Lipicanci so se  na bledu predstavili tudi s štirivprego. Foto: epa
Lipicanci so se na bledu predstavili tudi s štirivprego. Foto: epa

"Praznovanje dneva lipicancev postaja zares tradicionalno in zaradi svojega nacionalnega pomena predstavlja osredno prireditev vseh ljubiteljev lipicanskega konja", je dejala Anastazija Dada Lavrič, članica IO Združenja rejcev lipicanca Slovenije.

Lipica: Najstarejša delujoča kobilarna na svetu
Kobilarna Lipica je najstarejša nepretrgano delujoča kobilarna na svetu. Ustanovil jo je avstrijski nadvojvoda Karel, ki je leta 1580 kupil posestvo Lipica. Izbira kraja ni bila naključna, saj je bila konjereja na tem področju razvita že v antiki, potomci konj iz teh krajev pa so bili v srednjem veku cenjeni kot odlični turnirski konji.

Nadvojvoda Karel je za načrtno vzrejo poleg kraških kobil pripeljal tudi kobile in žrebce iz Španije in padske nižine, pri križanju pa so uporabili španske (andaluzijske), italijanske (Neapeljske) in arabske konje. Od leta 1717 so konje kupovali tudi v Nwemčiji in na Danskem.

Ohranilo se je samo pet linij klasičnega lipicanca, vzrejni poudarek pa je bil vzgojiti jahalnega konja in konja primernega za vlečenje lahkega voza. Klasična jahalna umetnost se je zaradi novega načina bojevanja izgubila in se oihranila le v Španski jahalni šoli na Dunaju, ki je do poropada Avstroogrske kot edini vir konjev vseskozi uporabljala Lipico, nato pa je njeno vlogo prevzela kobilarna v Pibru, ki lipicance vzreja od leta 1920.

Lipica je od maja 1996 kulturni spomenik izjemnega pomena za Slovenijo.