Motorno olje zagotavlja mazanje, hlajenje, čiščenje in zaščito vitalnih delov pred obrabo ter preprečuje trenje med gibljivimi deli. A ta za stroje življenjsko pomembna tekočina se s časom stara in izgublja svoje lastnosti. In tokrat nas je zanimalo, kaj se pravzaprav zgodi takrat, ko se olje “postara”?
"Olje se s časom kontaminira z nečistočami, ki so vpliv zunanjega okolja. Tudi sam filter zraka ne more 100-odstotno preprečiti vdora nesnag v motorni prostor in nato naprej v olje. Pri izgorevanju nastane garež," pravi Marko Klemenčič, Strokovni sodelavec za poprodajo pri podjetju Avto Triglav.
Kratke vožnje, prej na servis
Predvidevamo, da se večina voznikov zaveda, da so redne menjave olja nujne. Zanimalo pa nas je tudi, ali lahko uporabnik z načinom vožnje vpliva na staranje olja? "Uporabnik ima svoje vozilo zato, da ga uporablja za svoje namene. Z daljšimi vožnjami dosežemo optimalne temperature in s tem tudi motorno olje deluje v temperaturnem območju, ki je najbolj ugodno za olje. S tem zagotovimo pravilno mazanje motorja," odgovarja strokovnjak.
Nekatera vozila dalj časa stojijo parkirana na dvoriščih oziroma se vozijo manj in na krajše razdalje. Kaj se zgodi v tem primeru? Klemenčič odgovarja: "Olje se preobremeni. Ali temperaturno, z agresivnejšo vožnjo oziroma pospeševanjem, ki dvigne temperaturo in s tem poveča onesnaženost. Ali pa s krajšimi vožnjami. Na zelo kratkih vožnjah, na primer nekajminutnih, se motor ne segreje. Pride do utekočinjanja in vdora vode v motorno olje. Če uporabnik vozilo uporablja za kratke razdalje, je treba delati vzdrževalne servisne preglede prej."
S sogovornikom smo odgovorili še na nekatera druga pomembna vprašanja v povezavi z uporabo vozil in staranjem motornega olja. Vabljeni k ogledu videoreportaže iz oddaje Avtomobilnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje