Medtem ko se je meteorološka pomlad že začela v začetku marca in bo trajala vse do konca maja, se bo koledarska pomlad končala s poletnim solsticijem, ki bo letos nastopil 21. junija.
Pomlad na severni polobli in jesen na južni polobli se začneta na dan marčevskega enakonočja. Začetek pomladi ali jeseni je vsako leto določen z lego Sonca. Ko se to pri svojem navideznem gibanju na nebu znajde v ravnini nebesnega ekvatorja, nastopi pomlad. Takrat je noč na celotni Zemlji približno enako dolga dnevu, zato govorimo o enakonočju. To se zgodi dvakrat na leto, 20. ali 21. marca ter 22. ali 23. septembra.
Ob spomladanskem enakonočju, ki je letos nastopilo 21 minut čez polnoč, astronomsko-geofizikalni observatorij Golovec organizira dan odprtih vrat. Astronomi bodo obiskovalcem med 10.00 in 13.00 ter med 19.00 in 21.00 razkazali opazovalnico in astronomsko knjižnico. Obiskovalcem bodo prikazali tudi delovanje teleskopa Vega in pripravili krajša predavanja.
V primeru jasnega vremena bo v večernem terminu mogoče tudi opazovanje z več teleskopi. Za družine z majhnimi otroki pa je ob 19.00 pripravljen poseben ogled, so še zapisali v astronomsko-geofizikalnemu observatoriju Golovec. Dneve odprtih vrat sicer v opazovalnici pripravijo ob zamenjavi vseh letnih časov.
Nekaj spomladanskih utrinkov z različnih koncev sveta, ki so jih v zadnjih letih v objektive ujeli fotografi agencije EPA, lahko občudujete v fotogaleriji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje