Ameriško vrhovno sodišče je namreč odločilo, da mora podjetje 17 ton zlatnikov in srebrnikov izročiti španski vladi, Španiji pa obenem ne bo treba povrniti stroškov, ki jih je podjetje imelo pri shranjevanju in ohranjanju zaklada. Sodišče je tako rešilo večletni spor med floridskim podjetjem ter vladama Španije in Peruja.
Gre za zaklad s španske ladje Nuestra Senora de las Mercedes, ki je potonila zaradi napada britanskega ladjevja leta 1804, ko je bila na poti iz Peruja v Španijo.
Več kot 200 let pozneje je podjetju Odyssey Marine Exploration uspelo rešiti zaklade, ki jih je prevažala - zlate in srebrne kovance ter dragocenosti, katerih vrednost strokovnjaki ocenjujejo na več kot 373 milijonov evrov.
Gre za največji zaklad, ki ga je raziskovalcem morskih globin doslej uspelo dvigniti na kopno. Najditelji so ga prepeljali v skladišče na Floridi, kmalu pa sta sledili tožbi perujske in španske vlade, ki sta trdili, da gre za njuno bogastvo.
Po večletnem postopku je ameriško vrhovno sodišče pred kratkim razsodilo, da je zaklad španski. Zvezno sodišče v Floridi pa je v petek poleg tega odločilo, da mora Odyssey Marine Exploration zaklad najpozneje v tednu dni dostaviti v Španijo. Zavrnilo je zahtevo podjetja, da mu Španija izplača 300.000 evrov za shranjevanje in ohranjanje zaklada v preteklih letih.
Pri Odyssey Marine Explorationu z razsodbo niso zadovoljni. "Španija se je v tem postopku obnašala izredno kratkovidno," je v izjavi za javnost povedala svetovalka podjetja Melinda MacConnel.
"Niso upoštevali visoke cene shranjevanja in ohranjanja teh kovancev, prav tako pa niso pomislili na to, da v prihodnosti nihče več ne bo poročal o najdbah iz morskih globin. Vse najdbe, ki bi lahko zanimale Španijo, bodo skrivali ali, še huje, talili in preprodajali na eBayu," je pojasnila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje