A trgovske police lahko poleg ribanega hrena in korenine hrena ponujajo tudi različne hrenove omake, kot so hrenova omaka z jabolki, hren s smetano, delikatesni hren in zelenjavna hrenova omaka na podlagi majoneze. Na ZPS-ju so tako preverili, kakšne so značilnosti tipičnih hrenovih omak, pri čemer so ugotovili, da ima največji delež hrena zelenjavna omaka na podlagi majoneze (62 odstotkov).
Tej sledijo delikatesni hren (50 odstotkov), hren s smetano (25 odstotkov) in hren z jabolki, kjer količina hrena ni navedena. Vsem omakam, z izjemo hrena z jabolki, je dodan sladkor. Vse vsebujejo sol, kis in olje (repično, sončnično). V hrenu s smetano je v skoraj enakem deležu kot hren (25 odstotkov) smetana (23 odstotkov), v hrenu z jabolki pa je jabolko glavna sestavina (70 odstotkov), so navedli.
Kot poudarjajo na ZPS-ju, je energijska vrednost hrenovih omak zelo različna in povezana predvsem z dodanimi sestavinami, to je s količino olja oziroma smetane. Najmanjšo energijsko vrednost ima hren z jabolki. "Izbira hrena ali hrenove omake, ki vsebuje manj maščob in ima posledično manjšo energijsko vrednost, je torej dobra izbira, če želimo poskrbeti za uravnoteženo prehrano med prazniki," so zapisali.
Za ohranitev ostrine in kakovosti svetujejo, da se zmleti ali naribani hren zaužije takoj oziroma se ga takoj ohladi, saj se na ta način zmanjša izgubo hlapnih spojin. Zmleti hren na zraku sčasoma izgubi ostrino in zaradi kisika postane temen, kar pa je mogoče upočasniti z dodatkom maščobe.
Cene hrenovih omak se glede na podatke ZPS-ja sicer gibljejo od 0,60 do 0,77 evra za 100 g izdelka, medtem ko 100 g ribanega hrena v kozarčku stane okoli dva evra, 200-gramska korenina pa okoli 1,2 evra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje