Botton na svojem delovnem mestu. Foto: Daily Mail
Botton na svojem delovnem mestu. Foto: Daily Mail
Button bo napisal dnevnik, ki ga bodo potem brali potniki in drugi, ki jih zanimajo letališča. Foto: EPA

Terminal pet na osrednjem londonskem letališču je zdaj dom po rodu švicarskega pisatelja, ki se bo teden dni potikal po vseh kotičkih letališča, poleg tega pa vsak dan v svoj dnevnik napisal 20.000 besed. Po koncu avanture bodo njegov dnevnik z naslovom Teden dni na letališču: Dnevnik na Heathrowu izdali v knjižni obliki, ga od septembra razdelili 10.000 potnikom na letališču, potem pa bo na voljo na spletni knjigarni Amazon.

In kakšno je njegovo delovno mesto? Trenutno je na obisku za pultom, kjer sprejemajo potnike oz. njihovo prtljago, za njegovo mizo pa je nameščena tudi ogromna plazma, na kateri lahko čakajoči opazujejo vsak njegov gib, preberejo dele njegovega pisanja ali pa z njim samo kramljajo. Letališke oblasti so pisatelju, znanem predvsem po knjigi Umetnost potovanja (The Art of Travel), dovolile, da se prosto giblje po letališču, s čimer so mu omogočile, da se nastani tudi v kontrolnem stolpu, med drugim pa bo opazoval še pripravo letalskih obrokov in razvrščanje prtljage.

Peti terminal je najnovejši terminal na Heathrowu, ob njegovem odprtju lani pa je nastal popoln kaos, zaradi katerega so morali upočasniti prijavo potnikov. Da bi gostovanje de Buttona povzročilo kaj podobnega, se pisatelj ne boji. Pravi, da je v ospredju njegove tokratne avanture predvsem iskanje podrobnosti, ki mu bodo prišle prav v romanu, in ne novinarsko delo. Da je dobil priložnost živeti na Heathrowu, je moral premagati hudo konkurenco, zdaj pa mu niti očitki, da bo njegovo pisanje pristransko, saj ga plačuje letališče, ne pridejo do živega. Pravi, da bo kar najbolj izkoristil svoj čas.