Naivnost pri spletni prodaji je že marsikoga olajšala za kup evrov. Foto: EPA
Naivnost pri spletni prodaji je že marsikoga olajšala za kup evrov. Foto: EPA
Policija opozarja, naj se ob sumu spletne goljufije ljudje obrnejo na katero koli policijsko enoto. Foto: MMC RTV SLO

Avtor sporočila piše, da je želel prodati avtomobil na portalu avto.net. Prek elektronske pošte se mu je oglasil "kupec", ki se je predstavil kot Robert Smith iz Anglije.

Dogovorila sta se, da mu proda avtomobil za 3.000 evrov. Smith mu je iz Dubaja poslal ček za 8.500 evrov in Slovencu pojasnil, naj obdrži 3.000 evrov zase, s 5.500 evri pa naj krije transportne stroške za avtomobil. Denar za transport naj bi prek bančnega sistema Western Union nakazal na račun v Združenih arabskih emiratih, piše avtor sporočila. Zapisal je še, da se mu je zadeva zdela sumljiva, zato je preveril ček pri banki. Tam so odkrili, da nima kritja.

Če bi prodajalec takoj nakazal denar prek Western Uniona, banka pa bi kasneje ugotovila, da ček nima kritja, bi moral banki vrniti 5.500 evrov.

Policija: spletna goljufija ni množična
Predstavnik policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete Leon Keder je za MMC dejal, da pojav tovrstnih spletnih goljufij ni tako množičen. Subjektivno prepričanje operativnih delavcev je, da ni zaznati velikega povečanja takšnih goljufij, a natančne statistike za vsako vrsto spletne goljufije ni, je povedal Keder. Po njegovih besedah nove vrste goljufij nastajajo zelo hitro, zato za vsako ne vodijo evidence.

Policisti vse, ki sumijo na goljufijo, pozivajo, naj prijavo o sumu kaznivega dejanja podajo na kateri koli policijski postaji. Če obstaja verjetnost, da je storilev v tujini, se bodo policisti obrnili na Interpol in prek njega naprej zbirali podatke. Policisti se lahko obrnejo tudi na Oddelek za računalniško kriminaliteto, kjer jim nudijo strokovno pomoč, je povedal Keder.

Pozor pred pranjem denarja
Keder je ponovno opozoril na podoben primer, kjer storilci - navadno iz Rusije in Ukrajine - prek elektronske pošte novačijo Slovence, naj se prijavijo za sodelovanje kot lokalni predstavniki velikega mednarodnega podjetja. Običajno se omenja podjetje Les-prom, je dejal Keder. Ta opozarja, naj uporabniki na takšna sporočila ne odgovarjajo in naj neznancem ne pošiljajo osebnih podatkov.

N. G.