Na Tajskem so pred kratkim ponovno dovolili uporabo konoplje vrste Canabis sativa v prehrambne in rekreacijske namene. Tako je zdaj dovoljena tudi kulinarična raba konoplje in kanabinoidnega olja, ki ne povzroča psihotropnega učinka. S tem so se odprla vrata za cel kup inovacij, od čajev, kozmetike in hrane, pa do oblačil in gumijastih izdelkov, ki vključujejo konopljo.
Kljub sprostitvi še vedno veljajo številne omejitve, s katerimi želi vlada nadzorovati industrijo, ki je tudi v očeh številnih Tajcev še sporna. Pridobivanje licence za vzgojo konoplje je precej zapleteno, polja in rastlinjaki pa so strogo nadzorovani. Lastništvo nad podjetji, ki se ukvarjajo s proizvodnjo konoplje, je omejeno le na tajske državljane, prav tako pa je prepovedan kakršen koli uvoz konoplje, razen za raziskovalne namene.
Dirka formule 1
Kljub omejitvam pa je industrija vzgoje in predelave konoplje v zadnjem letu izjemno zacvetela. Po nekaterih besedah bi bila lahko ta panoga samo na Tajskem do leta 2024 vredna že 600 milijonov dolarjev. Če pa bodo okoliške države sledile tajskemu vzoru, bi bila vzgoja konoplje na območju kmalu vredna več milijard dolarjev.
"Vse skupaj je videti kot podjetniška dirka formule 1!" je za Reuters dejal Kris Thirakaosal, nekdanji finančnik, zdaj pa lastnik enega največjih podjetij, ki se ukvarja z vzgojo novih vrst konoplje. Njegovo podjetje je v razvoj novih sort in poseben vzgojni rastlinjak in laboratorij, ki se razprostira na 500 kvadratnih metrih, investiralo že več kot 4 milijone dolarjev. Po njegovem mnenju bi industrija konoplje, skupaj s turizmom, lahko postala ena od zaščitnih znakov tajskega gospodarstva.
Raj za konopljo
Poleg ugodne zakonodaje pa obstaja tudi naravnejši razlog za uspeh tajskih proizvajalcev konoplje. Tropsko podnebje države je namreč izjemno za vzgojo te rastline in pogosto jo lahko najdemo kar v naravi.
Rastlina sicer ne izvira iz jugovzhodne Azije, saj v naravi raste v severneje ob azijski obali in v osrednji Aziji, a z nekoliko človeške pomoči na Tajskem odlično uspeva. Na splošno je konoplja v zgodovini spadala med najbolj razširjene in uporabljene kmetijske pridelke, iz katerih so različne izdelke in hrano izdelovali po vsem svetu. Prvi dokazano rabo konoplje lahko najdemo že pred 15 tisoč leti v starem Egiptu in Mezopotamiji, kjer so z njo utrjevali opeke in zidove.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje