Dubajska čokolada ali čokolada, polnjena z mešanico na drobno narezanega vlečenega testa (kadaif) in pistacijeve kreme, je v zadnjem letu obnorela velik del sveta. Že pred štirimi leti si jo je izmislila danes 38-letna britansko-egiptovska kuharska mojstrica Sarah Hamouda, ki živi in dela v Dubaju. Med nosečnostjo je imela namreč nevsakdanje prehrambne skomine, zato si je naredila prav posebno pistacijevo sladico z bližnjevzhodnim pridihom, pozneje pa jo pod imenom 'Can't get Knafeh of it' začela prodajati v svoji slaščičarni Fix Dessert Chocolatier.
A največ zaslug za uspeh dubajske čokolade nima kuharska mojstrica, ki jo je iznašla, ampak "prehranska vplivnica" Maria Vehera. Ta je namreč konec leta 2023 na TikToku objavila posnetek, ko je prvič poskusila t. i. dubajsko čokolado, videoposnetek pa se je nato kot požar razširil najprej po TikToku, nato pa tudi po drugih omrežjih. Video, kako Vehera prvič poskusi mehko sredico, oblito s čokolado, je do zdaj zbral že okoli kot 60 milijonov ogledov, o dubajski čokoladi pa se govori praktično povsod.
Na spletu je tako mogoče najti recepte za pripravo čokolade doma, v trgovinah pa kupiti vse mogoče različice, pri čemer so cene za "izvirno" različico in številne izpeljanke zelo različne - od nekaj evrov do tudi več deset za 100-gramsko tablico.
Dubajske različice svojih čokolad so začeli proizvajati tudi nekateri največji proizvajalci čokolad, kot je na primer švicarska družba Lindt, zadnje čase pa jih ponujajo tudi različne trgovske verige – sploh na nemško govorečem trgu, kjer je dubajska čokolada v zadnji četrtini lanskega leta doživela pravi razcvet –, med drugim tudi družbi Aldi (v Sloveniji znan kot Hofer) in Lidl.
Aldijeva dubajska čokolada je izdelana v Turčiji
Proti Aldiju, Lidlu in Lindtu je zato uvoznik sladkarij Andreas Wilmers v Nemčiji sprožil sodni spor, poroča Deutsche Welle. Kot je navedel v tožbi, ki jo je vložil v Kölnu, sam uvaža originalno dubajsko čokolado, ki jo izdeluje čokoladnica Fix Dessert v Dubaju, in od sodišča zahteval, da trgovskim verigam prepove uporabo izraza "dubajska čokolada", če ta ni izdelana v Združenih arabskih emiratih.
Aldijeva čokolada je namreč narejena v Turčiji, kar je po pojasnilih trgovca na embalaži jasno navedeno (na spodnji strani tablice, sicer), a to sodišča ni zadovoljilo – v sodbi je sledilo navedbam Andreasa Wilmersa. Sodba sicer še ni pravnomočna, pričakovati je, da se bo Aldi nanjo pritožil.
Sodna postopka Wilmersa proti Lidlu in Lindtu medtem še nista končana. Lidl kot argument proti prepovedi uporabe izraza dubajska čokolada navaja, da se izraz ne nanaša na čokolado iz Dubaja, ampak predstavlja vrsto čokolade z nadevom iz pistacijeve kreme in kadaifa.
Trgovskima verigama je v bran stopila tudi zveza nemških slaščičarjev s poudarkom, da lahko dubajsko čokolado proizvede kdor koli kjer koli po svetu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje