"Razstava Drakula - Vojvoda in vampir temelji na zgodovinskih študijah, ki kažejo, da so legende, povezane z Vladom Drakulo, nastale zato, da vzhodno Evropo prikažejo kot primitivno območje, kot vir zla," je povedala kustosinja razstave Margot Rauch.
Romunska javnost ima tako prvič priložnost videti portrete Vlada Tepesa, ki jih sicer hranijo v Umetnostnozgodovinskem muzeju na Dunaju in v muzeju na gradu Ambras v Innsbrucku. Na ogled so tudi rokopisi, v katerih je Tepes opisan kot "tiran, žejen krvi".
Ni se razlikoval od preostalih princev tistega časa
"Vlad Drakula je bil nedvomno krut, vendar nič bolj kot drugi princi tistega časa," je poudarila Rauchova in dodala, da je pravzaprav postal "žrtev negativne propagande" zahodnoevropskega plemstva. Med razstavnimi eksponati je tudi grafika iz leta 1500, na kateri je upodobljen Tepes, kako večerja, obkrožen z ducatom mož, nataknjenih na kole, medtem ko imajo drugi odsekane ude in se njihove glave cvrejo v kotlu.
Velik del razstave je posvečen vampirizmu. Predstavljeni so še nekateri drugi poznani primeri iz zgodnjega 18. stoletja z območja jugovzhodne Evrope. Vlad Tepes je najbolj poznan, svoj sloves pa po besedah Rauchove dolguje predvsem Bramu Stockerju oz. romanu Drakula iz leta 1897. Roman irskega pisatelja je bil podlaga za številne filme, a zdaj je čas, kot pravi Rauchova, da "spoznamo Vlada Drakulo še v drugačni luči".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje