Švedi želijo drago prodati svojo (kakovostno) kožo. Foto: EPA
Švedi želijo drago prodati svojo (kakovostno) kožo. Foto: EPA

MAN-u, ki je ponudbo za odkup Scaniinih delnic oddal sredi septembra, je do zdaj uspelo od delničarjev dobiti 11,48 odstotka lastniškega deleža in 14,27 odstotka glasovalnih pravic.

Ob tem je moral zvišati svojo prevzemno ponudbo in je za delnice Scanie, katere celotna vrednost je ocenjena na 10,3 milijarde evrov, namesto 440 švedskih kron, kolikor je veljala prva ponudba, kasneje ponujal 475 kron (51,29 evra).

Vodstvo Scanie povezovanje še vedno zavrača, saj meni, da njene delnice v ponudbi MAN-a ostajajo podcenjene. Na roko gredo Scanii tudi najnovejši podatki o prodaji v drugem četrtletju, v katerem je močno povečala prodajo, nič slabše pa ne kaže niti v prihodnje.

Za združitev tudi Volkswagen
Scania od MAN-a zahteva, naj opusti načrt o sovražnem prevzemu in začne s Švedi odprta pogajanja, za dogovor pa si prizadeva tudi Volkswagen, največji posamezni delničar v obeh družbah, ki je tudi pozval obe družbi, naj preideta nasprotja in čim prej združita moči.

Analitiki sicer pričakujejo, da bo MAN še enkrat dvignil ponudbo za ceno delnice, čeprav opozarjajo, da morajo ostati pod ceno 500 kron, če se želijo ohraniti pozitivni sinergijski učinki združevanja za obe strani.