Na letošnjem desetdnevnemfestivalu v bližini italijanskega Vidma (zaključil se je pretekli konec tedna) so našteli več kot 150.000 obiskovalcev. Večinoma gre za mlade ljudi, ki preživljanje časa na festivalih razumejo kot svojevrstne počitnice, alternativo dopustovanju na morju ali potovanjih. S tem, da je izkušnja še bolj bogata in raznovrstna.
Ker pa gre v primeru Sunsplasha za festival reggaeja, je poleg zabave pomembne tudi vrednostni sistem, povezan z kulturo reggaeja, ki napeljuje na vrednote, kot so miroljubnost in medsebojna strpnost. Lahko bi rekli, da je urbano rasta pleme kot subkultura eden izmed naslednikov preživetega hipijevskega gibanja, tudi sami so namreč posvojili slogan "Peace, love & unity". Kot vedno so bile v dnevnem programu festivala organizirani pogovori z uglednimi evropskimi razumniki, letos so se pogovori sukali okrog teme "Drugačen svet je mogoč". Na razpravi z naslovom Refleksije o ponovni oživitvi rasizma je sodeloval tudi slovenski razumnik Boris Pahor.
Alternativa ni všeč deželni vladi
A takšna alternativna stališča očitno niso všeč desno usmerjeni deželni vladi, ki je v Furlaniji – Julijski krajini na oblasti od lanske pomladi. Organizatorji so v javnem pismu na svoji spletni strani opisali pritiske, s katerimi se spopadajo pri pripravi in vodenju projekta in ki jih občutijo njihovi gostje, obiskovalci festivala. Brez resničnih razlogov, ki bi bili povezani z varnostjo prireditve, navsezadnje so s šestnajstletnimi izkušnjami organizacijsko prakso privedli na raven, vredno posnemanja, so festival vsak dan preiskovale sanitarne, okoljevarstvene in finančne inšpekcije, policija ter redarji. Izvajali so osebne preiskave ljudi, njihovih šotorov in osebne lastnine. Organizatorji niso ovinkarili in so na spletni strani med drugim zapisali, da so predstavniki zakona "uporabljali neprimerne, zastraševalne preiskovalne metode, ki že mejijo na zlorabo oblasti".
V šestnajstih letih je festival že dodobra zaživel s pokrajino in z njenimi prebivalci. Vsi prebivalci mesteca Osoppo, v katerem je prizorišče festivala, imajo celo brezplačen vstop, in zato je videti nemalo starejših ljudi, ki z radovednostjo vstopajo na festival in tako od blizu spoznavajo svoje poletne sosede. Na okoliških hišah visijo mavrične Pace zastave v znak miru in dobrodošlice. A organizatorjem počasi prekipeva. "Zaradi vseh incidentov za zdaj še nismo objavili ne časa ne kraja prihodnjega festivala. Razmišljamo o preselitvi," je povedal Rok Gorjan, odgovoren za odnose s slovenskimi mediji. "Morda celo v drugo državo," je dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje