Ena najbolj znanih ur na svetu se je na najdaljšo noč v letu vrnila v uporabo. Foto: AP
Ena najbolj znanih ur na svetu se je na najdaljšo noč v letu vrnila v uporabo. Foto: AP

Mogočni britanski zvon, ki je hkrati tudi ena največjih turističnih znamenitosti, je bil večinoma tiho od leta 2017, ko se je začela prenova stolpa – oglasil se je zgolj ob pomembnih dogodkih, med drugim ob praznovanju novega leta. Tudi ob skoku v leto 2022 je Big Ben tako zadonel.

Ekipi podjetja Cumbria Clock Compan, ki je v zadnjih štirih letih prevzela nalogo čiščenja številčnice ure, mehanizma zvonjenja in približno 1000 delov, je kljub zamudam uspelo dokončati popravila. Ura je včeraj zazvonila ob 12.00, 16.00, 21.00, 22.00, 23.00 in seveda ob polnoči. Big Ben je občasno zadonel tudi 29. in 30. decembra, saj so popravljavci preizkusili, ali vse pravilno deluje.

Na novo poslikana številčnica. Foto: AP
Na novo poslikana številčnica. Foto: AP

Ian Westworth, mehanik za ure, je dejal, da je bil za ekipo velik privilegij, da je imela "v rokah vsako matico in vijak" ene najbolj znanih ur na svetu. "Ko bo vsega konec, bo precej čustveno – žalostno bo, da je projekt končan, a sreča, da je znova v redu."

96-metrski stolp, ki se uradno imenuje Elizabetin stolp, ima skupno pet zvonov, Big Ben je največji in najtežji med njimi. Med prenovo, vredno okoli 80 milijonov evrov, je bil stolp večinoma skrit radovednim očem javnosti.

A Londončani zdaj lahko uživajo ob pogledu na Big Ben in njegovo na novo poslikano številčnico. Odločili so se za obnovo prvotne barvne sheme. Z uporabo analize barve in izvirnih akvarelnih modelov Charlesa Barryja so restavratorji obnovili modro in zlato barvno shemo za številčnice in kazalce ure. Verjamejo, da je bila črna barva številčnic in kamnitih delov, ki jih številni povezujejo z nacionalnim simbolom, izbrana v tridesetih letih prejšnjega stoletja, da bi prikrila posledice onesnaženja.