Štanjel je slikovito kraško naselje, resnično vredno ogleda. Foto: RTV SLO/E.S.
Štanjel je slikovito kraško naselje, resnično vredno ogleda. Foto: RTV SLO/E.S.

Terasasto je razporejeno po 363 metrov visokem Turnu in zanj so značilne ozke ulice s kamnitimi hišami, na katerih je veliko stvari izdelanih iz kamna - žlebovi, dimniki, vhodni portali, vodnjaki …

Štanjel je eno najstarejših naselij na Krasu, saj je bil zaradi svoje lege pomemben že od mlajše železne dobe. Sprva je bilo na vrhu griča naselje, ki so ga utrdili Rimljani, v srednjem veku pa se je razširilo proti dnu Turna in se zaradi turških vpadov obdalo z obzidjem. Današnjo podobo mu dajeta renesančno-baročni grad in cerkev svetega Danijela. Znamenit pa je tudi Ferrarijev vrt, ki ga je načrtoval znani arhitekt Maks Fabiani. Ne smemo pa pozabiti tudi na galerijo priznanega slikarja in grafika Lojzeta Spacala, čigar dela najdemo v gradu.

Ob koncu 17. stoletja so mu grofje Cobenzi dali sedanjo podobo. Foto: RTV SLO/E.S.
Grad, ki ga je zob časa močno načel, so počasi začeli obnavljati. Foto: RTV SLO/E.S.
Grad je večkrat menjal lastnike. Najprej je bil v lasti goriških grofov, nato Habsburžanov, Cobenzlov ... Foto: RTV SLO/E.S.
V grajskih sobanah v obnovljenem delu gradu je tudi poročna sobana. Foto: RTV SLO/E.S.
Na hišah okoli gradu lahko opazite veliko zanimivih motivov. Tale pove, da je v tej hiši čebelarna. Foto: RTV SLO/E.S.
Ko smo se vračali s Ferrarijevega vrta, smo opazili, da je ta znak v bistvu sončna ura. Foto: RTV SLO/E.S.
Če obiščete Štanjel, se ne smete pozabiti sprehoditi po potkah, ki se vijejo po vrtu, ki ga je oblikoval Maks Fabiani. Foto: RTV SLO/E.S.
Fabiani je v Ferrarijevem vrtu postavil več kipov, ki so narejeni iz enega samega kosa kamna. Foto: RTV SLO/E.S.
Fabiani je na zanimiv način uporabil kamen in ustvaril tudi tole skulpturo, na vrhu katere je majhen bazenček. Foto: RTV SLO/E.S.
Na sredi velikega bazena na Ferrarijevem vrtu je umeten otoček, do katerega vodijo lepo oblikovane stopnice. Foto: RTV SLO/E.S.
Fabiani je pri oblikovanju vrta uporabil ogromne količine kamna, ki ga je postavil tako, da obiskovalcem takoj pade v oči. Arhitekt je na ta način še bolj poudaril določene motive, ki bi jih drugače sprehajalec najverjetneje spregledal. Foto: RTV SLO/E.S.
Na tem mostičku se po poročnih zaobljubah velikokrat slikata mladoporočenca. Foto: RTV SLO/E.S.
Na vrtu je tudi čudovita poletna uta. Če se sklonite čez ograjo, pa se vam odpre pogled tudi na Vipavsko dolino. Foto: RTV SLO/E.S.