Primerka rib, ki so jih ujeli raziskovalci. Foto: Reuters
Primerka rib, ki so jih ujeli raziskovalci. Foto: Reuters

Riba iz rodu Pseudoliparis je bila posneta med plavanjem na globini 8336 metrov. Gre za vrsto ribe, ki sodi v družino morskih žarkoplavutih rib, piše Guardian. V dolžino meri okoli 11 centimetrov.

Na kamero so jo ujeli jugovzhodno od Japonske, v jarku Izu-Ogasavara, ta dosežek pa je uspel nekemu samostojnemu plovilu, namenjenemu za raziskovanje morskega dna, med dvomesečno odpravo, ki se je začela lani. Za ribo rekorderko so nekaj dni kasneje dva primerka iz istega rodu odkrili in ujeli še na globini 8022 metrov. Kot so pojasnili raziskovalci, omenjeni trije primerki sodijo med redka bitja, ki jih je človek posnel na globini, večji od 8000 metrov.

Obstaja sicer več kot 400 znanih vrst teh rib, ki živijo v zelo različnih okoljih, tako v plitvih vodah kot v temi v globinah oceanov.

Brez plavalnih mehurjev in lusk

Življenju na tako veliki globini so se te ribe morale prilagoditi, saj je na 8000 metrih pod vodo tlak okoli 800-krat večji kot na gladini oceanov. "Verjetno si mnogi predstavljajo, da so ta bitja grbasta, črna, z velikimi zobmi in majhnimi očmi. A takšna podoba ni povezana z globino, ampak s temo. Ribe se na življenje v globini morij prilagodijo tako, da nimajo plavalnih mehurjev, saj tako lažje nadzorujejo pritisk," je dejal vodja raziskovalcev Alan Jamieson. Te ribe prav tako nimajo lusk, temveč želatinasto plast, ki jo Jamieson opisuje kot "poceni prilagoditev".

Riba, ki so jo našli na globini 8336 metrov, je prejšnjo ribo rekorderko premagala za 158 metrov – leta 2017 so namreč v Marijanskem jarku v Tihem oceanu primerek ribe našli na globini 8178 metrov. Predtem so znanstveniki domnevali, da bi bilo za katero koli ribo nemogoče, da preživi v globinah, večjih od 8200 do 8400 metrov.