Yoko Ono in John Lennon. Foto: AP
Yoko Ono in John Lennon. Foto: AP

92-letna Yoko Ono – glasbenica, umetnica, aktivistka in vdova pokojnega Johna Lennona – je po razpadu skupine The Beatles postala (upravičeno ali ne) tarča očitkov o krivdi za konec najpopularnejše glasbene zasedbe vseh časov.

V dokumentarnem filmu One to One: John & Yoko razkriva tako podrobnosti takratnega turbulentnega časa kot tudi svoj osebni boj. V filmu so premierno predstavljeni zvočni posnetki iz zgodnjih sedemdesetih, obdobja, ki je sledilo takoj po razpadu zasedbe The Beatles. Ono v njih razpravlja o nadlegovanju, s katerim se je takrat spoprijela. Gotovo drži, da je njena prisotnost v snemalnem studiu v poznih šestdesetih letih 20. stoletja povzročala napetosti med člani skupine, a je Ono vedno zanikala, da bi igrala glavno vlogo pri razpadu Fab Four.

"Domnevno sem jaz oseba, ki je razbila skupino The Beatles. Ko sem bila noseča, mi je veliko ljudi pisalo, da želijo smrt meni in otroku," v dokumentarcu pove Lennonova vdova. Povedala je tudi, da so ljudje, medtem ko sta z Lennonom hodila po ulicah, privihrali do nje in ji govorili, da je "grda Japonka". "Pulili so mi lase in me udarjali po glavi, da sem skoraj omedlela," je dodala. V dokumentarnem filmu razkrije tudi podrobnosti o tem, da je v tem turbulentnem obdobju doživela kar tri spontane splave.

Grešni kozel

One to One opisuje življenje Lennona in Ono v zgodnjih sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko sta se preselila iz Anglije v New York, kjer sta živela v majhnem stanovanju v Greenwich Villageu, ko sta na začetku Lennonove solokariere postala tudi vidna politična aktivista.

Dokument je kolaž posnetih telefonskih klicev, ki sta jih opravila Lennon in Ono, in prenovljenih posnetkov dobrodelnega koncerta One to One iz leta 1972, ki je zaznamoval prvi in ​​edini celovečerni koncert, ki ga je Lennon izvedel po razpadu zasedbe The Beatles in pred smrtjo leta 1980.

Film je poleg Ono produciral še njun sin Sean Lennon, ki je pomagal tudi pri predelavi koncertnih posnetkov.

Leta 2010 je Ono v intervjuju za CNN povedala, da ljudje nikoli niso razmišljali o koncu skupine The Beatles, čeprav so bili že lep čas pred tem na dobri poti, da to uresničijo. "Mislim, da so me uporabili kot grešnega kozla, bila sem zelo priročen grešni kozel." Povedala je še, da je takrat čutila tudi ogromno mero rasizma in seksizma.