Akvarij Kajkjokan v mestu Shimonoseki (prefektura Jamaguči) je decembra za pol leta zaprl svoja vrata, saj ga temeljito prenavljajo. Le malo po tem so oskrbniki opazili, da se njihov morski mesec zelo nenavadno obnaša – nepričakovano je nehal jesti, veliko časa je preživel tik ob opazovalnem oknu in se s telesom drgnil ob steklo, sporočilo akvarija povzema BBC.
Najprej so pomislili, da ima riba kakšne prebavne motnje ali celo zajedavce, a pregled živali ni pokazal kakšnih zdravstvenih težav, zato so začeli iskati druge potencialne vzroke za nenavadno obnašanje okoli 80 centimetrov velike ribe.
Eden od oskrbnikov se je med razpravo domislil, da bi lahko bila kriva osamljenost – riba je namreč vse od prihoda v akvarij pred dobrim letom z zanimanjem opazovala obiskovalce na drugi strani stekla. "Vedno jim je priplavala nasproti, ko je videla, da se ji obiskovalci bližajo," je za japonski časopis Majniči Šinbun povedala zaposlena, Maj Kato.
Da bi preverili teorijo, so ob steklo akvarija namestili kartonaste podobe ljudi in jih popestrili še s pravimi oblačili, da bi poustvarili videz skupine obiskovalcev. Riba se je takoj počutila bolje, so sporočili na družbenih omrežjih. Že naslednji dan je veselo mahala s plavutmi in začela jesti, so dodali.
Morski mesec je na Japonskem precej poznana riba, predvsem v kulinariki. Spada namreč med loparje, za katere je značilno, da njihovo meso vsebuje strup tetrodotoksin, podobno kot red napihovalk, le da je pri loparjih koncentracija strupa manjša. Zato načeloma veljajo za neužitne ribe, razen ko jih pripravijo po zelo strogo določeni metodi. So pa zaradi svoje sploščene oblike tudi med bolj zaželenimi prebivalci akvarijev. V ujetništvu lahko živijo tudi do 10 let, težava je le njena nega, še poroča BBC.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje