Foto: Terme Olimia
Foto: Terme Olimia

Se pa v zdravilišča vnovič vračajo ruski gosti, ki so jim nedavno po dolgem času spet začeli izdajati vize.

"Za božično-novoletne praznike je napovedana dobra zasedenost v zdraviliščih, nismo pa še čisto prepričani, kako bomo vse lahko izpeljali, ker če se bodo ukrepi za zajezitev epidemije še kaj spremenili, potem se jim bomo seveda morali prilagoditi," je povedal direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč Iztok Altbauer.

Zasedenost hotelov Term Krka na Dolenjskem in ob morju je vse do konca decembra približno na ravni tiste, ki so jo tam dosegali pred pandemijo. V Dolenjskih Toplicah, Šmarjeških Toplicah in v Strunjanu je še nekaj prostih sob, povpraševanje pa je tudi že za prve mesece prihodnjega leta.

V Thermani Laško med prazniki pričakujejo vsaj 75-odstotno zasedenost. Med gosti prevladujejo slovenski, med tujimi bodo na prvem mestu Italijani. Z zasedenostjo so glede na razmere v Sloveniji in Evropi zadovoljni. "Glede na trenutno zasedenost in trende se zasedenost giblje v okviru decembrskih številk pred epidemijo. Seveda bi morebitno dodatno sproščanje ukrepov na tujih trgih pomenilo boljšo zasedenost. Pomembno pa je tudi, da se gostje pri nas na oddihu počutijo varno in prijetno ter upoštevajoč PCT-pogoj," so pojasnili v Thermani Laško.

Wellness Orhidelia v Termah Olimia. Foto: MMC RTV SLO
Wellness Orhidelia v Termah Olimia. Foto: MMC RTV SLO

Po zdraviliščih zadovoljni z obiskom

Dobro kaže z zasedenostjo v decembru in med prazniki tudi v termah skupine Sava Hotels & Resorts – Terme 3000. V Moravskih Toplicah, Termah Ptuj in Zdravilišču Radenci prevladujejo domači gostje, med tujimi pa predvsem gostje iz okoliških držav, ki se pripeljejo k nam z avtom, to je iz Avstrije, Nemčije, Češke in Madžarske.

"Za božič in novo leto smo za goste v skupini Sava Hotels & Resorts pripravili božično in novoletno obarvane programe kot tradicionalno vsako leto, letos je več poudarka na zagotavljanju maksimalne varnosti tako zaposlenih kot gostov," so pojasnili in dodali, da je zanimanje gostov za silvestrovanja v njihovih nastanitvah na Obali veliko. Zaznavajo pa odpovedi tujih gostov zaradi poslabšanja epidemiološke situacije v svetu.

Tudi v Termah Olimia zadovoljno ocenjujejo, da bo zasedenost med prazniki primerljiva z letom 2019. Prav tako v Termah Zreče do konca decembra pričakujejo dobro zasedenost namestitvenih zmogljivosti, imajo pa še nekaj prostih postelj v božično-novoletnem terminu. V celotnem decembru bodo ustvarili dobrih 9300 nočitev, kar je 16 odstotkov več kot v decembru 2019. Po pričakovanjih bo največ, kar 99 odstotkov, slovenskih gostov.

Zdravilišča tudi kot kraj okrevanja po covidu

Altbauer ob sicer precejšnjem izpadu obiska in prihodkov v lanskem in letošnjem letu zaradi ukrepov ob epidemiji ugotavlja, da so zdravilišča še bolj "utrdila mesto med domačimi gosti, z ali brez bonov" in da je prihodnost za zdravilišča ob nadaljnjem umirjanju epidemije in če ne bo ponovnih zaostritev, ki bi vodila v zaprtje turizma, obetavna.

Je pa, kot je dejal, vsem že zdaj jasno, da se napovedi, ki so jih dajali pred letom dni, da bo do okrevanja prišlo nekje v letih 2023 ali 2024, nedvomno podaljšujejo v leto 2025 in mogoče celo še naprej in da bodo šele takrat spet lahko dosegli takšne rezultate, kot so jih v normalnih letih obratovanja. Vsekakor pa je za to potrebno, da se bodo v zdravilišča spet v večjem številu vrnili tudi tuji gostje.

Glede na aktualne razmere pa ocenjuje, da je zdaj bolj kot kadar koli doslej prav zdraviliški program za zdravje in boljše počutje tisti pravi in ga razumejo tudi kot pomoč tistim, ki so covid-19 preboleli v težjih oblikah. Zato si v zdraviliščih želijo, da bi država podprla sistemsko možnost zdraviliške rehabilitacije po prebolelem covidu za bolnike, ki to potrebujejo.