V občini Pivka so za celoten projekt pridobili 170.000 evrov evropskih sredstev – kar je 85 odstotkov celotne vrednosti – od katerih je 100.000 evrov iz sredstev za razvoj podeželja, preostali del pa iz naslova razvoja regij. Projekt bodo izvedli v okviru lokalnega pospeševalnega centra v Pivki, ki trenutno upravlja tudi s Parkom vojaške zgodovine, zato bodo v prihodnje oblikovali skupen turistični produkt, s katerim bodo obiskovalcem ponujali ogled obeh turističnih točk, je poročala STA.
V okviru projekta bodo uredili center za obiskovalce, ekomuzej v Slovenski vasi ter turistično označitev območja pivških presihajočih jezer. Informacijski center za obiskovalce bodo povezali z drugimi centri po Notranjskem, ki označujejo druge naravne znamenitosti in nastajajo pod okriljem projekta Zeleni Kras. Informacijske table bodo postavljene tako, da bodo vodile obiskovalce z različnih izhodišč po vaseh na Pivškem.
Večjega števila novih zaposlitev sicer ne predvidevajo, zagotovo pa bodo morali pri tem projektu zaposliti vsaj enega delavca, ki bo skrbel za organizacijo, ter nekaj vodičev. Prve obiskovalce pivških presihajočih jezer pričakujejo v novi turistični sezoni.
Pivška presihajoča jezera so zanimiva v vseh letnih časih. V sušnem času se prikaže prostrano, s travnato preprogo prekrito dno, ko pa so jezera polna vode, oddajajo neko skrivnostno lepoto; če pozimi zaledenijo, se ponuja naravnost čarobno zimsko razpoloženje, je v povabilu k ogledu zapisano na spletni strani občine Pivka.
Dve izmed jezer – Petelinjsko in Palško – sta večji in obstojnejši. Ob deževjih se napolnita in obdržita več mesecev, v sušnem obdobju pa se umakneta v podzemlje in dno jima preraste trava, ki jo domačini še kosijo. Nekatera jezera so poimenovana po bližnjih naseljih, kar 12 od 17 jezer pa je v občini Pivka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje