Potnik ima vedno prav – če ljudje nočejo leteti v letalu s trinajstimi pikami na trupu, bodo to pač popravili. Foto:
Potnik ima vedno prav – če ljudje nočejo leteti v letalu s trinajstimi pikami na trupu, bodo to pač popravili. Foto:
14 pik
Popravljeni logo ima piko več – zdaj bodo ljudje leteli pod okriljem stavka “hočem umreti” v mandarinščini.

Oblikovalka Ronane Hoet si je zamislila trinajst velikih rdečih pik, ki naj bi krasile črn trup letal novega belgijskega letalskega prevoznika. Pike so bile skupaj videti kot nekakšen stiliziran B, trinajst pa je tudi število destinacij, ki jih ima družba v Afriki. Čista harmonija, torej. A z napako – pretekli teden so Belgijci letala Airbus že morali popravljati: trinajstim so dodali še štirinajsto piko. Za popravek so se odločili zaradi plazu jeznih klicev in pisem, ki so se nanje usuli po medijski predstavitvi loga (uradno bo Brussels Airways začel leteti šele 25. marca).

Ljudje so se razburjali (večinoma so se oglasili Američani in Italijani), da ne bodo leteli pod okriljem nesrečne številke trinajst, češ da tega med že tako tveganim potovanjem po zraku res ne potrebujejo.

Iracionalni strahovi niso nič manj resnični
Hoetova pravi, da tako burnega odziva res ni pričakovala – pa bi ga morda morala, kajti vraževerje je še vedno globoko ukoreninjeno v zavest ljudi. Povsod po svetu lahko najdemo visoke stolpnice brez 13. nadstropja in letala brez 13. vrste. Intuitivno se ljudje odločajo tudi pri poslovnih vprašanjih – na borzi mnogi kupujejo delnice (tudi) na podlagi kombinacije “srečnih” števil.

Vsem ne moreš ustreči
Ker se je bilo trinajstici treba odpovedati, so se Belgijci morali odločiti za 12 ali štirinajst pik; ker se jim je zdelo, da dvanajstica asociira na število biblijskih apostolov, so sklenili, da bodo raje dodali eno piko. K sreči Brussels Airlines ne letijo na Kitajsko, kajti tam štirinajstice gotovo ne bi mirno požrli – v mandarinščini besedica “štirinajst” zveni skoraj tako kot stavek “hočem umreti”. Čeprav so v času komunizma na Kitajskem vraževerje skušali izkoreniniti, se v zadnjih letih vrača – tako na Kitajskem hoteli včasih namesto trinajstega “izpustijo” štirinajsto nadstropje.

A. J.