Turisti, ki obiščejo Kibero, se lahko prijateljem doma hvalijo, da so videli enega največjih afriških barakarskih naselij. Foto: EPA
Turisti, ki obiščejo Kibero, se lahko prijateljem doma hvalijo, da so videli enega največjih afriških barakarskih naselij. Foto: EPA
Otrok iz Kibere
Med drugim lahko turisti v Kiberi vidijo podhranjene otroke in bolnike z aidsom. Foto: EPA
Kanalizacija v Kiberi
Kibera nima urejene kanalizacije in ena izmed znamenitosti so fekalije. Foto: EPA
Ban Ki Mun v Kiberi
Največje afriško barakarsko naselje si je prišel ogledat tudi generalni sekretar ZN-a Ban Ki Mun. Foto: Reuters

Kenijske turistične agencije so začele ponujati oglede barakarskega naselja Kibera v prestolnici Nairobi, kjer se lahko tujci na lastne oči prepričajo o hudi revščini domačinov.

Vodja agencije Victoria Safaris James Asudi pravi, da so tuji turisti že naveličani safarijev in Masajev, zato si je domislil enodnevnih ogledov revnega barakarskega naselja, kjer živi okoli 800.000 ljudi. Turisti se tako sprehajajo med kupi smeti, ki ležijo na prašnih cestah, vonjajo smrad fekalij in fotografirajo aluminijaste strehe barak.

Prihajajo tudi zvezdniki
Turisti pa niso edini, ki prihajajo v Kibero, saj si to barakarsko naselje ob svojem prihodu v Kenijo želijo ogledati tudi mnoge znane osebnosti. Tam se je januarja letos mudil novi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun, lani španska podpredsednica Maria Teresa Fernandez de la Vega in predlani britanski finančni minister Gordon Brown. Kibero so obiskali tudi tuji estradniki, med njimi ameriški komik Chris Rock.

Zakaj na ogled revščine?
Vendar pa nad ogledi in znanimi obiski niso navdušeni vsi. Vodilni kenijski časopis Daily Nation se je tako pred kratkim spraševal, zakaj taka prevzetost nad Kibero med ljudmi, ki niso nikoli spoznali, kaj pomeni živeti v pravi revščini? In kako se pri tem počutijo sami Kenijci, ki v tem kontekstu delujejo kot predstavniki zaostalosti, umazanije, revščine in bede.

Doslej le malo napredka
Nekateri Kenijci priznavajo možnosti za nekaj dobrega, ki bi jih lahko prinesla pozornost svetovne javnosti in posledični pritiski na vlado, vendar mnogi opozarjajo, da so bile koristi do zdaj neznatne. Še več, številni Kenijci menijo, da jim to prinaša samo sramoto.

Neki domačin je pozval turiste, naj namesto fotografiranja in kratkih sprehodov v Kiberi tudi prenočijo ali pridejo ob močnem deževju, ko se prej prašne poti spremenijo v deroče potoke, in se tako v resnici prepričajo, kako živijo ljudje v naselju.

Turisti vzbujajo lažno upanje
Obiski turistov in znanih osebnosti pri domačinih vzbujajo upanje na hitre spremembe in zagrenjenost pri njih je nato še večja, ko ne vidijo nobenega napredka. Zato ne potrebujejo turističnih ogledov, ampak hitro ukrepanje.

Tudi predstava o sami revščini je po njihovem mnenju zavajajoča, saj v naselju živijo tudi predstavniki srednjega razreda, ki se pač niso preselili v uglednejše soseske Nairobija. Prav tako je v Kiberi veliko oblik samopomoči in bogato kulturno ter športno dogajanje, vendar tujci želijo govoriti le o revščini, še jezno sporočajo domačini.

Vodja Viktoria Safaris na kritike odgovarja, da so prihodi turistov tudi koristni, saj gre del denarja od ogledov za različne projekte, ki si jih med ogledom Kibere izberejo turisti.