Letos je šlo šele za drugo izvedbo festivala EMA freš. Že v prvem "poskusu", leta 2020, sta se obe skladbi, izbrani na EMI freš, na "veliki" EMI odrezali izvrstno – zasedba Parvani Violet je takrat končala na tretjem mestu, Saška pa mesto nižje –, letos pa je bil domet EME freš res visok: ne samo, da so se vse štiri skladbe z EME freš uvrstile v finale, ena izmed njih, Disko v izvedbi zasedbe LPS, je na koncu tudi zmagala.
Natečaj za mlade izvajalce, ki imajo največ tri objavljene avtorske pesmi, ki je nastal v sodelovanju MMC-ja in Razvedrilnega programa TV Slovenija, je letos potekal tako, da je občinstvo v spletnih glasovanjih v štirih decembrskih tednih izbralo 14 finalistov. Samo štirje izmed njih pa so dobili priložnost sodelovanja na EMI. Finalisti, LUMA, Stela Sofia, LPS in Leya Leanne, so bili, kot je znano, zbrani v posebni oddaji EMA freš konec januarja.
"Gre lahko za projekt, ki s svojim razpisom nudi neko odskočno desko mladim, talentiranim pevcem ali osebam, ki se ukvarjajo z glasbo in širši javnosti niso toliko znani. Letos so se vsi štirje iz EME freš uvrstili v finale izbora in tudi tam bili dobro uvrščeni. LPS gredo še dalje, na Pesem Evrovizije v Torino. Predvsem bi trenutno veljalo nadaljevati projekt, ker je dober," meni poznavalec Evrovizije Miran Cvetko iz Kluba ljubiteljev Evrovizije (OGAE) Slovenije.
A kaj je gledalce tako prepričalo, da so glasovali prav za mlade – prav vsi štirje izvajalci so se namreč v finale EME uvrstili, ker so dobili največ glasov gledalcev. "Težko je reči, kaj je prava formula za uspeh, gre najverjetneje za skupek vseh dobrih stvari."
Da jih je na koncu premočno prepričala zasedba LPS s skladbo Disko, Cvetko pripisuje njihovi mladosti, navdihnjenosti in simpatičnosti, pa tudi prijetni skladbi, "v kateri se lahko "vidijo" mladi in tisti v srebrnih letih", ter preprostemu nastopu oz. temu, da na odru ni bilo "nobenega pretiravanja". Vpliv pa je po njegovem mnenju vseeno imelo tudi to, da se je pesmi na EMI freš slišalo prej kot druge. A na koncu je zmagalo vse skupaj, je prepričan: "Skupek vseh dobrih, pozitivnih lastnosti."
"Predvsem je bil razlog za glasovanje ta sproščenost na odru, simpatičnost in drugačnost. Ljudje to znajo prepoznati. Velikokrat sem slišal negativne odzive glede nastopajočih na naših izborih v preteklih letih, tokrat ni bilo nobenega metanja na odru, nobenih dodatnih svetlobnih učinkov, nobenega odvečnega kričanja, perja, dodatnih nepotrebnih vložkov in ljudje so nagradili to," še pravi Cvetko.
Člani kluba ljubiteljev Evrovizije so sicer tokrat drugič v zgodovini EME sodelovali pri ocenjevanju nastopov (prvič pred tremi leti, ko je zmagala Lea Sirk), ob pregledovanju tabele s končnimi izidi glasovanj pa je v oči padlo, da so se njihove ocene morda še najbolj približale t. i. "glasu ljudstva". "Morda se skupek glasov od drugih štirih žirij razlikuje predvsem zaradi merila izbora. Kako so glasovali drugi člani žirije skupine OGAE, mi ni znano, zase lahko rečem, da je bilo moje merilo predvsem možnosti na Pesmi Evrovizije," je iskren Cvetko.
Kot pravi, mora Slovenija za večjo prepoznavnost "ponuditi nekaj drugačnega, v prvih desetih sekundah mora pritegniti druge gledalce po Evropi in preostalem svetu". "Moje osebno merilo je bilo torej skupek nastopa, skladbe in potencialne možnosti za odmeven nastop na Pesmi Evrovizije. Pa tudi za zmago na tem tekmovanju, saj je to tudi cilj vsakega nastopajočega, kajne?" je sklenil pogovor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje