Boris Johnson, nekdanji premier in vodja britanske konservativne stranke, ki je položaj zapustil lani septembra, je kot vsak odhajajoči britanski premier dobil možnost, da zaprosi monarha, da podeli različne plemiške nazive poljubnemu številu ljudi po lastni izbiri.
Johnson je za plemiški naziv med drugim predlagal svojega očeta Stanleyja, ob tem pa predlagal tudi nominacije več političnih zaveznikov za članstvo v lordski zbornici, kamor je leta 2020 že imenoval svojega mlajšega brata, poroča britanski časopis Times.
"Zamisel, da Boris Johnson predlaga svojega očeta za plemiški naziv, je treba samo izreči naglas, da se zavemo, kako absurdna je," je za radio LBC dejal vodja opozicijskih laburistov Keir Starmer. "Mislim, da se bo tudi britanski javnosti to zdelo popolnoma nezaslišano," je dodal Starmer in ob tem postavil vprašanje, kaj je Stanley Johnson storil, da bi si zaslužil plemiški naziv.
Johnsonov seznam po navedbah francoske tiskovne agencije AFP predstavlja "politični glavobol" za trenutnega premierja Rishija Sunaka, ki se bo moral odločiti, ali bo potrdil sporne odločitve svojega predhodnika, če želi ohraniti Johnsonove zveste privržence na svoji strani. Urad predsednika vlade namreč preverja "poštenost in korektnost" tovrstnih predlogov.
Stanley Johnson je sporna izbira tudi zaradi dveh obtožb o spolnem nadlegovanju in o nasilju nad nekdanjo ženo – Borisovo materjo. Johnson starejši je vse obtožbe zanikal.
Stanley Johnson, med drugim tudi nekdanji poslanec Evropskega parlamenta, je na referendumu o izstopu Velike Britanije iz Evropske unije leta 2016, ko je njegov sin vodil kampanjo za izstop, glasoval za obstanek v EU-ju. Po referendumu pa je vse bolj izražal podporo brexitu in bil obtožen hinavščine, potem ko si je lani zagotovil francosko državljanstvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje