Vse tri zgornjeposoške občine so z dovolilnicami za plovbo po Soči lani zbrale slabih 830.000 evrov. Foto: BoBo
Vse tri zgornjeposoške občine so z dovolilnicami za plovbo po Soči lani zbrale slabih 830.000 evrov. Foto: BoBo

Omenjeni odlok je namreč občutno povišal cene za uporabo vstopno-izstopnih mest, poleg tega pa vsako leto do leta 2030 predvideva povišanje cen še za dva evra in pol. Samo za kobariški odsek bi bilo tako letos treba plačati 12 evrov in pol.

Vse tri zgornjeposoške občine so z dovolilnicami lani zbrale slabih 830.000 evrov, od tega zaradi najvišje cene – 10 evrov po osebi – največ prav kobariška: 650.000 evrov. A ko odbijejo stroške in DDV, jim ostane dobrih 200.000 evrov. To so namenili za urejanje poti, nakup zemljišč in postavitev kontejnerja za sanitarije na Trnovem. Svetnik občine Kobarid Branko Velišček opozarja: "Mislim, da ključni problem ne sme biti samo, koliko bomo imeli prihodkov, ampak predvsem, kako bomo znižali odhodke tudi na Soči."

Samo za provizijo za prodajo prek spletne aplikacije gre denimo 45.000 evrov. Kobariški župan Marko Matajurc: "Tudi meni se ne zdi pametno, da nekdo, ki ima 30.000 evrov, plača toliko odstotkov, ali pa nekdo, ki ima 500.000 ali milijon, enako. Tukaj se bomo pogovarjali."

Odlok je lani negativno vplival na turizem, meni Dejan Luzar iz podjetja X-point. Čeprav je bilo skupno res več prenočitev, sta najbolj na udaru pomlad in jesen, ko je bilo precej manj kajakašev. "Pričakovali smo prilagoditev tega odloka, tudi mogoče kakšne spremembe, ampak kot kaže, se to ne bo zgodilo. Trenutno otroci plačajo isto ceno kot odrasli, 10 evrov, mislim, da to ni sprejemljivo. Imamo veliko koncentracijo samo v juliju in avgustu," je opozoril.

Zato predlagajo nižje cene v pred- in posezoni. A ker je do začetka sezone le še mesec dni, za dogovore zmanjkuje časa.