovnice. Za polno rodnost tega do dva metra visokega grma s plitvim koreninskim sistemom, sicer čakamo kakih 8 let.
ŠOPEK APRILA
Tokratni šopek bi lahko poimenovali tudi morski! Nastal je v cvetličarni v Izoli. Tokrat je, kot koledarju pritiče, praznično razigran in barvit. V njem so tako nepogrešljive ranunkule, pa tulipani in vrtnice, za zeleno obrobo poskrbijo vejice evkalipta...
Opazovali smo živali ob in na Ledavskem jezeru. V akcijo »Bodi viden, bodi previden« so letos vključeni tudi psi, saj so tisti bolj srečni na sprehodu vsaj dvakrat na dan. Pogosto so torej tudi ob cestah, zato je pametno, da poskrbimo tudi za njihovo vidnost. Svetujem, kako naše živali zaščitit pred bolhami. Gasilska brigada Maribor vsaj enkrat na teden hiti na pomoč tudi živalim. Kuža v jezeru, mačka na drevesu, ujeta krava in še mnogi drugi, so jih bili veseli. Vabljeni k ogledu.
ozivalih@rtvslo.si
Nad čem se najbolj pritožujejo gledalci, poslušalci, bralci in drugi uporabniki RTV-vsebin in ali je bilo leto 2024 po odzivih občinstva kaj drugačno od prejšnjih? Kako je z današnje perspektive videti delovanje družbe, medijev in tudi RTV-ja med epidemijo covida 19, ki je izbruhnila pred petimi leti? S kakšno umetniško popotnico sta v jubilejno leto 2025 vstopila Simfonični orkester in Big Band RTV Slovenija? O tem bodo v oddaji govorile varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev Marica Zupan Uršič, TV-urednica Vesna Pfeiffer, novinarka Radia Slovenija Tatjana Pirc in vodja Glasbene produkcije RTV Slovenija Marija Maja Kojc.
Voditeljica: Ilinka Todorovski. Urednik: Dejan Ladika.
Gustl še vedno išče primerno glasbo za svoj bodoči lokal. Igor mu bo to pomlad v goste pripeljal kar nekaj zanimivih glasbenikov in skupin. V živo bomo lahko prisluhnili japonski, mongolski, mladi resni glasbi, južnoameriškim rokerjem, dekliškemu punkovskemu bendu in otroškemu ter mladinskemu pevskemu zboru.
Gustl (Gojmir Lešnjak - Gojc) se ukvarja z zenbudizmom, japonska glasbenica Nagiso Moritoki bo pela in igrala na strunska inštrumenta koro in shamisen. Na flavto shakuachi bo zaigral skrivnostni gost, na koncu pa se jim bo pridružil otroški zborček O. Š. Trnovo pod vodstvom Oli Magušar.
Urednica je Danica Dolinar, scenarist Igor Leonardi, režiser Klemen Dvornik.
Na začetku oddaje lahko prisluhnete pogovoru s slovensko parlamentarno zagovornico. Erika Köleš Kiss izraža svoje mnenje glede gospodarskih razvojnih programov, šolstva in cestne infrastrukture v Porabju, spregovori pa tudi o svojih načrtih pred iztekom mandata.
V nadaljevanju vas obveščamo, da je porabska slovenska upokojenska aktivistka Marijana Kovács ob madžarskem državnem prazniku prejela visoko županijsko priznanje.
Osrednjeslovensko šego spuščanja »gregorčkov« po potoku so že petič oživili na gornjeseniški dvojezični osnovni šoli. Na gregorjevo so se učenci pomerili v znanju in spretnostnih igrah.
Ob koncu magazina vas vabimo na rokodelsko delavnico v Števanovcih, kjer so se pod vodstvom dveh priznanih domačih mojstric s skrivnostmi izdelave rož iz kreppapirja spoznavali Slovenci in Madžari.
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Čeprav je Mongolija petkrat večja od Britanije, tam živi le 3,5 milijona ljudi. Južni del te redko poseljene azijske države zavzema puščava Gobi, ki pa je vse prej kot neprivlačna pustinja. Nick Knowles bo na svojem potovanju spoznaval gostoljubnost tamkajšnjih prebivalcev, bogato zgodovino dežele, zanimive običaje in nenavadne jedi, pa tudi osupljivo pokrajino, čez katero so pred davnimi časi galopirale mongolske horde, ki so si pod Džingiskanom podjarmile velik del Azije.
1.del:
Nick začne svoje potovanje pri jezdecih, ki ohranjajo veščine starodavnih konjenikov z loki, ki so pod Džingiskanovim poveljstvom prodrli vse do Evrope. Nato se mu uresničijo otroške sanje, ko pod Ognjenimi pečinami najde fosilizirane dinozavrove zobe, poskusi pa se tudi v pripravi tradicionalnih mongolskih cmočkov in v igranju na konjske gosli. Na koncu pa v družbi avstralskega pustolovca, ki je na konju prekrižaril vso Azijo, spozna tudi nomadsko življenje in gostoljubje.
BIG ADVENTURES: INTO THE GOBI DESERT WITH NICK KNOWLES / Velika Britanija / 2023 / Režija: Ben Southwell
Armenija je malo znana država v goratem Zakavkazju. Po razglasitvi neodvisnosti leta 1991 je veliko Armencev odšlo po svetu s trebuhom za kruhom, vendar se za družinska slavja in verske praznike radi vračajo domov, ko se za bogato obloženo mizo zbere širša družina. Tako je tudi pri Karapetjanovih, ki živijo na podeželju in se ukvarjajo s pridelovanjem sadja in zelenjave. Česar ne porabijo zase, oče Zos s sinom proda na tržnici v Erevanu, mati Melanija pa s hčerjo skrbi za hišo. Za praznike zakurijo tradicionalno glineno peč in v njej spečejo tako značilni armenski kruh kot tudi ražnjiče z jagnjetino in krompirjem.
Po petih letih državljanske vojne je bila 30. decembra 1922 ustanovljena Sovjetska zveza, prva socialistična država na svetu, ki je vtisnila neizbrisen pečat vsemu dvajsetemu stoletju. Dokumentarna serija v treh delih spremlja njen razvoj od ustanovitve do razpada.
3. del:
Po sovjetskem posredovanju na Češkoslovaškem je v 70. letih prejšnjega stoletja nastopilo obdobje popuščanja, za Sovjetsko zvezo pa tudi obdobje stagnacije. ZDA so se opekle v vietnamski vojni, Sovjetska zveza pa v afganistanski, toda ta si ni smela privoščiti napak. Kaplja čez rob je bila jedrska nesreča v Černobilu, in prve socialistične države na svetu niso mogle več rešiti niti reforme Gorbačova. Konec leta 1991 je tako prinesel tudi konec Sovjetske zveze.
THE SOVIET UNION, 100TH ANNIVERSARY 1922 / Velika Britanija / 2022 / Režija: Lyndy Saville
Svetovno znana flavtistka Irena Grafenauer, ki je kot prva ženska v zgodovini postala solistka Simfoničnega orkestra Bavarskega radia, bo poslušalce razvajala z izvrstno izvedbo Koncerta za flavto št. 1, K 313 W. A. Mozarta. Spremlja jo Simfonični orkester RTV Slovenija pod taktirko odličnega Mateta Bekavca.
S Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija nastopajo priznani poustvarjalci – mezzosopranistka Elena Dobravec (Habanera iz opere Carmen), Ljuben Dimkaroski na neandertalski piščali (Air Johanna Sebastiana Bacha), pianist Urban Stanič (odlomek Lisztovega klavirskega koncerta št. 1 v Es-duru) in mezzosopranistka Irena Yebuah Tiran (arija Non so piu cosa son iz Mozartove opere Figarova svatba). Dirigent Simon Dvoršak. Režiser Igor Zupe, urednik oddaje Daniel Celarec.
Dogaja se poleti leta 1938. Ema in Zala se odpravita na izlet do hiše, kamor sta kot deklici hodili na počitnice k sestrični Luciji. Medtem ko Ema na vrtu slika hišo, se Zala odpravi raziskovat prašno notranjost. Skrivnostna prazna stavba je zaznamovana z duhovi minulih poletij, otroškim smehom, strahom in tragičnim koncem. Srečanje s pozabljeno preteklostjo pa sestrama odpre drugačen pogled na življenje.
Režija: Kaja Tokihusa
Film Njen otrok prikazuje zgodbo o prevari, strahu, samo-kontroli in zaupanju v življenje. Pianistka Mojca se zaradi strahu pred bolečino boji narediti korak v globji odnos s svojim partnerjem Tomažem, skoraj panično beži pred odgovornostjo morebitnega materinstva. Film se dogaja na točki, ko dolgoletni odnos med dvema partnerjema potrebuje nov korak, v katero koli smer že. In kakor se pogosto dogaja v življenju, tako tudi v filmu življenje ubere nepričakovano pot in podari Mojci niz izkušenj, ki ji pomagajo naprej.
Režija: Mina Bergant Herič