Poleg makedonskega in albanskega jezika je uradni jezik tudi romščina. Mladi v urbanih romskih skupnostih po Evropi od zgodnjih 90. let soustvarjajo nove glasbene identitete. In eno takih žarišč prilagajanja kulture hiphopa v lokalnih okoljih je tudi naselje Šuto Orizari, bolj znano pod imenom Šutka. Skupina štirih mladih raperjev in petih tradicionalnih glasbenikov je nastala po uspešno izdanem albumu leta 2010 z naslovom I Shutka tani mo tan – Šutka je moje mesto. Njihova glasba je izzivalna, uporniška, ponosna, glasna in v romskem jeziku.
Spoj tradicionalne in moderne glasbe "Tradicionalna glasbena in raperska scena v največjem makedonskem romskem naselju Šutka sta bili popolnoma ločeni, nista se marali, nista sodelovali niti vedeli druga za drugo," pravi idejni vodja skupine Peter Barbarič. "Po naključju nam je uspelo združiti nemogoče. Po prvih koncertih v tujini in izdaji prvega albuma je tudi s finančno podporo makedonske fundacije FOSIM nastala skupina Šutka Roma Rap."
Število članov skupine izvira iz praktičnega razloga, in sicer je bilo odvisno od števila sedežev v vozilu, s katerim se prevažajo po pomembnejših evropskih festivalskih prizoriščih. In teh leta 2013, ko so izdali drugi album Me Sijum underground – Jaz sem podzemlje, ni bilo malo. Album je kmalu po izidu zavzel 8. mesto lestvice World Music Charts Europe.
Šutka je glasba "Vedeli smo, v katero smer želimo iti. Ta album je petkrat boljši od prvega, snemali smo ga tako rekoč v živo. Odziv je bil zelo dober, na evropski glasbeni lestvici smo med 140 albumi dosegli 8. mesto, kar je za nas velik uspeh. Gre za spoj tradicionalne in moderne glasbe, ustvarjamo nekakšen etno rap. Lahko bi rekli, da je Šutka glasba. V takem okolju moraš nekaj igrati, talentov je veliko, vseeno je treba trdo delati," razlaga najstarejši član skupine Ismet Ameti, ki si je prislužil vzdevek Dade.
V naselju z visoko stopnjo brezposelnosti ni veliko priložnosti za delo in zaslužek. Zato ni presenetljivo, da je število ljudi, ki se ukvarjajo z glasbo v Šutki, v primerjavi s številom prebivalcev presenetljivo veliko, kar ugotavlja tudi znani britanski glasbeni novinar Garth Cartwright. Ta je naselje in skupino obiskal leta 2013. Tradicionalna glasbena scena v Šutki je zelo dobro razvita, glasbeniki pa lahko na porokah in drugih slavjih precej zaslužijo. Nasprotno se člani skupine Šutka Roma Rap z glasbo ukvarjajo samo v prostem času.
"Zaposlen sem v železarni, delamo za družbo, ki izdeluje orožje. Moj prijatelj Mali dela v gradbenem podjetju. Z glasbo se ne ukvarjamo zaradi zaslužka, temveč zato, ker jo imamo radi. Glasba nam naredi dan, živimo z njo, daje nam moč in pogum za boljšo prihodnost. Mlajše generacije vidijo, kako je na Zahodu, želijo si podobnega življenja in sprememb," dodaja Al Alion, eden od raperjev, ki je v skupini že od začetka. Med raperji v Šutki velja za pravega kralja in tako je tudi njegovo rapersko ime; skovanka njegovega imena Albert in kralja živali.
Svoboda, neuslišana ljubezen, vera, revščina, politika in življenje Romov so teme, ki jih obdelujejo v romskem jeziku. Spoj izvorne romske glasbe s prvinami svetovne popularne, rokovske in raggaejevske glasbe se je dobro prijel. Čeprav je skupina obiskala in se predstavila na večini evropskih festivalskih prizorišč, je pred njimi negotova prihodnost. Vseeno nepretrgano vadijo in snemajo, usmeritev v prihodnje, kot pravijo, pa bodo bolj melodični in spevni refreni. Tako je narejena tudi nova skladba s skupino Roma Sijam iz beograjskega predmestja Zemun, z naslovom Šutka via Zemun. Spot za skladbo Reprezent, ki so jo posneli z znanimi makedonskimi raperji Puka Kozmetika, si je na spletnem portalu YouTube ogledalo že več kot 240.000 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje