V dvanajstih mesecih se zgodi marsikaj – leto 2024 je bilo polno lepih prigod, pa tudi šokantnih in žalostnih trenutkov. Na MMC-ju smo poleg spremljanja dogajanja na tuji sceni poskrbeli tudi za pokrivanje dogajanja na slovenskih tleh. Tako smo se odpravili na koncert skupine Laibach, Lada Bizovičarja, zasedbe LPS, Raiven, dvojice Maraaya, skupine Niet, Roda Stewarta, Stinga, Žana Serčiča, Magnifica, Guštija, Vilija Resnika in Mirana Rudana ,zasedbe Joker Out in Laure Pausini.
Udeležili smo se tudi Poletne noči, Melodij morja in sonca, na katerih je zmago slavil Žan Videc, Špil lige, ki si jo je letos podredila metalska zasedba Ghastly Ashes, in Izštekanih 10 ter obiskali festivala Castle in Punk Rock Holiday. Imeli smo tudi priložnost, da smo si ogledali cirkuški spektakel Cirque du Soleila, ki je v Sloveniji gostoval drugič, pogovarjali smo se z Olafom Trieblom, umetniškim režiserjem predstave Corteo.
Tudi letos se je MMC pogovarjal z glasbeniki o njihovem delovanju. O novih glasbenih podvigih so spregovorili Peter Vode, Siddharta, Vazz in Peter Smrdel, Romachild, Alo!Stari, BOOOM!, C'est La Vie, Baby Lasagna, Sergej Steblovnik (Strelnikoff), Jet Black Diamonds, Đoko, Eni od Sedmih Milijard, Masharik, Joker Out, Orlek, No OFFENCE!, Rise Against, Gušti, Babooni, Nina Strnad, Štirje Kovači, Bowrain, Sentido Project, Balkan Boys, Tina Marinšek, Power Dancers, Bepop, Sebastian in Game Over, Jernej Zoran, Tidal Waves, Drevored, Jure Lesar in Ember.
Taylor Swift spet podirala rekord za rekordom
Ne glede na vse pa je spet najbolj odmevalo ime Taylor Swift. Glasbenica je letos nadaljevala obsežno turnejo Eras, ki jo je pred kratkim po skoraj dveh letih končala. 149 koncertov po vsem svetu naj bi skupno poskrbelo za okoli 2,2 milijarde dolarjev, tako pa je turneja – ki je lani postala prva, katere zaslužek je presegel milijardo dolarjev – že drugo leto zapored podrla rekord za najbolj dobičkonosno turnejo v zgodovini.
V sklopu Eras je Taylor Swift, ki ji je Singapur "namenil donacijo", da je vse svoje jugovzhodnoazijske koncerte organizirala zgolj tam, odpovedala le tri več kot tri ure dolge koncerte – na veliko nesrečo tudi mnogo slovenskih oboževalcev so bili to nastopi na bližnjem Dunaju. Odpadli so zaradi grožnje terorističnega napada. Užaloščeni swiftiji so se v avstrijski prestolnici vseeno zbrali, si izmenjavali zapestnice prijateljstva in prepevali pesmi svoje vzornice. Nekateri so se zatem odpravili na njeno londonsko postojanko, kjer je končala evropski del koncertiranja.
V tem letu je izdala tudi novi album The Tortured Poets Department, s katerim je postavila še en rekord na Spotifyju. Pri ponudniku pretočnega predvajanja glasbe je bil v enem dnevu predvajan tolikokrat kot še noben drugi album – v manj kot 24 urah je imel več kot 200 milijonov pretočnih predvajanj. Pevka je letos po bogastvu prehitela Rihanno in tako z 1,6 milijarde dolarjev pod palcem postala najbogatejša glasbenica na svetu.
Tudi zunaj sveta glasbe je bila deležna veliko pozornosti. Na Superbowlu sta namreč z njenim srčnim izbrancem, igralcem ameriškega nogometa Travisom Kelceom, zasenčila Usherjev nastop ob polčasu, ki je uspešno "stlačil 30 let v 13 minut". Vsi so bili namreč navdušeni, da ji je dejansko uspelo priti na finale Lige NFL v Las Vegasu, čeprav je imela dan prej zvečer koncert na Japonskem. Veliko pozornosti je pritegnil tudi strasten poljub zaljubljencev po zmagi Kelceove ekipe Kansas City Chiefs.
Kombinacija popkulturnega fenomena Taylor Swift in že sicer najbolj gledanega športnega dogodka v ZDA je bila zmagovalna – letošnji Super Bowl je bil najbolj gledana ameriška televizijska produkcija po posnetku pristanka posadke Apolla 11 na Luni leta 1969. Vsaj delček prenosa si je v živo ogledalo več kot 200 milijonov ljudi.
Nekateri zašli v težave
Medtem ko so se zaradi Taylor Swift glave obračala zaradi pozitivnih stvari, je Sean Combs, znan tudi kot Diddy, izstopal zaradi kontroverznosti. Prah so namreč dvignile številne obtožbe, ki so glasbenega mogotca med drugim dolžile spolne zlorabe – tudi mladoletnikov in mladoletnic, nasilja in ponujanje žensk z namenom spolnega suženjstva. Po dolgotrajni preiskavi, ki je vključevala tudi racijo na njegovih posestvih, so zvezdnika le aretirali, na sodišču pa se je izrekel za nedolžnega. Njegova odvetniška ekipa trdi, da so bili vsi omenjeni spolni odnosi sporazumni. Sojenje se bo začelo šele maja.
Navzkriž z zakonom je prišel tudi Justin Timberlake. Pevec je v New Yorku v manjše težave zašel, ker ni upošteval znaka stop in je zapeljal s pasu. Policija ga je aretirala, pozneje pa je na sodišču priznal krivdo za vožnjo z motnjami v sposobnostih, kar je nižja obtožba v prometu kot vožnja pod vplivom alkohola.
Duhove je burila tudi Katy Perry, ki je po dolgem času ustvarila novo pesem. Woman's World naj bi bila feministična himna, a so poslušalci njen poskus opolnomočenja žensk oklicali za popolno katastrofo. Zmotilo jih je tudi to, da je moči združila z zloglasnim Dr. Luko, ki ga je pevka Kesha v preteklosti obtožila spolnega napada. Trn v peti je bila tudi okoljskemu oddelku Balearskih otokov, ki je preiskoval morebitno škodo na zaščitenem območju. Pevka z ekipo namreč ni imela dovoljenja za to, da je tam snemala videospot za skladbo LIFETIMES, ki se dogaja tudi na sistemu sipin S'Espalmador otoka Formentera.
Ameriško združenje glasbene industrije (RIAA), vključno z založbami Sony Music Entertainment, UMG Recordings in Warner Records, je vložilo dve tožbi zaradi kršitve avtorskih pravic proti podjetjema AI Suno in Uncharted Labs, ki stoji za generativnim modelom umetne inteligence Udio. Ta naj bi svoja modela umetne inteligence usposabljala z nelicenciranimi zvočnimi posnetki založb združenja, kar pomeni, da so neupravičeno uporabili dela priljubljenih umetnikov za usposabljanje svojih sistemov umetne inteligence za ustvarjanje lastne avtorsko zaščitene glasbe brez njihovega soglasja. Generativni model Udio stoji za več glasbenimi spletnimi senzacijami, tudi skladbo BBL Drizzy.
V svetu zabave ni samo prijateljevanje
Naslovnice sta letos polnila predvsem spora med Nicki Minaj in Meghan Thee Stallion ter Kendrickom Lamarjem in Drakom, ki so med seboj obračunavali v številnih pesmih.
Prah so dvigali tudi politiki, ki so brez dovoljenja uporabljali pesmi – izjema je bila le Kamala Harris, ki so ji predstavniki Beyoncé dovolili, da med celotno predsedniško kampanjo uporablja njeno skladbo Freedom. Tako so med drugim tudi upravljavci zapuščine irske glasbenice Sinead O'Connor "prosili" Donalda Trumpa, naj neha uporabljati njeno glasbo za promocijo. Olivia Rodrigo je s TikToka odstranila pesem, potem ko jo je novoizvoljeni ameriški predsednik uporabil po zmagi na volitvah. Zaradi zahtevka imetnika avtorskih pravic so posnetek v predsednikovem taboru umaknili.
Medtem je novozelandski politik Winston Peters na politični konvenciji uporabil uspešnico skupine Chumbawamba, kar je sprožilo njeno neodobravanje. Še posebej kritičen je bil pevec zasedbe Dunstan Bruce, ki s politikovimi idejami noče imeti nič skupnega. Legendarni Ozzy Osbourne je raperja Yeja obtožil, da je brez dovoljenja uporabil vzorec iz skladbe zasedbe Black Sabbath War Pigs. Čeprav je West prosil za dovoljenje, ga ni dobil, predvsem zaradi svojih preteklih protijudovskih komentarjev.
Pevec skupine System Of A Down Serj Tankian se je spopadal s pop-rockovskimi zvezdniki zasedbe Imagine Dragons zaradi njihove odločitve, da nastopijo v Azerbajdžanu. Zmotilo ga je, da domnevno pomagajo pri zmanjševanju pomena genocida nad Armenci v Gorskem Karabahu.
Na slovenski sceni je imel težave predvsem Magnifico, ki je za 30. obletnico svojega delovanja želel pripraviti koncert v Tivoliju. Zavod za varstvo narave je prošnjo za izvedbo koncerta zavrnil, ker naj bi bi s tem trajno poškodovali in ogrozili naravne vrednote krajinskega parka, izvedbi koncerta so nasprotovali tudi krajinski arhitekti, biologi, urbanisti, glasbeniki, umetniki ter uporabniki in uporabnice parka Tivoli. Tako je Magnifico na koncu jubilej praznoval z nastopom v Stanežičah.
Živce paralo dinamično oblikovanje cen koncertnih vstopnic
Tudi letos niso razburjala le podjetja, ki uporabljajo umetno inteligenco, predvsem v svetu glasbe, ampak so bile vroča tema debate spet cene koncertnih vstopnic. "Živec" so najbolj dvignile tistim, ki so se navdušeno podali v boj za vstopnice zasedbe Oasis – ta je namreč po 16 letih odsotnosti naznanila, da se vrača na odre.
Oboževalci so čakali dolge ure v virtualnih vrstah, da bi kupili vstopnice, na koncu pa so jih zaradi dinamičnega oblikovanja cen čakale nezaslišano povišane cene – orodje je uporabno za ohranjanje dostopnih cen koncertnih vstopnic, a mu spodleti, ko je povpraševanje brez primere. To je sprožilo preiskave ponudnika Ticketmaster glede prodaje.
Za koncerte zunaj Združenega kraljestva in Irske, ki so jih napovedali pozneje, so Oasis, ki kot umetniki lahko sami določajo, ali bodo to prakso sploh uporabili, spoznali svojo napako v prvem prodajnem ciklu – dinamičnega oblikovanja cen za te ni bilo. Zato so skupino in Ticketmaster nekateri pozvali, naj povrnejo razliko v cenah vstopnic v Združenem kraljestvu.
Negodovanje je povzročila tudi zasedba My Chemical Romance, ki je potrdila novo turnejo, s katero bo prihodnje poletje skupaj z oboževalci proslavila izjemno priljubljen album iz leta 2006, The Black Parade. Vstopnice za koncerte turneje so v kratkem času povzročile srdit odziv oboževalcev zaradi njihove cene, pa tudi zaradi uporabnikov, ki s pomočjo avtomatizacijskih orodij vrednost vstopnic na sekundarnem trgu dvigajo v nebo, nekatere so presegle vsoto več tisoč ameriških dolarjev.
Cene vstopnic, katerih cenovni razpon se je gibal od 60 do 660 evrov, naj bi se pozneje v redni prodaji še dodatno dvignile, kar je med oboževalci zanetilo ugibanja, da se je skupina odločila za dinamično določanje cen.
Zaradi tega so se jezili tudi indijski oboževalci skupine Coldplay – preprodajalci so namreč v hipu razgrabili vstopnice za koncert skupine in jih prodajali po petkratni ceni.
Na odre so se po več letih številni umetniki, tudi Linkin Park
Oasis ni bila edina zasedba, ki je sicer naznanila ponovno osvajanje koncertnih odrov. Slovensko sceno je presenetila novica, da se je po več kot 20 letih zbrala prvotna zasedba turneje Popstars. Sebastianu, Bepopu in Game Over so se po dolgem premoru pridružile tudi Power Dancers. Veseli so bili tudi privrženci sarajevske pop-rockovske zasedbe Plavi orkestar, ki se je po 35 letih zbrala v izvirni postavi in bo marca prihodnje leto nastopila v ljubljanskih Stožicah.
Po več kot 20 letih se je na koncertne odre letos vrnila tudi skupina Dogstar, v kateri igralec Keanu Reeves igra baskitaro. Trio je z novo glasbo postregel tudi na bližnjih evropskih festivalih.
Dobrih sedem let po smrti frontmena Chesterja Benningtona se je vrnila tudi zasedba Linkin Park – preostali člani skupine so našli novega bobnarja Colina Brittaina, sicer znanega producenta, in novo pevko Emily Armstrong iz zasedbe Dead Sara. Z njenim izborom se sicer ni strinjal Jamie Bennington, sin pokojnega pevca zasedbe, težava naj bi bili njena povezava s scientologijo in podpora Dannyju Mastersonu, ki je bil lani obsojen zaradi posilstva. Linkin Park so sicer že začeli nastopati in bodo dvorane polnili tudi prihodnje leto, med drugim se bodo ustavili tudi v Milanu.
Da se vrača k nastopanju, se je odločil tudi italijanski didžej D'Agostino, ki je decembra 2021 sporočil, da je hudo bolan. Letos je napovedal nov glasbeni začetek – izdal je svež glasbeni material in se odpravil na turnejo, oder je zavzel tudi v Furlaniji - Julijski krajini.
Čeprav se je pred leti zdelo, da se AC/DC na velike odre ne bodo več vrnili, je oboževalce razveselila novica, da se avstralska zasedba po osmih letih le podaja na novo turnejo Power Up, ki jih je ponesla tudi v Italijo in Avstrijo. Tudi Bruce Springsteen se je spet kljub strahu, da zaradi bolečin, ki mu jih je povzročila peptična razjeda, ne bo nikoli več pel, letos končno le vrnil pred množice. Zvezdam povratnicam se je pridružila tudi Kylie Minogue, ki je po več kot 10 letih napovedala svojo največjo svetovno turnejo in nov album.
Za posebno priložnost ponovna združitev skupin Slayer, NSYNC in No Doubt
Nekatere skupine so se združile le za posebno priložnost. Zasedba Slayer je na primer nazadnje skupaj na oder stopila konec leta 2019, letos pa se je vrnila za nastopa na dveh ameriških festivalih. Od veselja so jokali tudi tisti, ki so dolga leta čakali, da se je na odru za kratek čas spet pojavila skupina NSYNC. Presenetili so na koncu koncerta Justina Timberlaka v dvorani The Wiltern. Dolgo pričakovano združitev je izvedla tudi priljubljena skupina iz 90. let No Doubt, ki je nastopila na glasbenem festivalu Coachella.
Čeprav je britanski glasbenik Elton John lani sklenil poslovilno turnejo, se je po več kot letu dni spet vrnil pod žaromete. Kot gost presenečenja je namreč nastopil na londonskem koncertu Due Lipe. Letos je imel Britanec težave z zdravjem – poleti je zaradi hude okužbe izgubil vid na desnem očesu, pozneje pa je tudi njegovo levo oko začelo pešati. Posledično se je snemalni proces njegovega novega albuma ustavil, kdaj bo izdan, se ne ve.
V celinski del Evrope se je avgusta po osmih letih vrnila Adele. Njena glasba je z odra stadiona v Münchnu odmevala kar štirikrat. Britanska glasbenica se je sicer odločila, da si konec novembra, po zadnjem nastopu koncertne turneje Weekends With Adele v Las Vegasu, vzame daljši glasbeni premor in razišče druge možnosti ustvarjanja.
Nekateri so se od koncertnih odrov poslovili
Medtem ko je Adele naznanila "samo" premor, so nekateri glasbeniki napovedali, da se bodo upokojili s koncertnih odrov, med njimi so tudi Cyndi Lauper, zimzeleni rokerji Uriah Heep in legendarna pankovska zasedba NOFX, ki so se odločili za poslovilne turneje. Oboževalce je pretresla novica, da se na oder ne bo več vrnila zasedba Aerosmith – čeprav se je Steven Tyler več mesecev trudil, da bi po poškodbi glasilk, ki jo je dobil med nastopom na začetku poslovilne turneje, popolnoma okreval, a žal to ni bilo mogoče.
Predčasno sta turnejo sklenila Childish Gambino, ki se je odpravljal na prvo turnejo po letu 2019, a je zaradi zdravstvenih težav moral odpovedati tudi evropske datume, in zasedba Jane's Addiction, ki se je za to potezo odločila, potem ko je pevec Perry Farrell med prepirom na odru udaril kitarista Dava Navarra.
Madonna, ki se – tako kot neuničljivi Rolling Stones – od koncentriranja še ne poslavlja, je letos svetovno turnejo Celebration, s katero je slavila svojo 40-letno kariero, sklenila z brezplačnim koncertom na sloviti brazilski plaži Copacabana. To je bil njen največji koncert do zdaj – nastop je tja privabil več kot 1,6 milijona ljudi.
Nekaj sprememb v skupinah, Queen, Kiss in Pink Floyd prodali svoj glasbeni katalog
Nekatere skupine so se letos odločile za nova poglavja na drugačen način. Člani New Swing Quarteta so tako prenehali delovati kot kvartet v dosedanji sestavi. Glavni razlog, da so Dare Hering, Marijan Petan in Oto Pestner prekinili sodelovanje s Tomažem Kozlevčarjem, naj bi bila razlika v odnosu do glasbene usmeritve v prihodnosti. Medtem sta glasbena skupina Siddharta in njen dolgoletni klaviaturist Tomaž Okroglič - Rous sporočila, da po številnih letih skupnega glasbenega ustvarjanja prijateljsko končujeta sodelovanje.
Pevec italijanske zasedbe Måneskin Damiano David je razkril, da se bo preizkusil v samostojnih vodah, z novim albumom se prihodnje leto podaja tudi na samostojno koncertno turnejo.
Letos so tri velike skupine prodale svoj glasbeni katalog. Celoten glasbeni katalog skupine Queen in številne druge pravice je za neverjetnih 1,18 milijarde evrov kupilo podjetje Sony Music. Edini prihodki od glasbe legendarne zasedbe, ki ne bodo zajeti v milijardni prevzem, so nastopi v živo.
Ameriška hardrock zasedba Kiss je medtem prodala vso svojo glasbo oz. avtorske pravice zanjo, pa tudi znamko skupine, njeno podobo in intelektualno lastnino. Koliko je vredna pogodba, ni znano, poznavalci ocenjujejo, da približno 300 milijonov dolarjev.
Britanski rokovski velikani Pink Floyd naj bi dosegli 400 milijonov dolarjev vreden dogovor z založbo Sony za prodajo svojega celotnega glasbenega kataloga, imena in podobe, ne pa tudi pravic do svojih besedil.
Več glasbenikov praznovalo okroglo obletnico
Leta 2024 je legenda slovenske zabavne glasbe Alfi Nipič dopolnil 80 let. V Jarenini so pred njegovim muzejem tamkajšnji gasilci poskrbeli za mlaj in vodomet, v čast njegovemu rojstnemu dnevu je zaigralo okoli 100 glasbenikov. Presenečenje je pevca ganilo do solz. V tem letu je sicer minilo 60 let glasbe Lojzeta Slaka in Fantov s Praprotna.
Pionir elektronske glasbe v Sloveniji, didžej in producent Uroš Umek, je letos praznoval tri desetletja glasbenega ustvarjanja.
Ljubljanska pankovska skupina Niet je praznovanje 40-letnice na glasbenem prizorišču okronala z avtorizirano biografijo. Knjigo, naslovljeno po njihovi skladbi Pa tako lep dan je bil, je ob pomoči članov zasedbe in drugih sogovornikov napisal novinar Zdenko Matoz.
Festivalsko dogajanje znova pestro, Velika Britanija dobila tudi novega, na Szigetu nastopili Joker Out
Tudi to leto so glasbene sladokusce razvajali festivali. Na znameniti Coachelli so letos kraljevali Lana Del Rey, Doja Cat in Tyler, The Creator. Na kultnem britanskem glasbenem festivalu Glastonbury je vlogo glavnih nastopajočih že petič prevzela zasedba Coldplay. Za pravo presenečenje je sicer poskrbel Michael J. Fox, ki je med koncertom skupine poslušalce ganil s tem, ko je zasedbo s kitaro v invalidskem vozičku pospremil pri pesmih Fix You in Humankind. Na Glastonburyju so sicer nastopili še SZA, Dua Lipa, Shania Twain, Cyndi Lauper in Avril Lavigne. Tam so sicer prvič gostili indonezijsko zasedbo. Tri muslimanske ženske težkometalne skupine Voice of Baceprot so bile ena izmed najbolj nepričakovanih točk evropskih festivalov v zadnjih letih.
Velika Britanija je dobila tudi nov festival. Premierno je v Buckinghamshiru namreč potekal Bludfest, ki ga je ustvaril glasbenik YUNGBLUD, ker je imel dovolj prenapihnjenih cen festivalskih vstopnic.
V Budimpešti so na festivalu Sziget nastopili Kylie Minogue, Liam Gallagher, Sam Smith, Halsey, Bebe Rexha, Louis Tomlinson ter didžeja Martin Garrix in Skrillex. Oder so tam zavzeli tudi Joker Out.
Festivalsko dogajanje se je vrnilo tudi v Ukrajino, kjer je v Kijevu prvič po začetku ruske invazije potekal največji ukrajinski glasbeni festival Atlas, sicer preimenovan v Atlas United.
Festival Lent v Mariboru se je letos vrnil na nabrežje, MetalDays ukinjeni
Kot omenjeno, je festivalsko vzdušje doseglo tudi Slovenijo. Poleg Castla in Punk Rock Holidaya je glasbeno dogajanje popestrila tudi 24. izdaja Orto festa, kjer je letos nastopilo skoraj 40 zasedb, večinoma domačih, nekaj pa jih je bilo tudi tujih. Festival je odprla skupina Mi2, sklenili pa zasedbi RVR River in Romachild.
Festival Lent v Mariboru se je letos vrnil na nabrežje, po katerem je poimenovan. Po celoviti prenovi Lenta so letos lahko znova imeli oder pri Hiši najstarejše trte; postavili so ga ob reki na novozgrajenem trgu. Sotočje v tolminski občini je poleg Punk Rock Holidaya zatresel tudi Tolminator, kjer je na tri festivalske odre stopilo več kot 60 glasbenih skupin, med drugimi tudi Behemoth, Asphyx in Sinister.
Razočarani pa so bili oboževalci MetalDaysov. Organizatorji festivala so namreč naznanili, da tega dokončno ukinejo. Kot so pojasnili, so se finančne težave začele med pandemijo covida, nato pa se le še stopnjevale.
Pandemija je v brezno potisnila tudi sloviti berlinski nočni klub Watergate. Ena od institucij nočnega življenja nemške prestolnice se zaradi počasnega popandemičnega okrevanja klubov po 22 letih zapira.
Evrovizijski kaos buril duhove pred in med tekmovanjem ter po njem
Že na evrovizijskih predizborih je bilo zanimivo; na Sanremu je kot gost nastopil tudi Russell Crowe, slovenska zasedba Booom! pa se je odločila, da se bo za mesto na Evroviziji potegovala v San Marinu. Čeprav jim ni uspelo zmagati, se lahko pohvalijo, da so na koncu zasedli peto mesto.
Letošnja Evrovizija na Švedskem, ki je bila rekordno gledana, je zagotovo pustila pečat. Namesto da bi se pozornost posvečala tudi 50. obletnici legendarne zmage skupine ABBA, so se predevrovizijsko obdobje kot tudi celotno tekmovanje, pa tudi dogodki po njem vrteli okoli Izraela, kar je zasenčilo tudi druge tekmovalce. Čeprav so številni glasbeniki zaradi situacije v Gazi nasprotovali sodelovanju te države, se je EBU odločil, da ima izraelska predstavnica pravico nastopati. Pozneje je imela država tudi težave s pesmijo, ki so jo morali ustvarjalci zaradi političnega duha, kar ni dovoljeno, večkrat spremeniti. Na koncu je Eden Golan nastopila s skladbo Hurricane.
Med Evrovizijo, kjer je bila varnost zaradi protestov v podporo Palestine poostrena, so v dvorani med njenim nastopom v televizijskem prenosu utišali vzklike neodobravanja. Nekateri nastopajoči so se odločili za subtilna politična sporočila, med drugim je imela portugalska predstavnica nohte porisane s palestinskimi vzorci, kar pa so organizatorji "kaznovali" s tem, da so na splet objavili videoposnetek iz polfinala, in ne dejanskega finala. Bambie Thug je organizatorje tekmovanja kritiziral_a, ker so zahtevali, da za nastop v polfinalnem izboru spremeni poslikavo telesa, ker je ta izražala podporo Palestini in pozivala k miru v Gazi.
V finalu bi morala nastopiti tudi Nizozemska, a so predstavnika Joosta Kleina izključili, ker naj bi se neprimerno in grozeče vedel do snemalke. Sam je trdil, da ga je ta snemala neposredno po njegovem nastopu, ko je prišel z odra, kar naj bi bilo v nasprotju z dogovorom in njegovo željo. Pozneje so bile obtožbe zavržene. Po eni strani naj bi nizozemska delegacija organizatorjem večkrat prijavila domnevno neprimerno vedenje Izraela, ki je potrdil organizirano zbiranje glasov, a se ni zgodilo nič, po drugi je izraelska delegacija trdila, da se je spopadala z "izkazovanjem sovraštva brez primere" drugih držav in njihovih udeležencev.
Kaotična Evrovizija se je sicer končala s prvo zmago nebinarne osebe – v imenu Švice je s pesmijo The Code slavil_a Nemo. Ob glasbeno tekmovanje se je pozneje obregnil turški predsednik Tayyip Racip Erdogan, ki je povedal, da to spodbuja nevtralizacijo spola in ogroža tradicionalno družino.
Baby Lasagna postal prava senzacija
Drugo mesto je sicer osvojil Hrvat Baby Lasagna, ki je tako svoji domovini prinesel najvišjo uvrstitev na Evroviziji v zgodovini, postal pa je prava senzacija. Čeprav je hrvaški premier Andrej Plenković želel, da mu država podari 50.000 evrov, je 28-letni glasbenik, ki je septembra nastopil tudi v Sloveniji, pobudo zavrnil in politika pozval, naj znesek raje nameni v dobrodelne namene.
Vlogo slovenske predstavnice je po notranjem izboru letos prevzela Raiven. Akademsko izobražena pevka se je evrovizijski skupnosti predstavila s pesmijo Veronika, ki jo je navdihnila zgodba o Veroniki Deseniški. V finalu je zastopnica Slovenije, ki ji je evrovizijska družina nadela vzdevek mama, končala na 23. mestu.
Zmagovalec 22. otroške Evrovizije, na kateri se je pomerilo 17 mladih glasov, je postal enajstletni Gruzijec Andria Putkaradze, ki je tako strokovne komisije kot občinstvo navdušil s skladbo To My Mom (Mami).
Zlate piščali in glasbeni natečaji
Če ostanemo pri tekmovanjih in nagradah – velika zmagovalka na podelitvi strokovnih glasbenih nagrad zlata piščal je z dvema nagradama za skladbo in album leta Zavedno postala Masayah. Zlata piščal za izvajalca leta je že tretjič pripadla skupini Joker Out, ki se letos lahko pohvali s številnimi razprodanimi koncerti tudi v tujini. Novinci leta so postali Masharik, nagrado za življenjsko delo pa je prejel Oto Pestner.
Slovenska bobnarka Nina Korošak-Serčič ter hrvaška pianistka in vokalistka Sara Ester Gredelj sta kot dvojec freekind. prejeli nagrado Music Moves Europe in s tem priznanje stroke. Med borovci v Števerjanu so letos priredili že 52. festival narodnozabavne glasbe Števerjan, na katerem je sodelovalo osem ansamblov. Na koncu je slavil Ansambel Gašperja Mirnika.
Na glasbenem natečaju RADIO Si 2024 Standouts so slavili Ember s skladbo Enosmerna, Eva Pavli s pesmijo S tabo in Žan Videc s skladbo Med oblaki.
Na grammyjih prevladovale ženske
Swift za svoje glasbene dosežke ni bila bogato nagrajena samo z izkupičkom turneje. Pevka, ki je osvojila tudi grammyja za najboljši popalbum (za Midnights) in za najboljši popnastop, je na podelitvi grammyjev dosegla nov rekord. Zgodovino je spisala s tem, ko je domov odnesla svojega četrtega grammyja za najboljši album, kar do zdaj ni uspelo nikomur. Tega ji je podelila legendarna Celine Dion, ki je sicer letos poleti navdušila s svojim nastopom na olimpijskih igrah v Parizu, kjer je nastopila tudi Lady Gaga.
Za nekaj nelagodja v dvorani je poskrbel glasbeni mogul Jay-Z, ki je prejel nagrado Dr. Dre Global Impact Award za svoje delo na področju glasbe, ob tem pa okrcal akademijo, ker njegova žena Beyoncé ni še nikoli dobila grammyja za album leta, čeprav ima doma rekordno število teh nagrad.
Na podelitvi grammyjev, kjer je prvič nastopila tudi legendarna tekstopiska in glasbenica Joni Mitchell, premierno pa so podelili gramofon za najboljši afriški glasbeni nastop – tega je dobila Tyla –, so sicer prevladovale ženske. Največkrat je bila letos nominirana glasbenica SZA, in sicer devetkrat, na koncu pa je osvojila tri grammyje – za najboljši nastop popdueta ali skupine, najboljšo R&B-pesem in najboljši progresivni R&B-album.
Pod najboljšo pesem se je podpisala Billie Eilish (za skladbo iz filma Barbie What Was I Made For?). Dva grammyja je osvojila Miley Cyrus – za posnetek leta (za Flowers) in za najboljši pop solonastop (prav tako za Flowers). Victoria Monet je bila razglašena za najboljšo debitantko, dobila pa je še grammyja za najboljši R&B-album. Med opaznejšimi zmagovalci tokratnih grammyjev je bila še indie-rockovska zasedba boygenius, ki je domov odšla s tremi prestižnimi kipci. Karol G se je v zgodovino zapisala kot prva ženska izvajalka, ki je za svojo uspešnico Mañana Será Bonito prejela nagrado za najboljši album urbane glasbe v španskem jeziku.
Grammyja za najboljši kantrialbum je prejela Lainey Wilson, kipec za najboljšo pop plesno ploščo pa je dobila Kylie Minogue, kar je bil njen novi grammy po 18 letih. Grammyja je že drugič doslej dobila tudi nekdanja prva dama ZDA Michelle Obama, in sicer spet za najboljšo zvočno knjigo The Light We Carry.
Briti, Dvorana slavnih rokenrola, Pločnik slavnih in prodaja katalogov
Čez lužo je bila kraljica podelitev britov v Združenem kraljestvu pevka in besedilopiska Raye. Ta je bila nominirana v rekordnih sedmih kategorijah, konkurenco si je podredila v šestih. Tako je premagala dosedanje rekorderje – Blura, Harryja Stylesa in Adele, ki so na preteklih podelitvah prestižnih britanskih nagrad osvojili po štiri kipce.
Nagrado je prejela tudi za najboljšo izvajalko in album leta, postala je prva ženska v zgodovini podeljevanja nagrad, ki je bila razglašena za tekstopisko leta. Avstralska popzvezdnica Kylie Minogue je na letošnji podelitvi glasbenih nagrad brit prejela nagrado svetovne ikone.
Dvorana slavnih rokenrola je tudi letos sprejela nova imena. Tokrat so bili to Mary J. Blige, Cher, Ozzy Osbourne, Peter Frampton, Foreigner, A Tribe Called Quest, Kool & the Gang in Dave Matthews Band.
Eden izmed tistih zvezdnikov, ki je na znamenitem Pločniku slavnih v Hollywoodu dobil svojo zvezdo, je bil letos Lenny Kravitz, ki je letos nastopil tudi v Pulju.
MTV-jeve in Billboardove nagrade tudi v znamenju Swift, Beyoncé zaplavala v kantrivode
Tudi na podelitvi Billboardovih glasbenih nagrad je kraljevala Taylor, saj je slavila v kar desetih kategorijah. Skupno je osvojila že 49 Billboardovih nagrad, s tem se je zavihtela na prvo mesto lestvice umetnikov z največ osvojenimi tovrstnimi nagradami.
Slavila je tudi na podelitvi evropskih glasbenih nagrad MTV-ja v Manchestru, kjer si je prislužila kar štiri nagrade – za najboljšo izvajalko, najboljši nastop, najboljšo izvajalko iz ZDA in za najboljši video za skladbo Fortnight.
Na prireditvi, ki je letos praznovala 30. obletnico, je pevka Tyla dobila tri nagrade, Ariani Grande je šla nagrada v kategoriji najboljši pop, za najboljše sodelovanje je bila nagrajena Lisa za pesem New Woman. Nagrado za najboljšo pesem je pobrala Sabrina Carpenter, nagrado svetovna ikona je prejel ameriški raper Busta Rhymes, nagrado v kategoriji najboljši hiphoper je prejel Eminem, za najboljše izvajalce alternativne glasbe so bili razglašeni Imagine Dragons, za najboljšega rockovskega izvajalca pa Liam Gallagher.
Na MTV-jevih videonagradah je v roke Swift romalo kar sedem kipcev. Skupno jih ima tako že 30, tako si zdaj prestol najbolj nagrajene med vsemi glasbeniki v zgodovini te prireditve deli z Beyoncé.
Ta se je letos podala v kantrivode in se lahko pohvali s tem, da je postala prva temnopolta ženska, ki se je zavihtela na vrh Billboardovih kantrilestvic. Je tudi prva ženska, ki je zasedla prvo mesto na kantrilestvici in lestvici, na katero se uvrstijo pesmi v R&B-ju in hiphopu, odkar so ju ustanovili leta 1958. S kantripesmijo Texas Hold 'Em ni pometla s konkurenco samo na ameriških lestvicah, ampak se je zavihtela tudi na vrh britanske glasbene lestvice. Nazadnje ji je to uspelo leta 2010 s skladbo Telephone, pri kateri je moči združila z Lady Gaga.
Billboard je Beyoncé razglasil za največjo popzvezdo 21. stoletja. V obrazložitvi so zapisali, da se z nagrajeno izvajalko in glasbeno ustvarjalko že 25 let primerjajo in k njenim uspehom težijo vsi drugi popzvezdniki obdobja.
James Blunt skoraj postal Blunty McBluntface, našli nov material Marvina Gaya, pesem Missy Elliot končala v vesolju, izšla je prva Pesmarica Evropske unije
Britanski pevec James Blunt je obljubil, da si bo, če nova izdaja njegovega prvenca ob 20. obletnici doseže vrh britanske lestvice, uradno spremenil ime v Blunty McBluntface. Podvig je žal padel v vodo – album je končal šele na sedmem mestu.
Svet je presenetila novica, da so po desetletjih odkrili še nikoli slišan material Marvina Gaya. Ta je nekaj let živel v Belgiji, tudi pri družini nekega glasbenika, ki ji je pustil zbirko zapiskov, kostumov in kaset. Na 30 posnetkih princa soula je kar 66 demoposnetkov skladb.
Medtem ko so nekatere pesmi prvič ugledale luč sveta, so se druge odpravile v vesolje. Nasa je namreč vse do Venere poslala kultno uspešnico Missy Elliott iz leta 1997 The Rain (Supa Dupa Fly). Tako je ta postala prva hiphoperska pesem, ki je bila predvajana v globokem vesolju. 254 milijonov kilometrov je prepotovala v 14 minutah.
Leto 2024 je zaznamoval izid prve Pesmarice Evropske unije, ki jo je slabo desetletje ustvarjalo več kot sto glasbenih organizacij. 87.000 prebivalcev iz celotne Evropske unije je v pesmarico uvrstilo 164 pesmi, po šest iz vsake od 27 držav članic. Slovenija je za kategorijo ljubezenskih pesmi prispevala Dan ljubezni, za kategorijo narava in letni časi skladbo Slovenija, od kod lepote tvoje, za kategorijo svoboda in mir pesem Oj, Triglav, moj dom, za kategorijo ljudskih pesmi Kje so tiste stezice, za kategorijo duhovnost in vera skladbo Glej, zvezdice božje in kategorijo otroških pesmi Kekčevo pesem. Zbrane slovenske pesmi sta v angleščino prevedla ameriški skladatelj in džezovski pianist Steven Klink ter prevajalec Boštjan Malus.
Poslovilo se je nekaj velikih imen
V letu 2024 je glasbeni svet tudi izgubil nekaj imen. Člani Riblje čorbe so sporočili, da je po hudi bolezni pri 71 letih umrl pevec skupine Bora Đorđević. Pri 82 letih je umrla Irena Kohont-Jamnik, ena izmed najprepoznavnejših pevk zlatega obdobja slovenske popevke. V 77. letu starosti je umrl slovenski glasbenik Jernej Jung, ki je deloval tudi v skupinah Helioni, Mladi levi in Delial. Prav tako se je poslovila prvotna članica prve slovenske najstniške popskupine Foxy Teens Maja Mauko.
Na tuji sceni je bila najbolj odmevna nenadna smrt nekdanjega člana britanske zasedbe One Direction Liama Payna, ki so ga našli mrtvega po padcu z balkona hotelske sobe v tretjem nadstropju v Buenos Airesu. Glasbeniku so se poklonili številni znani, oboževalci po vsem svetu so se v njegov spomin zbirali in skupaj žalovali. Pogreba so se udeležili tudi njegovi kolegi iz zasedbe Harry Styles, Louis Tomlinson, Niall Horan, pa tudi Zayn Malik, ki je sicer skupino zapustil že marca 2015, ta pa je leto pozneje naznanila premor za nedoločen čas.
Pri 91 letih se je poslovil legendarni glasbeni producent in tekstopisec Quincy Jones. V 75. letu starosti je umrla Mary Weiss, vodilna pevka dekliške popskupine z vzhodne obale iz 60. let Shangri-Las. Pri 82 letih je umrl nemški glasbeni producent Frank Farian, ki je ustanovil tako diskoskupino Boney M kot tudi duet Milli Vanilli.
Wayne Kramer, ki je s svojim eksplozivnim igranjem kitare pri detroitski skupini MC5 na začetku 70. let pomagal postaviti temelje pank-roka, je umrl pri 74 letih. Pri enaki starosti je umrl tudi Eric Carmen, frontman popskupine Raspberries.
Umrl je tudi 86-letni legendarni kitarist in pionir Duane Eddy. Pri 80 letih se je poslovil slavni kitarist Dickey Betts, soustanovitelj zasedbe The Allman Brothers Band. Glasbena industrija je žalovala tudi za Sethom Binzerjem, pevcem zasedbe Crazy Town, ki je bil bolj znan kot Shifty Shellshock. Star je bil 49 let.
V nesreči zasebnega letala v Wyomingu so umrli trije družinski člani ameriške gospelske skupine The Nelons – Kelly Nelon Clark, njen mož Jason Nelon Clark in njuna hči Amber Nelon Kistler. Ameriški raper Fatman Scoop, rojen kot Isaac Freeman III, je umrl pri 53 letih.
V 71. letu starosti je umrl Tito Jackson, izvirni član popovske zasedbe Jackson 5 in brat pokojnega Michaela Jacksona.
V starosti 44 let je umrl nekdanji bobnar zasedbe My Chemical Romance, Bob Bryar. Umrla pa je tudi Debbie Nelson, mama raperja Eminema, ki je skrhan odnos z materjo pogosto opisoval v svojih pesmih. Stara je bila 69 let.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje