Prireditev z dolgoletno tradicijo, saj borbe pisni viri omenjajo že v letu 1092, je potekala po starodavnih pravilih, tudi nagrade za najuspešnejše "borce" so del zgodovinskega izročila.
Za kaj sploh gre? Veslača v dveh čolnih, imenovanih brodnik, s premcema, obrnjenima drug proti drugemu, morata čim bolj približati svojega čolnarja, ki stoji na kljunu čolna s čolnarskim drogom v rokah. Vsak poskuša z drogom, dolgim štiri metre, z odrivanjem in udarci svojega nasprotnika prisiliti k padcu v vodo ali sestopu nazaj v čoln.
Pri tem se je treba držati strogih pravil, saj se udarci pod pas in v glavo kaznujejo z izločitvijo tekmovalca. Borbe je vodil sodnik, imenovani mojster Ceha velikih čolnarjev na Ljubljanici. Najspretnejši trije so prejeli sod vina, vatel blaga in volnene nogavice. Prireditev je popestril tudi Ribji tat, ki sta ga lovila dva žandarja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje