Prostrani Rdeči trg brez čudovite opečnate katedrale ne bil enak. Foto: BoBo
Prostrani Rdeči trg brez čudovite opečnate katedrale ne bil enak. Foto: BoBo
Katedrala svetega Vasilija blaženega
Katedrala v zimskem mrazu. Foto: EPA

Gradnjo katedrale, ki predstavlja ikonično podobo Moskve in Rusije in je od leta 1990 uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine, je leta 1552 naročil ruski car Ivan IV. v spomin na zavzetje mesta Kazan in zmago nad Mongoli. Po načrtu arhitekta Postnika Jakovljeva so jo gradili med letoma 1555 in 1561. Leta 1588 so na vzhodni strani dogradili kapelo, v kateri ležijo posmrtni ostanki svetega Vasilija blaženega.

Zadnja prenova pred tremi leti
Sprva je bila imenovana za katedralo svete Trojice, skozi stoletja pa se jo je prijelo ime po kraju, kjer je pokopan sveti Vasilij. Ekscentrični svetnik tudi med ostrimi zimami ni nosil oblek in je bil eden izmed redkih Moskovčanov, ki je kritiziral tiranijo Ivana IV.

Osem kapel katedrale je zvezdasto razporejenih okoli osrednjega zvonika. Zadnja prenova katedrale, končana pred tremi leti, je stala 9,83 milijona evrov.

Legenda pravi, da je bil Ivan IV., znan tudi kot Ivan Grozni, nad katedralo tako navdušen, da naj bi ukazal arhitekta oslepiti, da ta nikoli več ne bi zgradil tako imenitne zgradbe.

Ob 450-letnici katedrale bodo v ruski prestolnici odprli razstavo, na kateri bo mogoče videti relikvije in ikone svetega Vasilija, ki je bil znan tudi pod imenom "sveti norec". Mašo bo daroval patriarh Ruske pravoslavne cerkve Kiril, v cerkvi pa bodo priredili tudi orgelski koncert.

Večkrat "čudežno" preživela
"Ta katedrala je svetišče in simbol vse Rusije. Gre za čudež, ki je preživel vse," je ob visokem jubileju dejal namestnik ruskega ministra za kulturo Andrej Busigin.

Katedrala je bila med boljševiško revolucijo leta 1917 hudo poškodovana, zgodnji komunistični voditelji, ki so uničili na tisoče verskih zgradb, pa so jo nato želeli porušiti, saj je bila v napoto velikim vojaškim paradam. Stoletje pred tem jo je med hitrim umikanjem iz Moskve leta 1812 ukazal zažgati tudi Napoleon Bonaparte, a je njegovim vojakom načrte prekrižalo močno deževje. Samo dejstvo, da so jo spremenili v muzej, je rešilo njeno "kožo".

Nekaj podob katedrale si oglejte v spodnji galeriji. Fotografije: BoBo in Epa.