Pri ADAC-u izvajajo več različnih testov tako za posamična vozila kot tudi za več vozil skupaj. Fotografija prikazuje bočni trk med avtomobilom in motociklom. Foto: EPA
Pri ADAC-u izvajajo več različnih testov tako za posamična vozila kot tudi za več vozil skupaj. Fotografija prikazuje bočni trk med avtomobilom in motociklom. Foto: EPA
Alpe-Donava-Jadran: Varnostna testiranja avtomobilov

V tehničnem centru nemškega avtomobilističnega združenja ADAC v Landsbergu vsako leto temeljito preverijo okoli 50 vozil. Vsak avtomobil mora prestati take poizkusne trke, da bi kot serijsko vozilo dobil dovoljenje za vožnjo po evropskih cestah. Izvajajo nadzorovane nesreče – čelne in bočne trke.

Za preizkuse so potrebne natančne priprave. Uporabljajo posebne lutke s katerimi dokumentirajo poškodbe potnikov. Vsaka stane od 50 do 100.000 evrov. Po velikosti, teži in funkcionalnosti morajo biti čim bolj podobne človeškemu telesu. V prtljažniku je shranjena merilna tehnika, na lutkah pa z rdečo barvo označijo, kje na glavi in nogah pride do udarcev ob nesreči.

Vozilo nima bencina
Pred vsakim poizkusom je vedno napeto. Bencin nadomestijo z vodo, vse nevarne tekočine že pred tem odstanijo iz vozila. Preizkusne trke opravljajo s hitrostjo 64 km/h, čeprav je zakonsko predpisana hitrost 56 km/h.

ADAC redno obljavlja dobljene rezultate, številni proizvajalci avtomobilov pa rezultate svojih novih vozil skrivajo.

Rezultati so vodilo za izboljšave
"Varnost je danes še vedno izredno pomeben vidik pri nakupu vozila, zato si noben avtomobilski proizvajalec ne more privoščiti, da bi se zares slabo odrezal," pravi Volker Sandner iz ADAC-a. "To pomeni, da se rezultati, ki gredo po opravljenem preizkusu v javnost takoj, uporabijo z namenom, da bi se uvedle novosti in da bi se vozila izboljšala."

Kako bi bilo mogoče avtomobile še izboljšati? "Pri tem se ponujajo možnosti pri nastavitvah pred trkom, to pomeni boljši položaj voznikovega sedeža, zategovanje pasu ali pa pri naletu od zadaj približevanje naslona za glavo. In še kakšna zračna blazina tu in tam, da bi zadržala predmete, ki bi ob trku lahko poškodovali glavo, npr. drevo. Vse to so možnosti izboljšav, ki nas v prihodnje še čakajo," še pravi Sandner.

J. R.

Alpe-Donava-Jadran: Varnostna testiranja avtomobilov