Pri domačem olivnem olju je res razlika v ceni, ampak tudi v kakovosti, opozarjajo strokovnjaki. Foto: EPA
Pri domačem olivnem olju je res razlika v ceni, ampak tudi v kakovosti, opozarjajo strokovnjaki. Foto: EPA

Pravica do osmic sega v 16. stoletje, z njo pa so oblasti želele pomagati kmetom preživeti. Tako je bila uvedena osmica, na kateri so kmetje - vinogradniki lahko na svoji kmetiji osem dni točili in prodajali višek vina brez davka.

Dejavnost, ki so jo vmes opustili, je danes spet precej popularna, na osmicah pa ponujajo tudi raznovrstno domačo hrano, pojasnjuje zgodovinar in avtor knjig o istrski kuhinji Alberto Pucer, ki vidi v tej zamisli možnost promocije pristnega in kakovostnega domačega olja, katerega prodaja je v zadnjih letih zaradi uvoza cenenega olja iz tujine upadla. "Domače olivno olje nima roka trajanja," opozarja po poročanju STA-ja Pucer in dodaja: "Ljudje kupujejo olje po tri evre. Naše je po deset evrov. Je razlika, ampak je razlika tudi v sami kakovosti."

Tako je Pucer prišel do zamisli o oljčni osmici, na kateri bi kmetje - pridelovalci olivnega olja lahko svoje olje doma točili in prodajali osem dni prav tako kot vino v vinskih osmicah. Domačini so po Pucerjevih besedah nad zamislijo navdušeni, prav tako pa je tudi že navezal stik z Društvom oljkarjev Slovenske Istre, da bi določili pogoje oziroma pravilnik za izvedbo tovrstne osmice.

Oljčna osmica se bo prvič predstavila zadnji konec tedna v aprilu v Padni, ko bodo tam pripravili dneve olivnega olja in blitve, ki jih pripravljajo v sodelovanju s Turističnim združenjem Portorož.