Potem ko so v rudniku leta 1994 dokončno ustavili proizvodnjo rude, je industrijsko podobo zamenjala zgodba turizma. Rudarji mežiških rudnikov so v pogorju Pece v več kot tristo letih rudarjenja naredili več kot tisoč kilometrov rovov in odkopov. Ko so ob zaprtju iz rudnika prenehali črpati vodo, je ta zalila spodnje dele rudišča z velikimi odkopi. Ti so danes videti kot čarobna podzemna jezera. In skoraj 700 metrov pod površjem zemlje lahko danes veslate s kajaki v kristalno čisti vodi skozi labirint rovov in odkopov. Višinska razlika med najglobljo poplavljeno točko rudnika in vodno gladino je 156 metrov, to pa je tudi najgloblja izmerjena voda v Sloveniji. Potapljači so se v rudniku že potopili 111 metrov globoko.
Posebna pustolovščina je tudi kolesarjenje po nekdanjih transportnih poteh, po katerih so takrat z vozički odvažali rudo. Po enem od takšnih rovov danes poteka edinstvena, več kot pet kilometrov dolga kolesarska pot, ki se vzdigne le za okoli 15 metrov. Kljub temu pa vdolbine in grbine nekdanjih železniških pragov ne dopuščajo lagodnega kolesarjenja. Najprimernejša izhodiščna točka za to avanturo je rudarski muzej v Mežici (500 metrov nadmorske višine), kjer vas bo čakal vodnik s potrebno opremo. Od tam se boste odpeljali do vhoda v jamo na Igrčevem (643 m) nad Črno na Koroškem, kjer se začne podzemna kolesarska pot. Izhod iz jame je v drugi dolini – Breg pri Mežici. Od tam se boste spustili približno dva km do rudarskega muzeja v Mežici, kjer boste oddali izposojeno opremo, oprali kolesa in si ogledali številne zbirke v muzeju.
Od Koroške pa v osrčje Kočevskega roga. Največji slovenski gozd je najlepše doživeti z glavne krajevne ceste, dolge 20 km, ki iz Kočevja pelje v Podturn pri Dolenjskih Toplicah. Priporočamo vzdržljivostni pohod po Roški pešpoti, ki odkriva najzanimivejše kotičke Roga. Speljana je mimo številnih naravnih zanimivosti, vse od gozdnega rezervata Pugled-Žiben, rajhenavskega pragozda do gozdnega rezervata Prelesnikova koliševka in ostankov nekdanjih kočevarskih vasi. Pot je označena z odtisom zelene medvedje šape - z malo sreče pa boste mogoče tudi sami srečali kosmatinca …
Ekipa Na lepše pa je tudi odlično izkoristila deževni dan in odigrala igro Pobeg iz igluja. V Kranjski Gori so namreč prvi in edini na svetu po vzoru kultnih računalniških igric Pobeg iz sobe (Escape room) pripravili Pobeg iz igluja. Od dva do pet igralcev zaklenejo v sobo in v 60 minutah morajo odkriti in odkleniti skrivne predmete in namige, dešifrirati kode in šifre, razrešiti uganke in zanke, logično razmišljati, sodelovati ter najti ključ izhodnih vrat.
Marjana Grčman, TV Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje