"Vodi me radovednost, želja po odkrivanju. Moj cilj je navdihniti prihodnje generacije, intervjuvati znanstvenike, ki preučujejo življenje pod morjem, in izvedeti, kako človeško telo deluje v ekstremnih okoljih," je v nedeljo, ko je presegel dosedanji rekord bivanja pod vodo iz leta 2014, povedal medijem.
55-letni znanstvenik biva v Jules' Undersea Lodge, poimenovani po francoskemu pisatelju Julesu Vernu, avtorju pustolovske zgodbe 20.000 milj pod morjem.
Jules' Undersea Lodge se sicer nahaja na "zgolj" dobrih devetih metrih (30 čevljih) globine v laguni blizu floridskega otoka Key Largo, kjer namerava Joseph Dituri ostati skupno sto dni.
Profesor na Univerzi Južne Floride želi s Project Neptune 100 predvsem ugotoviti, kako se človeško telo odziva na dolgotrajno izpostavljenost ekstremnemu pritisku, poroča BBC.
V njegovem podvodnem bivališču namreč ne uporabljajo tehnologije za prilagajanje povečanemu podvodnemu pritisku, kot jo imajo denimo v podmornicah.
Raziskovalci tako redno preučujejo njegovo telesno stanje in psihološke učinke tako dolge izoliranosti.
Telovadba, predavanja in losos
Diturijev dan se s telovadbo začne ob 5. uri zjutraj. Profesor ob tem ni opustil svojega poklica, saj na daljavo še naprej predava biomedicinski inženiring. Njegova prehrana obsega predvsem proteinsko bogate sestavine, kot so jajca in losos, hrano pa si lahko pogreje v mikrovalovni pečici.
Kljub znanstveni predanosti Joseph Dituri, tudi nekdanji uslužbenec ameriške mornarice, že pogreša življenje na površju Zemlje, še najbolj od vsega sonce, kot je priznal v pogovoru za Associated Press.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje