Iz Ljubljane in nazaj bo vozil tudi brezplačni avtobus.
Tematika 2014: vrhnji del narodne noše
Letos bo posebne pozornosti deležen predvsem vrhnji del narodnih noš. Potekalo bo namreč mednarodno tekmovanje za "naj vrhnje oblačilo". Oblačila bodo obiskovalcem in strokovni komisiji na ogled v soboto ob 19. uri na Glavnem trgu, ko bo potekala revija kostumov in narodnih noš.
Osnovni namen izbora je spodbuditi skupine in posameznike, da se zavejo pomena vrhnjih oblačil kot sestavnega dela folklornih kostumov in narodnih noš, da se seznanijo z različnimi oblikami, ki so bile znane na Slovenskem, in da z dobrimi zgledi opozorijo na različne možnosti poustvarjanja oblačilne dediščine.
V okviru prireditve bo v soboto ob 14. uri na glavnem trgu potekalo tudi 9. tekmovanje za najboljšega harmonikarja.
Ves Kamnik živi za to prireditev
V prihodnjih dneh bo tako na več prizoriščih v Kamniku izjemno pestro (Glavni trg, oder za kavarno Veronika, Mali grad ...). Poleg plesa in harmonikarjev bodo obiskovalci lahko okusili tudi pestro kamniško kulinarično ponudbo, znano pod imenom Okusi Kamnika.
Mednarodna povorka
Osrednji dogodek letošnjih 44. Dnevov narodnih noš in oblačilne dediščine bo nedeljska tradicionalna povorka narodnih noš, na kateri se bo skozi staro mestno jedro sprehodilo več kot dva tisoč udeležencev v narodnih nošah, med katerimi bodo tudi številne folklorne skupine in konjske vprege. Letos se bodo poleg priznane slovenske Akademske folklorne skupine France Marolt in Folklorne skupine Kamnik predstavile tudi skupine iz tujine, in sicer Folklorni ansambel Zagreb-Markovac, Jerusalem folklore ensemble iz Izraela, madžarski Kecskemet dance ensemble, Polokkarit iz Finske ter KUSD Lučka in Društvo Đerđef iz Bosne in Hercegovine.
Brezplačno iz Ljubljane in nazaj
V petek, soboto in nedeljo bo iz Ljubljane v Kamnik ter nato iz Kamnika v Ljubljano vozil brezplačni avtobus - KamBus. Odhod bo z avtobusne postaje Ljubljana s perona 10 ali 11. Avtobusi bodo posebej označeni.
V videoposnetku si oglejte pomen posameznih delov gorenjske narodne noše in njeno pojavljanje skozi zgodovino. Za našo kamero jih je povedal strokovnjak za etnokoreologijo, sicer pa etnolog in kulturni antropolog Tomaž Simetinger, ki bo poleg Boštjana Romiha tudi povezovalec prireditve na Glavnem trgu v Kamniku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje